Maľbu tenoristu Jaroslava Dvorského posvätil pápež František

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Rím – Obraz sólistu košickej opery, tenoristu a výtvarníka Jaroslava Dvorského, požehnal pred niekoľkými dňami svätý otec František. Stalo sa tak na generálnej audiencii vo Vatikáne 19. apríla. Obraz Panny Márie Snežnej je určený pre rovnomenný kostol v Bratislave na Kalvárii. Okrem Jaroslava Dvorského bol pri požehnaní obrazu prítomný aj páter Chryzostom František Kryštof, správca farnosti Bratislava – Kalvária, ktorú majú v správe dominikáni.

Obraz predstavuje žiariacu postavu Panny Márie, ľavú ruku má na hrudi, pravú mierne vystretú a z dlane jej vychádza žiara, ktorá sa mení na snehové vločky. Tie padajú na zem a pokrývajú časť Ríma. „Vychádzal som z legendy, podľa ktorej v noci na piateho augusta 352 v Ríme na istom mieste nasnežilo. Vtedajšiemu pápežovi a jednému bohatému Rimanovi sa prisnilo, že sneh zoslala na zem Panna Mária. Ráno teda vyhľadali vŕšok, na ktorom bolo skutočne nasnežené a na tomto mieste postavili baziliku Santa Maria Maggiore,“ vysvetlil Jaroslav Dvorský. Na svojom obraze túto baziliku vyobrazil, rovnako aj kostol Panny Márie Snežnej, ktorý stojí v Bratislave. „Pod týmito dvoma chrámami vidieť symbolickú panorámu Ríma. Z jednej strany je to Bazilika Svätého Petra, z druhej Anjelský hrad, ktorý bol v histórii s bazilikou spojený, aby mohol byť akousi pevnosťou na ochranu pápeža.“

Pápež František požehnáva obraz ,,Panny Márie Snežnej“
od Jaroslava Dvorského, 2017,
foto: súkr. archív Jaroslava Dvorského

Obraz začal vznikať pred približne dvoma rokmi. „Mal som v tom čase výstavu prác v Ríme, oslovili ma veľvyslanec SR pri Vatikáne pán Peter Sopko s manželkou. Požiadali ma o namaľovanie obrazu, ktorý by bol určený do kostola Panny Márie Snežnej v Bratislave s tým, že oni by sa postarali, aby bol daný obraz posvätený svätým otcom. Samozrejme, bola to pre mňa obrovská česť. Do bratislavského kostola som kedysi chodieval, šiel som si ho ešte raz prezrieť, aby som si urobil predstavu, o aký veľký obraz by malo ísť.“ Obraz aj s rámom je vysoký 2,8 metra. Samotné plátno má rozmery 2,5 metra na 1,7 metra. Momentálne v bratislavskom kostole prebiehajú rekonštrukčné práce, obraz Jaroslava Dvorského by v ňom mal byť slávnostne odhalený 6. augusta 2017. Je možné, že sa objaví vystavený aj v košickom chráme dominikánov, pretože práve tieto dva slovenské kostoly spadajú pod patronát rímskej baziliky Panny Márie Snežnej.

Pápež František požehnáva obraz ,,Panny Márie Snežnej“ od Jaroslava Dvorského, 2017,
foto: súkr. archív Jaroslava Dvorského

Obraz bol posvätený počas generálnej audiencie 19. apríla. „Zaujímavé a nanajvýš symbolické je, že presne v dopoludňajších hodinách, kedy bol obraz posvätený, na Slovensku husto snežilo. Aj pri kostole Panny Márie Snežnej v Bratislave… Samotné posväcovanie bolo pre mňa osobne veľmi emotívne. Keď som svätému otcovi povedal, že som autor, ktorého obraz čaká na posvätenie, pozrel sa na obraz, ktorý bol obďaleč a ostal úprimne prekvapený nad tým, aký je obrovský. Stál som v tesnej blízkosti svätého otca, keď obraz požehnával a aj som pôvodne mal v pláne si to natočiť, no radšej som si tento mystický zážitok vychutnal priamo. Svätý otec obraz požehnal, pomodlil sa pri ňom, dotkol sa ho a potom sa na mňa povzbudzujúco usmial…“

Požehnanie obrazu ,,Panny Márie Snežnej“ od Jaroslava Dvorského v Ríme, 2017,
Jaroslav Dvorský, páter Chryzostom František Kryštof, pápež František,
foto: súkr. archív Jaroslava Dvorského

V Ríme spojil svoje dve umelecké zamerania – výtvarné a hudobné. „Na slovenskej ambasáde sa v tých dňoch konala vernisáž prác dvoch košických autorov – Dušana Baláža a Ladislava Staňa. Z kultúrneho inštitútu pri veľvyslanectve ma oslovili, či by som vernisáž neotvoril, keďže v tom čase budem v Ríme. Požiadal som o spoluprácu taliansku sopranistku Rossanu Potenzu a klaviristu Massima Trotta, ponúkli sme divákom 20. apríla približne hodinový koncert. Na ďalší deň som sa už ponáhľal naspäť na Slovensko. V košickej opere pripravujeme Wagnerovu operu Víly. Premiéra je už 26. mája, takže potrebujeme skúšať,“ dodal na záver.

Pripravila: Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár