Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

20. septembra 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Medzinárodná konferencia Opera Europa na tému Rok českej hudby v Brne a Ostrave

Veľkosť písma
A
A
A
Brno, Ostrava – Organizácia Opera Europa vybrala na základe podaných žiadostí, Národní divadlo Brno a Národní divadlo moravskoslezské v Ostrave ako usporiadateľov prestížnej medzinárodnej konferencie Opera Europa – jeseň 2014. Témou tejto konferencie bude „Rok českej hudby“.

Konferencie sa zúčastní okolo 300 hostí zo všetkých kontinentov sveta a z rôznych divadelných profesií. Otvorenie konferencie sa vždy uskutočňuje za prítomnosti európskych a tuzemských významných osobností. Na konferencii v Čechách to budú z radov politikov námestníčka ministra kultúry JUDr. Kateřina Kalistová, primátor mesta Brna Roman Onderka, z radov umeleckých osobností napr. Robert Carsen, David Poutney, muzikológ John Tyrrell a ďalší. Delegáti konferencie sú z radov širokej odbornej verejnosti, umelcov a študentov pôsobiacich v oboroch hudobného divadla. Spektrum prednášajúcich je tvorené špičkami vo svojom obore.

Mezinárodní konference Opera Europa – podzim 2014

Téma konferencie: Rok českej hudby

Miesto konania: Brno, Ostrava, Hukvaldy

Termín konania: 20. – 23. 11. 2014

,,Cílem podzimní konference 2014 je podpořit mezinárodní věhlas české hudby a českých skladatelů,“ upresňuje konanie tejto akcie jej koordinátorka Kristýna Štěpánková. „V září 2013 zasedala rada Opery Europa a vybrala na základě žádostí z řad mnoha navrhovatelů (mezi žadateli byla např. Riga, která bude v roce 2014 Hlavním městem evropské kultury) právě Brno a Ostravu. Rozhodnutím jsme velice poctěni a věříme, že konference podpoří mezinárodní význam české hudby a českých skladatelů.“ dodala Kristýna Štěpánková.

Konferencia na tému Rok českej hudby,Brno, OStrava, Opera Europe 2014Organizácia Opera Europa

Organizácia Opera Europa bola založená v roku 2001 a v súčasnosti združuje 153 divadiel a hudobných festivalov celkom z 39 krajín, napríklad: z Anglicka, Nemecka, Dánska, Francúzska, Belgicka, Španielska, Talianska, Ruska, Luxemburska, Estónska, Fínska, Portugalska, Nórska, Švédska, Islandu; z tých najvzdialenejších destinácií napr. z Ománu, Turecka, Severnej Kórei, Japonska, Chile… . Zoznam členov organizácie Opera Europa nájdete na: www.opera-europa.org/en/members

Konferencie Opera Europa

Medzi najvýznamnejšími aktivitami patrí usporiadavanie konferencií v členských krajinách. Program konferencií sa zameriava na rozvoj súčasných praktických záujmov hudobných divadiel a festivalov, medzi ktoré patrí prevažne: maximalizácia príjmov, rozvoj operného publika, nové technológie, riadenie ľudských zdrojov, PR a marketing, sponzoring a fundraising a iné. Konferencie sa konajú 2x do roka v členských krajinách.

Medzinárodný festivalu Janáček Brno v rámci konferencie Opera Europa

Národní divadlo Brno s ďalšími brnenskými inštitúciami (Filharmonie Brno, Moravské zemské muzeum, Janáčkova akademie múzických umění, Masarykova univerzita) usporiadava od 21. do 29. novembra 2014 štvrtý ročník Medzinárodného festivalu Janáček Brno (Opera Slovakia je od tohto ročníka hrdým mediálnym partnerom tohto festivalu). Účastníkom konferencie ponúkne okrem iného a v rámci festivalu premiéru Janáčkovej opery Věc Makropulos, ktorá festival slávnostne otvorí. Národní divadlo moravskoslezské v Ostrave pripravilo pre delegátov inscenáciu opery Bedřicha Smetanu Čertova stěna. Toto samozrejme nie sú jediné akcie pre účastníkov jesennej konferencie Opera Europa.

