Medzinárodná spevácka súťaž Rudolfa Petráka v Žiline – 5. ročník

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – V dňoch 20. – 24. apríla 2016 sa uskutoční jubilejný 5. ročník súťaže Medzinárodnej speváckej súťaže Rudolfa Petráka v Žiline. Prihlášky na súťaž je potrebné zaslať do 15. marca 2016.

Snahou pripomenúť meno výnimočnej slovenskej osobnosti Rudolfa Petráka (ktorá sa ako prvá v opernej histórií Slovenska objavila na scéne New York City Opera) a dať priestor mladým začínajúcim spevákom overiť a porovnať svoje dosiahnuté spevácke zručnosti vznikla Medzinárodná spevácka súťaž Rudolfa Petráka v Žiline.

Rudolf Petrák ako Rodolfo v Pucciniho Bohéme

Rudolf Petrák ako Rodolfo v Pucciniho Bohéme

Tento počin má pre opernú komunitu, študentov, pedagógov i milovníkov opery dôležitý význam a vypĺňa miesto na trhu slovenských súťaží v klasickom speve. Potreba založiť spevácku súťaž, v ktorej sa budú stretávať najmladšie generácie spevákov umeleckých škôl, hudobných gymnázií, konzervatórií a vysokých škôl vyšla z hudobnej praxe. Súťaže sa pravidelne zúčastňujú speváci zo Slovenska Českej republiky, Poľska, Nemecka i Rakúska čím nadobúda medzinárodný európsky charakter. Súťaž sa koná v dvojročnom cykle.

V dňoch 20. – 24. apríla 2016 sa uskutoční jubilejný 5. ročník súťaže. Prihlášky na súťaž je potrebné zaslať do 15. marca 2016.

Viac informácií nájdete na stránke www.petraksutaz.estranky.sk .

Medzinárodná spevácka súťaž Rudolfa Petráka v Žiline, slávnostné vyhodnotenie, predsedkyňa poroty doc. Ľubica Rybárska, VŠMU Bratislava

Medzinárodná spevácka súťaž Rudolfa Petráka v Žiline, ilustračné foto
slávnostné vyhodnotenie,
predsedkyňa poroty Ľubica Rybárska, VŠMU Bratislava

Medzinárodná spevácka súťaž Rudolfa Petráka v Žiline, Koncert víťazov 4. ročníka, Rastislav Lalinský (barytón), kl. spolupráca Emília Kalická

Medzinárodná spevácka súťaž Rudolfa Petráka v Žiline, ilustračné foto
Koncert víťazov 4. ročníka,
Rastislav Lalinský (barytón), kl. spolupráca Emília Kalická

Súťaž Rudolfa Petráka vznikla v roku 2008, kedy si hudobná obec pripomenula výročie nedožitých 90. narodenín Rudolfa Petráka. Odborným garantom súťaže sa stala dlhoročná sólistka Opery Slovenského národného divadla doc. Magdaléna Blahušiaková, ktorá zastrešuje súťaž dodnes. Riaditeľkou súťaže je vokálna pedagogička Dr. Emília Sadloňová. Organizátorom súťaže je Konzervatórium v Žiline, Katedra hudby Fakulty humanitných vied Žilinskej univerzity v Žiline, Občianske združenie Voces iuvenum- Mladé hlasy a Občianske združenie Premena- Spolupráca v Turci.

O Rudolfovi Petrákovi si viac prečítate TU…

zdroj a foto: www.petraksutaz.estranky.sk

Medzinárodná spevácka súťaž Rudolfa Petráka v Žiline, plagát

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár