Bratislava – Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková v pondelok 20. mája 2019 slávnostne udelila Ceny ministerky kultúry v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2018. V siedmych kategóriách boli celkovo ocenení dvanásti laureáti. Z oblasti opery a klasickej hudby ministerka kultúry ocenila Ľubicu Vargicovú, Ladislava Holáska, Jelu Krčméry-Vrteľovú, Vieru Polakovičovú a Júliusa Kleina.
Ocenenie šéfa rezortu kultúry sa udeľuje jednotlivcom alebo kolektívom ako prejav ohodnotenia výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý alebo celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach umenia. Ceny sa odovzdávajú v siedmych kategóriách, pričom v zmysle štatútu podujatia môže ministerka udeliť maximálne 12 ocenení.

foto: MKSR
„Verte, že aj raz taký počet by nestačil, aby výročnú cenu ministerky kultúry za umenie dostali tí, ktorí si ju vďaka svojmu talentu, šikovnosti, špičkovej profesionalite a schopnosti dôstojne prezentovať naše umenie doma i v zahraničí právom zaslúžia. Na druhej strane som presvedčená, že treba zachovať a chrániť exkluzivitu tohto ocenenia, aby jeho hodnota nedevalvovala, ale naopak, aby táto cena za umenie bola motiváciou a métou, ktorú stojí za to získať“ uviedla vo svojom príhovore ministerka kultúry Ľubica Laššáková.
Cenu v oblasti opery a klasickej hudby získalo päť osobností
Cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca si z rúk ministerky prevzala operná speváčka Ľubica Vargicová za stvárnenie postavy Donny Anny v opere W. A. Mozarta Don Giovanni na scéne Opery Slovesnkého národného divadla s prihliadnutím na doterajšie výnimočné umelecké výsledky v oblasti slovenského operného a koncertného umenia doma a v zahraničí.
Viac o Ľubici Vargicovej si môžete prečítať v článku Pavla Ungera, ktorý sme v júni 2018 priniesli pri príležitosti jej životného jubilea Ľubica Vargicová jubiluje, tlieskal jej kus sveta.
Laureátom Ceny za výnimočný prínos v oblasti hudby sa stal zbormajster Ladislav Holásek za mimoriadny celoživotný prínos v oblasti zborového umenia s prihliadnutím na umelecké pôsobenie zbormajstra a umeleckého vedúceho viacerých popredných slovenských zborových telies, vrátane zboru Opery SND.

V. Paulovičová (moderátorka) L. Holásek, J. Kožuch, Ľ. Vargicová, M. Haugová,
foto: MKSR
Cenu za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia si odniesla libretistka a dramaturgička Jela Krčméry-Vrteľová za dlhoročnú tvorivú činnosť v Opere Slovenského národného divadla a výnimočný prínos v oblasti prekladov libriet svetovej opernej tvorby, prekladov piesňovej a oratoriálnej tvorby ako aj prekladov divadelných hier a beletrie. Cenu pre Jelu Krčméry-Vrteľovú prevzal jej syn Ladislav Vrteľ. (o Jele Krčméry-Vrteľovej sme v roku 2014 písali TU…)
Cenu za podporu umenia, prezentáciu umenia a propagáciu umenia si z rúk ministerky prevzali muzikologička, kritička a diplomatka Viera Polakovičová za celoživotný prínos a osobnostný vklad v oblasti prezentácie slovenského umenia v zahraničí počas pôsobenia v kultúrnej diplomacii a riaditeľ Štátnej filharmónii Košice (ŠFK) Július Klein za výrazný podiel na pozdvihnutí interpretačnej a reprezentačnej úrovne ŠFK s prihliadnutím na jeho pedagogickú činnosť a pôsobenie v medzinárodných organizáciách pre sociálny dialóg v sektore živého umenia.

Ľ. Laššáková, J. Klein, V. Polakovičová, J. Šimončič, D. Šulla
foto: MKSR
Cenu za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby získala poetka Mila Haugová. Ocenenie si prevzala za dlhoročnú osobitú básnickú tvorbu a za významnú prekladateľskú činnosť.
Spolu s Ľubicou Vargicovou získal Cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca aj herec Ján Kožuch za osobité herecké majstrovstvo počas celoživotného umeleckého pôsobenia v divadlách v Slovenskej republike, najmä na javisku Slovenského komorného divadla v Martine a jeho mimoriadny prínos v oblasti divadelného, filmového, televízneho a rozhlasového herectva a dabingu.
Fotograf Drahotín Šulla získal Cenu za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry. Ministerka tak ocenila jeho mimoriadny prínos k rozvoju fotografie na Slovensku, ako aj jeho celoživotné dielo – vyše polstoročnú fotografickú tvorbu, bohatú nielen tematicky a žánrovo, ale aj spôsobmi spracovania a originálnymi experimentálnymi prístupmi s výrazne humanistickým akcentom.
Cenu za výnimočný prínos v oblasti audiovízie si odniesol kameraman Jozef Šimončič za dlhoročný osobnostný tvorivý vklad v oblasti slovenskej filmovej a televíznej tvorby s prihliadnutím na výrazný prínos jeho pedagogickej činnosti. Vďaka jeho originálnemu kameramanskému videniu a profesionalite je množstvo diel, ktoré spoluvytváral, v zlatom fonde slovenského audiovizuálneho dedičstva.

foto: MKSR
Laureátmi Ceny za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia sa spolu s Jelou Krčméry-Vrteľovou stali aj kostymérka a scénická návrhárka Helena Bezáková za celoživotný prínos v oblasti scénického a kostýmového výtvarníctva a za osobitý prínos do poetiky slovenskej kostýmovej tvorby, režisérka Daniela Ilavská za celoživotný prínos v oblasti rozhlasovej réžie a režisér a tiež scenárista Rudolf Urc za celoživotné výnimočné dielo a rozvoj v oblasti slovenskej audiovizuálnej tvorby najmä slovenského animovaného filmu s prihliadnutím na výrazný prínos jeho pedagogickej činnosti.
„Vážim si a obdivujem dielo a výkony, ktoré dnešní ocenení vytvorili a vytvárajú, to krásne, múdre, vzácne a inšpiratívne, čím obohacujú nás, divákov, poslucháčov, čitateľov, návštevníkov koncertných sál, divadiel, kín či galérií. A som rada, že opäť ocením osobnosti, ktoré celý život aktívne pôsobia naprieč celým Slovenskom a svojich obdivovateľov aj fanúšikov majú v naozaj širokom spoločenskom aj vekovom spektre. Ďakujem a blahoželám oceneným!“ doplnila ministerka.

foto: MKSR
Ocenenie sa udeľuje každoročne od roku 1999. Návrh na udelenie ceny predkladajú ministerke odborné a umelecké inštitúcie, profesijné občianske združenia, či iné neziskové a verejnoprospešné organizácie s pôsobnosťou v danej oblasti, fyzické osoby, orgány štátnej správy a samosprávy, útvary ministerstva, ako aj poradné orgány ministerky.
Autorom artefaktu Ceny ministerky kultúry v oblastiach profesionálneho umenia je sklársky výtvarník Palo Macho.
Zdroj: MKSR
Pridajte komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.