Martin Vanek uvádza v SND operné predstavenie pre deti Figaro sem, Figaro tam

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Opera Slovenského národného divadla pripravila pre svojich najmenších divákov ďalšie operné predstavenie, ktoré deťom, ale aj ich rodičom, predstaví operné umenie originálnym spôsobom. Tento krát to bude upravená operná inscenácia Gioachina Rossiniho Barbier zo Sevilly pod názvom Figaro sem, Figaro tam. Predstavenie bude moderovať známy slovenský herec a moderátor Martin Vanek.

Naša prvá scéna pozýva na operné interaktívne predstavenie pre deti Figaro sem, Figaro tam. Jedná sa o komentovaný prierez komickou operou Gioachina Rossiniho Barbier zo Sevilly. Predstavenie, ktoré je v repertoári Opery SND  v réžii Romana Poláka (od februára 2013) upravil známy slovenský herec a moderátor Martin Vanek, ktorý ma za sebou viacero úspešných edukačných projektov v oblasti opery a klasickej hudby pre deti. Pre SND takto pripravil operné predstavenie Opera je zábava! – komentovaný prierez Donizettiho operou Nápoj lásky a predstavenie s názvom O čarovnej flaute a iných kúzlach (Mozartova Čarovná flauta). Okrem SND sa venuje aj podobným edukačným projektom pre deti v Slovenskej filharmónii. Novinka Figaro sem, Figaro tam prichádza premiérovo na javisko Opery SND v sobotu 12. septembra 2015 v rámci programu Dňa otvorených dverí v novej budove SND. Reprízy predstavenia sa potom budú hrávať na javisku historickej budovy SND.

Figaro sem, Figaro tam, Opera SND, M. Gyimesi (Almaviva), M. Vanek (Moderátor), R. Krško (Figaro)

Figaro sem, Figaro tam, Opera SND,
M. Gyimesi (Almaviva), M. Vanek (Moderátor), R. Krško (Figaro)

Moderátor Martin Vanek je zároveň aj milovníkom operného umenia a prezradil, že na divákov čaká dobrá hudba, dobrí speváci, dobrí muzikanti a zopár informácií o skladateľovi, ktorý patril k najinteligentnejším hudobníkom svojej doby. Gioachino Rossini zároveň patrí medzi najobľúbenejších skladateľov Martina Vaneka.

Gioacchino Rossini (1792 - 1868)

Gioacchino Rossini
(1792 – 1868)

Inscenačný tím predstavenia je z pôvodnej verzie, nakoľko základ tohto projektu pre deti je pracovať so živými inscenáciami, ktoré sú na repertoári SND. Menia sa len predstavitelia niektorých postáv. SND tak dáva prostredníctvom týchto predstavení príležitosť mladým operným talentom. Za dirigentským pultom sa budú striedať Pavol Tužinský a Dušan Štefánek.

Figaro sem, Figaro tam

Premiéra 12. septembra 2015

Dirigenti: Pavol Tužinský, Dušan Štefánek
Réžia : Roman Polák
Scéna: Pavel Borák
Kostýmy: Peter Čanecký
Moderátor: Martin Vanek

Rosina: Katarína Flórová, Štěpánka Pučálková
Figaro: Roman Krško, Pavol Remenár
Bartolo: Martin Malachovský, Gustáv Beláček
Almaviva: Peter Malý, Maxim Kutsenko, Martin Gyimesi
Basilio: Martin Malachovský, Boris Prýgl
Berta: Katarína Polakovičová, Katarína Flórová

Figaro sem, Figaro tam, Opera SND, M. Malachovský (Bartolo), Š. Pučálková (Rosina), M. Gyimesi (Almaviva)

Figaro sem, Figaro tam, Opera SND,
M. Malachovský (Bartolo), Š. Pučálková (Rosina), M. Gyimesi (Almaviva)

Martin Vanek má s detským divákom dlhoročné skúsenosti a deti zapája do deja interaktívnym spôsobom. Interakcia je podľa jeho slov spôsob, ako pre tých aktívnejších, energickejších divákov nájsť priestor a čas na realizáciu. ,,Pre divákov je celkom silný zážitok ocitnúť sa na javisku, pod sebou mať orchester a vidieť hľadisko. Myslím, že je to zážitok, na ktorý sa nezabúda“., povedal populárny herec a moderátor ktorý verí, že po zhliadnutí takejto skrátenej verzie budú malí diváci a ich rodičia chcieť vidieť aj kompletnú operu. S Martinom Vanekom sme pred rokom priniesli rozhovor Martin Vanek: Opera a klasická hudba otvorí dieťaťu úplne nový obzor v ktorom bližšie predstavuje svoju prácu s detským divákom a svoje, na Slovensku jedinečné projekty pre deti a ich rodičov.

Figaro sem, Figaro tam, Opera SND

www.snd.sk

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

Video: Predohra k Rossiniho opere Barbier zo Sevilly

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár