Marcové koncerty Štátnej filharmónie Košice v znamení hudby romantizmu

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Program marcových koncertov Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) ponúkne návštevníkom pôsobivý program prevažne z obdobia romantizmu. Poslucháčskemu uchu ulahodí Čajkovskij, Rachmaninov, Brahms, Dvořák a ďalší velikáni, ktorých hudba patrí k obľúbenému koncertnému repertoáru. Marcová ponuka koncertov však zaujme nielen premiérami, ale aj sólistickým obsadením, za najväčšiu hviezdu môžeme považovať vynikajúceho klaviristu Lukáša Vondráčka, ktorý v súčasnosti koncertuje na najprestížnejších koncertných pódiách.

(reklamný text článku dodala ŠfK)

Ruský romantizmus

Lukášovi Vondráčkovi bude patriť koncertné pódium košického Domu umenia vo štvrtok 1. marca 2018. Víťaz Medzinárodnej súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli (2016) bol už od malička považovaný za „zázračné dieťa“ – po prvýkrát koncertoval ako 4-­ročný, ako 15-­ročný debutoval s Českou filharmóniou pod dirigentským vedením V. Ashkenazyho. Víťazstvom na jednej z najnáročnejších klavírnych súťaží potvrdil svoje miesto medzi svetovou interpretačnou elitou, ktorá koncertuje na najvýznamnejších pódiách. Za zmienku stojí, že v roku 1996 teda ako 9-ročný zvíťazil aj na Medzinárodnej klavírnej súťaži Petra Toperczera v Košiciach, kde sa po rokoch predstaví v Rachmaninovom Koncerte pre klavír a orchester č. 3 d mol, ktorý má povesť jedného z technicky najnáročnejších klavírnych koncertov romantického repertoáru.

Lukáš Vondráček,
foto: Petr Dyrc

Rovnocenným partnerom mu na pódiu bude charizmatický holandský dirigent Arthur Arnold. Pod jeho taktovkou uvedú filharmonici v Košiciach doteraz neuvedené diela Symfóniu č. 1 od V. Kalinnikova a Čajkovského Predohru k opere Črievičky.

Štátna filharmónia Košice / 1. 3. 2018
Arthur Arnold, dirigent
Lukáš Vondráček, klavír
P. I. Čajkovskij: Črievičky , predohra k opere
S. Rachmaninov: Koncert pre klavír a orchester č. 3 d mol, op. 30
V. Kalinnikov: Symfónia č. 1 g mol

Pôvabné variácie

Už tradične sa koncertná ponuka filharmónie Košice snaží prepojiť poslucháčsky známe diela s tými menej hrávanými, či raritnými. Malý skvost Ottorina Respighiho bude nepochybne patriť k dramaturgickým objavom 49. sezóny ŠfK. V Košiciach zaznie táto prekrásna skladba – akýsi „spev duše“ – po prvýkrát v interpretácii talentovanej českej violončelistky Alžběty Vlčkovej.

Alžběta Vlčková,
zdroj: ŠfK

Ľudská duša inšpirovaná tým, čo nás presahuje, prehovára aj v dielach Antonína Dvořáka. Jeho Siedma symfónia je obsahovo temnejšia a vášnivejšia ako ostatné. Skladateľ priznáva v liste, že do nej vkladal túžbu „aby hýbala svetom – a keď dá Boh, aj bude“. Vyznáva tiež svoje životné krédo: „Mojím heslom je a bude: Boh, láska, vlasť! Jedine to vedie k šťastnému cieľu!“. Symfónia mala premiéru pod autorovou taktovkou 22. apríla 1885 v Londýne. V Košiciach si ju poslucháči vypočujú na abonentnom koncerte už 8. marca 2018.

Štátna filharmónia Košice / 8. 3. 2018
Zbyněk Müller, dirigent
Alžběta Vlčková, violončelo

J. Brahms: Variácie na Haydnove téma B dur, op. 56a
O. Respighi: Adagio con variazioni pre violončelo a orchester
A. Dvořák: Symfónia č. 7 d mol, op. 70

Schubertova „Veľká“

Medzi zaujímavé interpretačné objavy sezóny patrí aj francúzska huslistka Marie-Claudine Papadopoulos, ktorá sa v Košiciach predstaví po prvýkrát. Spolu s ňou sa pred orchester filharmónie v Košiciach 15. marca 2018 premiérovo postaví aj pôvodom islandský dirigent Gudni A. Emilsson, ktorý patrí k uznávaným severským dirigentom. Pod jeho taktovkou zaznie „… to najkrajšie, čo bolo od Beethovenových čias napísané“. Takto sa vyjadril Robert Schumann o Schubertovej Symfónii C dur, ktorej autograf našiel jedenásť rokov po skladateľovej smrti, zabudnutý u jeho brata.

Festliches Abschlusskonzert Violinwettbewerb
Marie-Claudine Papadopoulos, Violine 1. Preis

Dnes žasneme nad nepochopením a neprijatím Schubertovho diela súčasníkmi. Ani jediná symfónia nevyšla počas jeho života tlačou – stávalo sa dokonca, že skladateľ nemohol opustiť svoj byt, pretože si nemal čo obliecť. Symfónia C dur prekvapuje nielen príťažlivou melodikou a dokonalým formovým rozvrhom, ale aj časovým rozsahom presahujúcim dvojnásobok ktorejkoľvek inej symfónie z pera skladateľa. Schubert – kráľ piesní a malých foriem – udivuje a rozdáva radosť aj svojou „Veľkou“ symfóniou.

Gudni A. Emilsson,
zdroj: internet

Štátna filharmónia Košice / 15. 3. 2018
Gudni A. Emilsson, dirigent
Marie – Claudine Papadopoulos, husle

R. Wagner: Predohra k opere Tannhäuser
C. Saint-Saëns: Koncert pre husle a orch. č. 3 h mol, op. 61
F. Schubert: Symfónia č. 9 C dur, D 944 „Veľká “

Veľkonočný koncert

Najpôsobivejšie z diel Camilla Saint-­Saënsa Organová, monumentálna Passacaglia Jaromíra Weinbergera a premiéra skladby úspešného slovenského skladateľa Mirka Krajčiho Dolorosa prispejú k atmosfére predveľkonočného obdobia v Štátnej filharmónii Košice už 22. marca 2018.

Štátna filharmónia Košice, foto: Jaroslav Ľaš

Veľkolepé dielo česko­amerického skladateľa s pohnutým osudom – Jaromíra Weinbergera – zaznie v Košiciach po prvýkrát. Je takmer neuveriteľné, že táto mimoriadne pôsobivá skladba nie je súčasťou svetového koncertného repertoáru. Mirko Krajči patrí k „dvorným“ skladateľom Štátnej filharmónie Košice. Oslovuje nás jeho pokora pred hudbou minulosti, hlboké humánne posolstvá a hľadanie odpovedí na najpodstatnejšie otázky ľudského bytia.

Štátna filharmónia Košice / 22. 3. 2018
Zbyněk Müller, dirigent
František Beer, organ
Janette Katinová, Erik Jámbor, klavíry

M. Krajči: „Dolorosa“ pre orchester / PREMIÉRA
J. Weinberger: Passacaglia pre organ a veľký orchester
C. Saint- Saëns: Symfónia č. 3 c mol, op. 78 „Organová“

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmannová, ŠfK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár