Majstrovské kurzy a Galakoncert husľového virtuóza Ilyu Gringoltsa v Bratislave

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Po minuloročnom mimoriadne úspešnom projekte Majstrovských kurzov a Galakoncerte Juliana Rachlina v Bratislave, Komorný orchester Sinfonietta Bratislava prináša na Slovensko ďalšiu osobnosť svetového formátu – slávneho husľového virtuóza Ilyu Gringoltsa, ktorý povedie Majstrovské kurzy a odohrá večerný sólový recitál.

Ilya Gringolts sa narodil v roku 1983 v ruskom Petrohrade a už od svojho mladého veku patrí medzi známych husľových virtuózov. Zahraničné médiá mu dávajú prívlastok „jeden z najinšpirujúcejších umelcov na svete“, nakoľko sa v súčasnej dobe aktívne venuje sólovej kariére, komornej hudbe v spolupráci s najvýznamnejšími umelcami dnešnej doby, komponovaniu vlastných skladieb a taktiež pôsobí ako profesor na Hudobnej univerzite vo švajčiarskom Bazileji.

Ilya Gringolts je laureátom Paganiniho súťaže z roku 1998. K jeho titulu na tejto slávnej husľovej súťaži sa viaže niekoľko ďalších ocenení, ktoré získal – historický najmladší víťaz (nakoľko v čase víťazstva mal len 16 rokov) a taktiež cenu za najlepšiu interpretáciu Paganiniho skladieb.

Ilya Gringolts

Ilya Gringolts

Po tomto významnom medzníku v jeho kariére sa presťahoval do New Yorku a pokračoval v štúdiu na Julliard School of Music v triede slávneho Itzhaka Perlmana. Nasledovali nahrávky husľových koncertov Čajkovského a Šostakoviča pre spoločnosť Deutsche Grammophon, v sprievode Izraelskej filharmónie, ktorú dirigoval práve I. Perlman. Pre túto spoločnosť následne Gringolts nahrával aj ďalšie diela skladateľov ako Luciano Berio, Heinrich Wilhelm Ernst, Niccolò Paganini, Robert Schumann a taktiež kompletné dielo J.S. Bacha pre sólove husle.

Majstrovské kurzy a Galakoncert v Bratislave

Ilya Gringolts prijal pozvanie Komorného orchestra Sinfonietta Bratislava na spoločný projekt Majstrovských lekcií a Galakoncertu, ktorý sa bude konať 15. októbra 2014 v Bratislave.

Majstrovské kurzy budú prebiehať v Moyzesovej sieni formou otvorených lekcií pre verejnosť, pričom päť mladých huslistov, príp. komorných sláčikových zoskupení dostane príležitosť aktívne pracovať s Gringoltsom. Mladí umelci budú vybraní na základe zaslanej nahrávky. Všetky informácie a harmonogram kurzov je k dispozícii na stránkach www.sinfonietta.sk.

Slávnostným vyvrcholením celého projektu bude večerný sólový recitál Ilyu Gringoltsa, ktorý sa bude konať v ten istý deň v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Husľový virtuóz predvedie publiku virtuózne skladby pre sólové husle. Koncert sa začne o 19:00 a nakoľko ide o vyvrcholenie vzdelávacieho projektu, vstupné je jednotné a symbolické (5 Euro).

Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal.

Pavel Bogacz ml.

Pavel Bogacz ml.

Pavel Bogacz ml., umelecký vedúci Komorného orchestra Sinfonietta Bratislava

„Som nesmierne nadšený, že práve Ilya Gringolts prijal pozvanie viesť 2. ročník Majstrovských kurzov svetových virtuózov a odohrať Galakoncert v Bratislave. Ide o svetoznámeho husľového virtuóza, diametrálne odlišného od Juliana Rachlina (ktorý viedol prvý ročník), a to je tiež mimoriadne atraktívne pre všetkých návštevníkov nášho projektu, nakoľko je samozrejmé, že k dosiahnutiu najvyššej špičkovej úrovne hry na husliach nevedie len jedna cesta, ale možností techniky a spôsobov interpretácie je viac. Osobne sa veľmi teším na úplne nové podnety a nové pohľady predvedenia skladieb od umelca, ktorý je taktiež jedným z najpovolanejších na svete.

Ďalšou mimoriadnou skutočnosťou je, že Ilya Gringolts sa rozhodol večerný Galakoncert zobrať úplne do vlastnej réžie, nakoľko odohrá sólový recitál, a to doslova – bez sprievodu klavíra, či orchestra. Určite ide o ďalší znak mimoriadneho majstrovstva, nakoľko takéto koncerty sa nekonajú bežne, nie len u nás, ale ani vo svete.

Srdečne pozývam všetkých záujemcov na celý projekt, a pevne verím, že spoločne prežijeme ďalší „svetový“ deň v Bratislave… “

www.ilyagringolts.com

www.sinfonietta.sk

Ilya Gringolts Masterclass

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár