Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

21. mája 2019 redakcia Sezóna 2018/2019

Medzi laureátmi Ceny ministerky kultúry za rok 2018 sú Ľubica Vargicová i Július Klein

Udeľovanie Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za rok 2018, J. Kožuch, Ľ. Vargicová, M. Haugová, Ľ. Laššáková, foto: MKSR
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková v pondelok 20. mája 2019 slávnostne udelila Ceny ministerky kultúry v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2018. V siedmych kategóriách boli celkovo ocenení dvanásti laureáti. Z oblasti opery a klasickej hudby ministerka kultúry ocenila Ľubicu Vargicovú, Ladislava Holáska, Jelu Krčméry-Vrteľovú, Vieru Polakovičovú a Júliusa Kleina.

Ocenenie šéfa rezortu kultúry sa udeľuje jednotlivcom alebo kolektívom ako prejav ohodnotenia výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý alebo celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach umenia. Ceny sa odovzdávajú v siedmych kategóriách, pričom v zmysle štatútu podujatia môže ministerka udeliť maximálne 12 ocenení.

Udeľovanie Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za rok 2018,
foto: MKSR

„Verte, že aj raz taký počet by nestačil, aby výročnú cenu ministerky kultúry za umenie dostali tí, ktorí si ju vďaka svojmu talentu, šikovnosti, špičkovej profesionalite a schopnosti dôstojne prezentovať naše umenie doma i v zahraničí právom zaslúžia. Na druhej strane som presvedčená, že treba zachovať a chrániť exkluzivitu tohto ocenenia, aby jeho hodnota nedevalvovala, ale naopak, aby táto cena za umenie bola motiváciou a métou, ktorú stojí za to získať“ uviedla vo svojom príhovore ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Cenu v oblasti opery a klasickej hudby získalo päť osobností

Cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca si z rúk ministerky prevzala operná speváčka Ľubica Vargicová za stvárnenie postavy Donny Anny v opere W. A. Mozarta Don Giovanni na scéne Opery Slovesnkého národného divadla s prihliadnutím na doterajšie výnimočné umelecké výsledky v oblasti slovenského operného a koncertného umenia doma a v zahraničí.

Viac o Ľubici Vargicovej si môžete prečítať v článku Pavla Ungera, ktorý sme v júni 2018 priniesli pri príležitosti jej životného jubilea Ľubica Vargicová jubiluje, tlieskal jej kus sveta.

Laureátom Ceny za výnimočný prínos v oblasti hudby sa stal zbormajster Ladislav Holásek za mimoriadny celoživotný prínos v oblasti zborového umenia s prihliadnutím na umelecké pôsobenie zbormajstra a umeleckého vedúceho viacerých popredných slovenských zborových telies, vrátane zboru Opery SND.

Udeľovanie Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za rok 2018,
V. Paulovičová (moderátorka) L. Holásek, J. Kožuch, Ľ. Vargicová, M. Haugová,
foto: MKSR

Cenu za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia si odniesla libretistka a dramaturgička Jela Krčméry-Vrteľová za dlhoročnú tvorivú činnosť v Opere Slovenského národného divadla a výnimočný prínos v oblasti prekladov libriet svetovej opernej tvorby, prekladov piesňovej a oratoriálnej tvorby ako aj prekladov divadelných hier a beletrie. Cenu pre Jelu Krčméry-Vrteľovú prevzal jej syn Ladislav Vrteľ. (o Jele Krčméry-Vrteľovej sme v roku 2014 písali TU…)

Cenu za podporu umenia, prezentáciu umenia a propagáciu umenia si z rúk ministerky prevzali muzikologička, kritička a diplomatka Viera Polakovičová za celoživotný prínos a osobnostný vklad v oblasti prezentácie slovenského umenia v zahraničí počas pôsobenia v kultúrnej diplomacii a riaditeľ Štátnej filharmónii Košice (ŠFK) Július Klein za výrazný podiel na pozdvihnutí interpretačnej a reprezentačnej úrovne ŠFK s prihliadnutím na jeho pedagogickú činnosť a pôsobenie v medzinárodných organizáciách pre sociálny dialóg v sektore živého umenia.

Udeľovanie Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za rok 2018,
Ľ. Laššáková, J. Klein, V. Polakovičová, J. Šimončič, D. Šulla
foto: MKSR

Cenu za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby získala poetka Mila Haugová. Ocenenie si prevzala za dlhoročnú osobitú básnickú tvorbu a za významnú prekladateľskú činnosť.

Spolu s Ľubicou Vargicovou získal Cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca aj herec Ján Kožuch za osobité herecké majstrovstvo počas celoživotného umeleckého pôsobenia v divadlách v Slovenskej republike, najmä na javisku Slovenského komorného divadla v Martine a jeho mimoriadny prínos v oblasti divadelného, filmového, televízneho a rozhlasového herectva a dabingu.

Fotograf Drahotín Šulla získal Cenu za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry. Ministerka tak ocenila jeho mimoriadny prínos k rozvoju fotografie na Slovensku, ako aj jeho celoživotné dielo – vyše polstoročnú fotografickú tvorbu, bohatú nielen tematicky a žánrovo, ale aj spôsobmi spracovania a originálnymi experimentálnymi prístupmi s výrazne humanistickým akcentom.

Cenu za výnimočný prínos v oblasti audiovízie si odniesol kameraman Jozef Šimončič za dlhoročný osobnostný tvorivý vklad v oblasti slovenskej filmovej a televíznej tvorby s prihliadnutím na výrazný prínos jeho pedagogickej činnosti. Vďaka jeho originálnemu kameramanskému videniu a profesionalite je množstvo diel, ktoré spoluvytváral, v zlatom fonde slovenského audiovizuálneho dedičstva.

Udeľovanie Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za rok 2018,
foto: MKSR

Laureátmi Ceny za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia sa spolu s Jelou Krčméry-Vrteľovou stali aj kostymérka a scénická návrhárka Helena Bezáková za celoživotný prínos v oblasti scénického a kostýmového výtvarníctva a za osobitý prínos do poetiky slovenskej kostýmovej tvorby, režisérka Daniela Ilavská za celoživotný prínos v oblasti rozhlasovej réžie a režisér a tiež scenárista Rudolf Urc za celoživotné výnimočné dielo a rozvoj v oblasti slovenskej audiovizuálnej tvorby najmä slovenského animovaného filmu s prihliadnutím na výrazný prínos jeho pedagogickej činnosti.

„Vážim si a obdivujem dielo a výkony, ktoré dnešní ocenení vytvorili a vytvárajú, to krásne, múdre, vzácne a inšpiratívne, čím obohacujú nás, divákov, poslucháčov, čitateľov, návštevníkov koncertných sál, divadiel, kín či galérií. A som rada, že opäť ocením osobnosti, ktoré celý život aktívne pôsobia naprieč celým Slovenskom a svojich obdivovateľov aj fanúšikov majú v naozaj širokom spoločenskom aj vekovom spektre. Ďakujem a blahoželám oceneným!“ doplnila ministerka.

Udeľovanie Ceny ministerky kultúry Slovenskej republiky za rok 2018,
foto: MKSR

Ocenenie sa udeľuje každoročne od roku 1999. Návrh na udelenie ceny predkladajú ministerke odborné a umelecké inštitúcie, profesijné občianske združenia, či iné neziskové a verejnoprospešné organizácie s pôsobnosťou v danej oblasti, fyzické osoby, orgány štátnej správy a samosprávy, útvary ministerstva, ako aj poradné orgány ministerky.

Autorom artefaktu Ceny ministerky kultúry v oblastiach profesionálneho umenia je sklársky výtvarník Palo Macho.

Zdroj: MKSR

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...