Janáček Brno 2014Nicholas Payne, riaditeľ Opera Europa

„Po prvýkrát som sa stretol s hudbou Leoša Janáčka ako trinásťročné dieťa, keď Rafael Kubelík dirigoval v Covent Garden Jej pastorkyňu. Bol som tým zážitkom natoľko ohromený, že som si ako darček k narodeninám vyžiadal nahrávku Supraphonu s Jaroslavom Vogelom. V roku 1964 hosťovalo pražské Národné divadlo na Edinburskom festivale s piatimi nezabudnuteľnými inscenáciami vrátane Janáčkovej Káti Kabanovej a Smetanovho Dalibora s vynikajúcim Vilémom Přibylom v titulnej postave. V roku 1970 sa hosťovanie pražského Národného divadla opakovalo s tým istým úspechom. Na základe tejto skúsenosti som sa v roku 1974 rozhodol navštíviť Československo, zlákala ma totiž predstava zhliadnuť väčšinu Smetanových opier v priebehu jedného týždňa. Odkazom týchto inšpiratívnych skladateľov, vrátane Dvořáka a Martinů, je spevácky štýl a inštrumentálna hra, ktoré vo mne vždy evokovali statočného ducha tejto nešťastnej, avšak húževnatej krajiny. Keď som začal pracovať pre britské operné inštitúcie, snažil som sa prezentovať českú opernú tvorbu nášmu publiku, mojim snom bolo uvedenie Řeckých pašijí Bohuslava Martinů. V roku 1981 sa podarilo v Brne nahrať túto operu s Welskou národnou operou v hudobnom naštudovaní Charlesa Mackerrasa; a v roku 2000 sme konečne splnili Kubelíkov sen o uvedení Řeckých pašijí v Covent Garden. Možnosť priviesť teraz delegátov Opera Europa na festival Janáček Brno 2014 je pre mňa poctou i potešením.“

Nicholas Payne, riaditeľ Opera Europa v Pamätníku Leoša Janáčka (Brno), foto: Jana Hallová
Nicholas Payne, riaditeľ Opera Europa v Pamätníku Leoša Janáčka (Brno),
foto: Jana Hallová

Nicholas Payne sa stal riaditeľom združenia Opera Europa (založená 2001) v roku 2003. Za svojho pôsobenia získal pre OE členstvo viac ako 130 operných súborov a operných festivalov z vyše 30 krajín. Vytvoril z tejto organizácie hlavné profesionálne operné združenie v Európe a nadviazal profesionálne kontakty v celom opernom svete. Opere sa venuje od roku 1968, kedy sa stal členom Kráľovskej opery v Covent Garden. Ďalej pôsobil vo Waleskej národnej opere v Cardiffe, následne bol vymenovaný generálnym riaditeľom Opera North so sídlom v Leedse. Po návrate do Londýna sa stal riaditeľom Kráľovskej opery v Covent Garden. Neskôr bol vymenovaný na generálneho riaditeľa Anglickej národnej opery v londýnskom divadle Coliseum.

Informácie pre záujemcov o účasť na konferencii

Záujemcovia, ktorí sa chcú zúčastniť tejto konferencie majú možnosť prihlásiť sa do 31. októbra 2014 (zvýhodnený konferenčný poplatok) na e-mail: audrey@opera-europa.org.

Podmienky registrácie a ďalšie praktické informácie o konferencii nájdete na webe www.opera-europa.org

Bližšie info získate aj na českom kontakte: stepankova@ndb.cz

Program konferencie na stiahnutie vo formáte PDF TU…

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: NDB, Opera Europa

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024