Matej Arendárik uvedie v bratislavskej Redute klavírne diela Brahmsa a Musorgského

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Koncerty s publikom pokračujú v Slovenskej filharmónii v utorok 16. 6. 2020. V Koncertnej sieni SF sa predstaví popredný slovenský klavirista mladšej generácie Matej Arendárik, v ktorého interpretácii zaznejú dve slávne diela klavírnej literatúry – Šesť klavírnych skladieb Johannesa Brahmsa a Obrázky z výstavy Modesta Petroviča Musorgského. Slovenská filharmónia uvedie koncert online aj s publikom.

(reklamný článok, SF)

V sedemsto miestnej Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie privítajú na utorkovom koncerte trvajúcom cca hodinu povolený obmedzený počet návštevníkov v rúškach, za dodržania všetkých hygienických opatrení. Klavírny recitál môžu milovníci klasickej hudby sledovať v priamom prenose na stránke stream.filharmonia.sk aj na Facebooku Slovenskej filharmónie.

Prečítajte si tiež:
Slovenská filharmónia u vás doma

Matej Arendárik vyštudoval AMU v Prahe pod vedením Mariana Lapšanského a absolvoval majstrovské kurzy s renomovanými umelcami ako napr. Mikhail Voskresensky, Eugen Indjic či Boris Berman. Je laureátom niekoľkých medzinárodných súťaží, vrátane Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. Koncertoval v prestížnych sálach ako Concertgebouw Amsterdam, Southbank Centre v Londýne a pražské Rudolfinum a účinkoval na festivaloch ako Pražská jar či Bratislavské hudobné slávnosti.

Na programe utorkového koncertu (16. 6. 2020) zaznejú diela Johannesa Brahmsa a Modesta Petroviča Musorgského. Šesť klavírnych skladieb, op. 118 skomponoval Brahms v roku 1893 v idylickom prostredí Bad Ischlu, kde trávil od roku 1889 letné mesiace a utiekal sa tu pred zhonom veľkomestského života vo Viedni. Venoval ich Clare Schumannovej. Cyklus obsahuje štyri intermezzá, baladu a romancu a spolu s klavírnymi opusmi 116, 117 a 119 je považovaný za najintímnejšiu spoveď skladateľa.

Obrázky z výstavy Modesta Petroviča Musorgského patria k najznámejším dielam klasickej hudby vôbec, a to nielen v originálnej verzii pre klavír, ale i v orchestrálnej inštrumentácii Mauricea Ravela. Musorgskij dielo napísal pod dojmom posmrtnej výstavy Viktora Alexandroviča Hartmana, ruského maliara, architekta a skladateľovho priateľa. Cyklus zahŕňa desať výrazovo kontrastných skladieb, ktoré sú popretkávané niekoľkými intermezzami – „Promenádami“.

Slovenská filharmónia uvedie do konca júna ešte dva Koncerty s publikom, 23. a 30. júna 2020. ,,Venujeme ich a vstupenky sme prednostne ponúkli pracovníkom zdravotníckych zariadení v prvej línii, ktorí počas predchádzajúcich mesiacov bojovali proti pandémii a boli tu nepretržite pre nás všetkých. Vstupenky venujeme bezplatne aj našim stálym návštevníkom, abonentom a priaznivcom Slovenskej filharmónie.“ uviedla Marina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie.

Záujemcovia si vstupenky môžu vyzdvihnúť v Pokladnici Slovenskej filharmónie, v utorok, stredu alebo vo štvrtok od 13.00 – 17.00 h a hodinu pred koncertom. Pripravené sú v obmedzenom počte, keďže kapacita Koncertnej siene je v tomto období obmedzená.

Program nasledujúcich júnových koncertov Slovenskej filharmónie v rámci cyklu Koncerty s publikom

utorok 23. jún 2020 o 19.00 h
Jozef Horváth – husle
Boris Bohó – violončelo
Ladislav Fančovič – klavír
Franz Schubert: Koncertná skladba/Konzertstück D dur, D. 345
Claude Debussy: Sonáta pre violončelo a klavír d mol
Dmitrij Šostakovič: Klavírne trio č. 1 c mol, op. 8

Matúš Veľas – hoboj
Jozef Eliáš – klarinet
Peter Kajan – fagot
Ladislav Fančovič – klavír
Francis Poulenc: Trio pre hoboj, fagot a klavír
Ľudovít Rajter: Quattro invenzioni per oboe, clarinetto e fagotto
Florent Schmitt: A tour d’anches pre hoboj, klarinet, fagot a klavír, op. 97

utorok 30. jún 2020 o 19.00
Piesňový recitál svetoznámeho slovenského basistu Štefana Kocána s klavírnym sprievodom Mariana Lapšanského
Štefan Kocán – bas, Marian Lapšanský – klavír
Robert Schumann: Básnikova láska / Dichterliebe, op. 48
Franz Schubert: výber piesní

Viac informácií na www.filharmonia.sk

Informovala: Martina Tolstova, SF
PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár