Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

21. januára 2015 Ľudovít Vongrej Sezóna 2014/2015

Mefistofeles v pražskej Štátnej opere so Štefanom Kocánom a Petrom Mikulášom

Mefistofeles, Štátna opera Praha, foto: Hana Smejkalová
Veľkosť písma
A
A
A
Praha – Štátna opera Praha pripravila premiéru novej inscenácie opery Mefistofeles Arriga Boita. V hlavných postavách sa predstavia Štefan Kocán, Peter Mikuláš, Eva Urbanová, Christina Vasileva a ďalší. Premiéry inscenácie v hudobnom naštudovaní Marca Guidariniho a v réžii Ivana Krejčího budú 22. a 24. januára 2015 v pražskej Štátnej opere.

Jediná dokončená opera talianskeho skladateľa a Verdiho súčasníka Arriga Boita združí v Prahe hudobné osobnosti svetového renomé. Mefistofeles v Štátnej opere je stretnutím vyhľadávaného talianskeho dirigenta Marca Guidariniho a basistu Štefana Kocána v titulnej postave. Spolu s nimi figurujú v sólistickom obsadení zvučné mená ako Raúl Gabriel Iriarte, slovenský basista Peter Mikuláš, Eva Urbanová, Christina Vasileva alebo Alžběta Poláčková. Nezastupiteľnú úlohu budú mať Zbor Štátnej operyChlapčenský zbor Pueri gaudentes.

Mefistofeles, Štátna opera Praha, foto: Hana Smejkalová
Mefistofeles, Štátna opera Praha,
foto: Hana Smejkalová

„Mefistofeles sa zaoberá najpodstatnejšími filozofickými témami, otázkami túžby po večnej mladosti, nehynúcej kráse, poznaní. A práve k týmto otázkam sa vracia aj súčasný človek“ hovorí dirigent Marco Guidarini, ktorý sa ujal hudobného naštudovania. „Táto opera vypovedá o nás samotných. Faust a Mefistofeles predstavujú metaforu našich túžob, obáv, ilúzií a nádejí. Vypočuť si Mefistofela teda znamená zúčastniť sa jedinečnej objaviteľskej výpravy,“ pozýva do Štátnej opery Marco Guidarini. Ten má za sebou množstvo hudobných naštudovaní, okrem iného dirigoval v Metropolitnej opere v New Yorku alebo milánskej La Scale. Jeho dirigentské začiatky sú spojené s pozíciou asistenta sira Johna Elliota Gardinera v Národnej opere v Lyone. V rokoch 2001 až 2009 bol šéfdirigentom opery a filharmonického orchestra vo francúzskom Nice.

Mefistofeles, Štátna opera Praha, foto: Hana Smejkalová
Mefistofeles, Štátna opera Praha,
foto: Hana Smejkalová

V titulnej postave sa v priebehu deviatich večerov aktuálnej sezóny predstaví spolu so Štefanom Kocánom aj Peter Mikuláš a Jiří Sulženko. Pre samotného Kocána je to už tretia pražská postava – v Národnom divadle sa predstavil ako Vodník v inscenácii Jiřího Heřmana a pred dvomi rokmi v Štátnej opere stvárnil postavu Filipa II. v Donovi Carlosovi. „Som veľmi nadšený, že sa hudobnému riaditeľovi Martinovi Leginusovi podarilo získať maestra Guidariniho,“ hovorí Štefan Kocán. „Mefistofeles patrí medzi niekoľko málo basových titulných postáv a trúfam si povedať, že je najnáročnejšia v celej basovej opernej literatúre. Rola je na jednej strane vokálne a dramaticky náročná, ale v rovnakej miere príťažlivá a mnohotvárna. Rozhodne je veľkým zadosťučinením pre každého interpreta,“ dodáva Štefan Kocán.

Mefistofeles, Štátna opera Praha, foto: Hana Smejkalová
Mefistofeles, Štátna opera Praha,
foto: Hana Smejkalová

Režisérom inscenácie je Ivan Krejčí, umelecký riaditeľ Komornej scény Aréna v Ostrave, ktorá v rámci Cien Alfréda Radoka získala ocenenie Divadlo roku 2013. „Ďábel je skrytá možnost v nás samých. Když po něčem toužíme, je vždy nablízku a tichounce našlapuje; podáme-li mu ruku, už ji nepustí. A má to své důsledky,“ poznamenáva Ivan Krejčí. „Arrigo Boito ne náhodou nenapsal Fausta, ale Mefistofela. Díky tomu jsme mohli operu uchopit jako Mefistofelovo představení, které inscenuje pro Fausta. Pracuje s divadelní iluzí a plní všechna přání. Je okouzlující a schopný. Kdo by nepodlehl světu iluzí, když slouží jeho touze? Být slavný, být mladý, být mocný… Ale vždy nakonec přichází okamžik, kdy každý z nás musí vydat počet svých činů. Je to pořád ta stará otázka, jak naložit se svým životem. A tady se o tom nádherně zpívá a je to krása, že to až bolí. Sešel se skvělý tým a já jsem šťastný, že jsme společně mohli pokoušet Fausta,“ povedal k pripravovanej premiére režisér Ivan Krejčí.

Mimoriadna úloha v tomto diele stojí aj pred Zborom Štátnej opery, ktorý pripravoval zbormajster Martin Buchta. Zbormajsterkou Chlapčenského zboru Pueri gaudentes je Zdena Součková.

mafistofeles, statna opera praha, plagat

www.narodni-divadlo.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj a foto: ŠOP

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024