Marek Maďarič sa rozhodol odstúpiť z postu ministra kultúry

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Marek Maďarič (Smer-SD) sa rozhodol odstúpiť z funkcie ministra kultúry Slovenskej republiky – dôvodom jeho rozhodnutia je úkladná vražda mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny (obaja † 27). Svoju abdikáciu, o ktorej podľa vlastných slov uvažoval už od pondelka, oznámil v stredu ráno (28. 2.) premiérovi Robertovi Ficovi a následne o tom informoval média na mimoriadnej tlačovej konferencii na pôde Ministerstva kultúry v Bratislave.

Prezident SR Andrej Kiska prevezme od ministra kultúry Mareka Maďariča jeho abdikáciu v pondelok (5. 3.). V súvislosti s aktuálnym dianím na Slovensku zároveň Andrej Kiska požiadal o mimoriadne vystúpenie v RTVS v nedeľu (4. 3.). TASR o tom informoval hovorca prezidenta Roman Krpelan.

„Chcem vám oznámiť, že som sa rozhodol podať demisiu, inými slovami, odstúpiť z funkcie ministra kultúry. Myslím si, že každý normálny človek v tomto štáte bol zasiahnutý a zhrozený z vraždy dvoch mladých ľudí, novinára a jeho priateľky. V pondelok pán policajný prezident vyslovil hypotézu, že táto vražda môže súvisieť s prácou novinára. Či to tak naozaj bolo, to definitívne odhalí až vyšetrenie tohto brutálneho zločinu. Mňa však ako ministra kultúry, bez ohľadu na motív tejto vraždy, samotná vražda novinára stavia pred viaceré vážne otázky, ktoré sa jednak týkajú samotných médií a stavia ma aj pred samotný fakt vraždy novinára, pretože z vecného hľadiska má najbližšie k novinárom práve ministerstvo kultúry. Po tom, čo sa stalo neviem si predstaviť, že budem len tak pokojne sedieť v kresle ministra. Podať demisiu je moje osobné rozhodnutie, ktoré sa nevzťahuje k nikomu inému v politike.“ – týmito slovami oznámil svoje rozhodnutie Marek Maďarič počas mimoriadnej tlačovej konferencii 28. februára 2018 v Bratislave.

Svoju rezignáciu vysvetlil ľudským rozhodnutím, súvisiacim s úkladnou vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. „Či už sa potvrdí alebo nie, že ich smrť súvisela s novinárskou prácou, neviem si predstaviť, že budem naďalej sedieť vo funkcii ministra… …Ľudsky povedané, neviem sa ako minister kultúry vyrovnať s tým, že za môjho pôsobenia bol zavraždený novinár. Moja demisia z faktického hľadiska nič nerieši, ale jednoducho cítim to tak, že to musím urobiť…,  …už aj preto, že práve ministerstvo kultúry má k médiám zo všetkých rezortov najbližšie,“ uviedol Marek Maďarič.

Ján Kuciak († 27) bol investigatívnym novinárom internetového portálu Aktuality.sk. Vo svojich článkoch sa venoval podozreniam z daňových podvodov, korupcii a klientelizmu pri čerpaní eurofondov a prepojení oligarchov na politické špičky. Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovú († 27) zavraždil neznámy páchateľ koncom februára 2018 v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Novinára zabili výstrelom do hrude, jeho priateľku výstrelom do hlavy. Policajný prezident Tibor Gašpar vyhlásil, že motívom vraždy zrejme bola práca mladého novinára. Dvojnásobná vraždy mladého novinára a jeho partnerky ostro odsúdili domáce i medzinárodné novinárske organizácie, politické špičky aj viaceré európske inštitúcie. (zdroj: Aktuality.sk)

Martina Kušnírová († 27) a Ján Kuciak († 27),
zdroj: aktuality.sk

Marek Maďarič vylúčil, žeby za jeho rozhodnutím bol politický kalkul do budúcnosti. ,,Je to moje osobné, ľudské rozhodnutie, ktoré nesúvisí so Smerom,“ zdôraznil Marek Maďarič, ktorý si plánuje uplatniť svoj poslanecký mandát a pôsobiť ako radový člen poslaneckého klubu strany Smer-SD. Na stretnutí s novinármi poznamenal, že nakoľko nie je ani vo vedení strany, netuší, kto by ho mohol vo funkcii ministra kultúry (prináleží strane Smer-SD), vystriedať. „Bude to rozhodnutie vedenia strany Smer,“ odpovedal.

Ako uviedol Marek Maďarič pre TASR, zmena na poste ministra kultúry by nemala byť dôvodom na obavu, že by sa stratégia a politika ministerstva kultúry radikálne menila, resp., že by v novom období prišlo k zvráteniu súčasného trendu, ktorým sa rezort snaží slovenskej kultúre, vrátane tej menšinovej, pomáhať. ,,Pokiaľ viem, ani v opozícii a už vôbec nie v koalícii nie je nálada, že by som mal mať obavu o spochybňovanie doterajších výsledkov“, uviedol Marek Maďarič. Doterajšia politika ministerstva kultúry, iniciatívy, ktoré okrem iného počas Maďaričovho pôsobenia vykreovali tri podporné fondy, sú podľa odchádzajúceho ministra široko akceptovateľné. Je presvedčený, že jeho nástupca to preto meniť nebude. „Samozrejme, môže si nájsť nové akcenty a priority, no koniec koncov, bude viazaný programovým vyhlásením vlády a jeho konkrétnymi úlohami, takže sa neobávam, žeby malo prísť k nejakému prehodnocovaniu,“ uviedol minister.

Tlač. konferencia na ktorej M. Maďarič oznámil svoje rozhodnutie odstúpiť z postu ministra kultúry SR, 2018,
foto: Ľudovít Vongrej

Marek Maďarič bol vo funkcii ministra kultúry takmer desať rokov (od 4. júla 2006 do 8. júla 2010 a počas dvoch vlád od 4. apríla 2012 až do podania demisie v roku 2018).

Prehľad ministrov kultúry SR od roku 1989:

Ladislav Chudík (VPN): 12. december 1989 – 29. marec 1990
Ladislav Snopko (VPN): 29. marec 1990 – 24. jún 1992 (3 vlády)
Dušan Slobodník (HZDS): 24. jún 1992 – 15. marec 1994
Ľubo Roman (KDH): 15. marec 1994 – 13. december 1994
Ivan Hudec (HZDS): 13. december 1994 – 30. október 1998
Milan Kňažko (SDK): 30. október 1998 – 15. október 2002
Rudolf Chmel (ANO): 16. október 2002 – 24. máj 2005
František Tóth (ANO): 25. máj 2005 – 5. apríl 2006
Rudolf Chmel (ANO): 5. apríl 2006 – 4. júl 2006
Marek Maďarič (Smer-SD): 4. júl 2006 – 8. júl 2010
Daniel Krajcer (SaS): 9. júl 2010 – 3. apríl 2012
Marek Maďarič (Smer-SD): 4. apríl 2012 – (2 vlády)

video

Záznam mimoriadnej tlačovej konferencie o odstúpení Mareka Maďariča z postu ministra kultúry (28. 2. 2018, TV TA3).

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: agentúrne správy, tlač. konferencia, MK SR

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár