Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

6. marca 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Marcový koncert José Curu a Lindy Ballovej v Bratislave prinesie klasiku aj Beatles

José Cura
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Už onedlho (13. marca 2014) čaká Bratislavu exkluzívny koncert svetovej opernej hviezdy Josého Curu a mladej slovenskej sopranistky Lindy Ballovej. V koncerte odznejú diela Verdiho, Pucciniho, Leoncavalla, ale aj Beatles, hra na gitare či argentínske piesne.

Ako sme už prednedávnom informovali, José Cura nespieva v Bratislave po prvýkrát, ale tento koncert, ktorý sa bude konať 13. marca 2014 v Národnom tenisovom centre v Bratislave bude jeho prvým celovečerným koncertom na Slovensku. José Cura si ako hudobného hosťa osobne vybral mladú slovenskú sopranistku Lindu Ballovú a zároveň sa vyjadril, že je povinnosťou slávnych spevákov propagovať a podporovať mladých talentovaných spevákov. ,,Nie je problém pripraviť koncert so slávnou sopranistkou, ale to by bolo veľmi ľahké. Chcem byť súčasťou rozvoja a rozkvitnutia podľa mňa jednej z najlepších sopranistiek a jedného dňa, keď bude slávna, si môžem povedať: aj ja som jej pomohol.“, povedal k výberu hudobného hosťa José Cura. Linda Ballová vníma Josého Curu ako veľkú osobnosť, charizmatického všestranného umelca a ocitnúť sa s ním spoločne na jednom koncertnom pódiu považuje za obrovskú príležitosť. Spolu zaspievajú diela klasikov svetovej opernej literatúry. José Cura je známy tým, že svoje koncerty odľahčí aj nejakou šou a keďže je aj dirigent, prevezme pri niektorých skladbách dirigentskú taktovku.

Linda Ballová
Linda Ballová

Program koncertu

Kompletný program koncertu, ktorý si môžete pozrieť na www.212.sk, bude zostavený zo známych operných árií, duetov, samostatných orchestrálnych čísel a už aj spomenutých argentínskych piesní. Nebudú chýbať operné vychytávky ako ária Cania a ária Neddy z Leoncavallovej opery Komedianti, známa ária Calafa Nessun dorma, či Non piangere, Liù z Pucciniho opery Turandot. José Cura ako jeden z najlepších svetových predstaviteľov Otella nemôže na svojom koncerte vynechať ani čísla z Verdiho predposledného operného diela. Z Otella zaznie napr. nádherný duet Otella a Desdemony Già nella notte densa či monológ Otella Dio mi potevi scagliar. Zo samostatných orchestrálnych čísel si návštevníci koncertu vypočujú Intermezza z dvoch opier a to z Leoncavallovej opery Komedianti a Pucciniho Manon Lescaut. Zaznie aj nádherná predohra k Verdiho opere Sila osudu.

V druhej polovici zaznejú po áriach z opery Tosca, Manon Lescaut, Madame Butterfly či slávnom duete z Pucciniho Bohémy O soave fanciulla, aj piesne ako napr. Somos novios, Esta tarde vi llover či Manzanero, two Boleros.

Hudobný hosť Josého Curu Linda Ballová zaspieva niekoľko samostatných árii ako napr. áriu Signore ascolta z Pucciniho opery Turandot, áriu Neddy z Leoncavallovej opery Komedianti, áriu Čo-Čo-San Un bel dì vedremo z Pucciniho opery Madama Butterfly a iné, ale aj duetá spolu s José Curom. Ako prezradili usporiadatelia koncertu, José Cura zaspieva aj niečo od Beatles, zahrá na gitare a ako dirigent aj zadiriguje.

Umelcov bude sprevádzať 75 členný orchester opery Jihočeského divadla České Budejovice pod taktovkou Maria De Roseho, ktorý je zároveň aj šéfdirigentom spomínanej opery.

Program koncertu je pestrý, interpreti výnimoční a usporiadatelia predpokladajú, že každý si príde na svoje.

Zmena programu je vyhradená!

Linda Ballová a José Cura, tlač. konferencia k bratislavskému koncertu, foto: Ľudovít Vongrej
Linda Ballová a José Cura, tlač. konferencia k bratislavskému koncertu,
foto: Ľudovít Vongrej

Večera s José Curom

súťaž ukončená, výherkyňa je pani Nataša Barnaková, Košice

Organizátor vyhlasuje súťaž o večeru s José Curom. Podmienkou je mať zakúpenú vstupenku na tento výnimočný koncert. Tí, ktorí majú záujem vyhrať večeru s José Curom posielajte čísla vašich zakúpených vstupeniek na mailovú adresu opera@212.sk do 10. marca 2014. 11. marca organizátor vyžrebuje jedného z vás, ktorý vyhrá túto exkluzívnu cenu.

José Cura v Bratislave

Vstupenky na koncert si môžete zakúpiť v predpredaji v sieti Ticketportál

Ak ste zmeškali rozhovor s Lindou Ballovou na Rádiu Devín (Ars musica 5.marca) v ktorom hovorila o jej súčasných umeleckých aktivitách, to je príprava na koncert so svetoznámym tenoristom José Curom v Bratislave (13.3.) a taktiež príprava novej premiéry v Opere SND, vypočujte si ho z archívu rtvs. Rozhovor s Lindou Ballovou nájdete v druhej časti tejto zaujímavej relácie.

Reláciu nájdete TU…

www.josecura.com

www.212.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT), je členom Zboru Opery SND
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...