Mercedes, ktorým sa medzi európskymi opernými domami presúvala Maria Callas, bol predaný

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Monaco – Na dražbe, ktorá sa konala 20. júla 2015 v Monaku, sa predal legendárny Mercedes 600 – limuzína z roku 1967 a ten istý model z roku 1971. Obe používala operná diva Maria Callas na presun medzi európskymi opernými domami počas svojich turné. Svetoznáma sopranistka si s odstupom štyroch rokov kúpila hneď dve takmer rovnaké limuzíny. Tretí Mercedes jej neskôr daroval aj jej priateľ, grécky multimilionár Aristotelis Onasis.

Predmetom dražby boli však len prvé dve z nich. Zaujímavosťou je, že limuzína z roku 1971 mala na základe špeciálnej požiadavky prominentnej majiteľky netradične zabudované rádio aj na zadnom sedadle.

Limuzína Mercedes 600 Marie Callas, rádio, foto: internet

Limuzína Mercedes 600 Marie Callas,
rádio,
foto: internet

Obe vozidlá sa predávali aj s pôvodnými návodmi na obsluhu auta a poisťovacím certifikátom vystaveným na meno opernej divy. Obe autá mali aj pôvodnú servisnú knižku, v ktorej je špecifikované, že Maria Callas bola prvým vlastníkom auta.

Limuzína Mercedes 600 Marie Callas, servisná knižka

Limuzína Mercedes 600 Marie Callas,
servisná knižka

Limuzína Mercedes 600 bola prvý krát prezentovaná na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom v roku 1963 s cieľom preraziť na trhu luxusných aut, ktorému v tom čase dominovali značky Bentley a Rolls-Royce. Malo sa tak udiať prostredníctvom premyslenej stratégie, ktorá mala presvedčiť vtedajšie hviezdy show biznisu, populárnych hercov a herečky, prípadne aj spevákov a speváčky, aby zmenili svoje dovtedajšie luxusné značky za Mercedes 600, čo bol presne prípad aj Marie Callas.

Maria Callas v Mercedese z roku 1971 na jednom z operných turné po Európe

Maria Callas v Mercedese z roku 1971
na jednom z operných turné po Európe

Podľa záznamu zapísaného v dokumentácii k autu, Maria Callas si prvý z Mercedesov kúpila 15. novembra 1966 v predajni Royal Elysees dealership. Druhé auto z roku 1971 sa ,,preslávilo“ tým, že sa ním Marii Callas viackrát podarilo zablokovať premávku v európskych mestách, keď sa v jeho útrobách musela schovávať obkľúčená ďalšími autami novinárov a priaznivcov žiadajúcich jej podpis po skončení predstavenia.

Maria Callas a Giuseppe di Stefano na európskom turné v roku 1973 v draženom Mercedese

Maria Callas a Giuseppe di Stefano
na európskom turné v roku 1973
v draženom Mercedese

Korešpondencia ohľadom oboch áut odhalila aj verejnosti neznámu skutočnosť, že Maria Callas mala veľmi blízky emocionálny vzťah k jednému z jej ctiteľov (jeho meno nebolo zverejnené) žijúcemu v americkom štáte Vermont. Pôvodne sa zoznámili tak, že chcel kúpiť od nej jedno z týchto dvoch áut a kvôli veľmi komplikovanej daňovej procedúre sa musel viac krát s Callasovou stretnúť. Nakoniec auto od nej nekúpil, avšak obaja zostali vo veľmi blízkom a intenzívnom kontakte počas mnohých rokov. Callas mu nakoniec jedno z áut venovala a po jej smrti v roku 1977 si ho aj prevzal. ,,Chcela auto venovať jemu, a iba jemu“, uvádza sa v dražobných dokumentoch.

Oba Mercedesy na dražbe v Monaku, foto: internet

Oba Mercedesy na dražbe v Monaku,
foto: internet

Maria Callas bola jednou z najviac obdivovaných operných speváčok 20. storočia. Kritici oceňovali jej belcantovú techniku, široký hlasový rozsah a spôsob interpretácie dramatických rolí. Jej repertoár siahal od Donizettiho a Belliniho až po opery Verdiho a Pucciniho, či dokonca Wagnera. Maria Callas bola rezidentkou Monaka a blízkou priateľkou princa Rainiera a jeho manželky Grace Kelly. Dražba áut sa preto konala v Monaku a obe autá sa minulý týždeň predali za viac ako 250 000 USD.

Pripravil: Peter Bleha

foto: internet

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajca a publicista

Zanechajte komentár