Metka vystavuje a premiéruje Two Boys

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
New York – ,,Mala som špecifický pocit v mysli pre vytvorenie obrazov. Chcela som nimi vizuálne popísať izoláciu a uprené sústredenie, ktoré by mohol mladý chlapec cítiť, keď sa úplne ponorí do mentálneho priestoru na webe.” Laurie Simmons.

Galéria Arnolda & Marie Schwatzových Met je umiestnená v južnom foyer Metropolitnej opery v New Yorku. 24. septembra 2013 sa v nej konalo otvorenie výstavy Laurie Simmons inštalovanej v súvislosti s premiérou severoamerickej opery skladateľa Nico Muhlyho Two Boys (Dvaja chlapci), ktorá sa uskutoční 21. októbra 2013. Režisérom inscenácie je Barlett Sher a hudobného naštudovania sa ujal dirigent David Robertson.

Two boys, foto z výstavy

Two boys, foto z výstavy

Laurie Simmons

Laurie Simmons

Laurie Simmons (nar. 3. októbra 1949, Long Island, New York) je medzinárodne uznávaná umelkyňa, autorka prác vystavovaných po celom svete. Charakteristickou črtou jej tvorby je zobrazovanie figúr – bábik v realistickej situácii. Štyri originálne fotografie Laurie Simmons budú v galérii Met vystavené do 15. januára 2014. Pohľad na chlapcov ponorených do sveta internetu, do digitálneho veku v nás zanecháva silné posolstvo.

Two boys

Two boys

Nico Muhly

Nico Muhly

Nico Muhly (nar. 26. augusta 1981) je mladý hudobný skladateľ žijúci v New Yorku. ,,Ľudia hovoria hlbšie pravdy a odhalia o sebe viac, ak sú v prestrojeni.” – hovori o svojej opere Two Boys, ktorá zahŕňa operné konvencie ,,maskovanej identity”, avšak v prekrútenej podobe. Jej premiéra je naplánovaná na 21. októbra 2013. Nico Muhly prináša pre našu dobu presvedčivý príbeh inšpirovaný skutočnými životnými udalosťami v Anglicku na začiatku 21. storočia. Veľká časť deja sa odohráva v digitálnom svete, pretože chlapci uprostred príbehu komunikujú cez chat. ,,Rád by som si myslel, že je to nové, ale zároveň aj veľmi, veľmi staré.” hovorí Muhly o príbehu. ,,Nežijeme na mieste, kde je maškarný bál. Tak som si myslel, že internet, kde v skutočnosti môžete predstierať niekoho iného, by sa mohol stať celkom tradičným rámcom pre operu.”

V opere Two Boys sa tajomstvo sústreďuje na vzťah dvoch mladých teenagerov, ktorý sa odhaľuje na Internete – mieste plnom zvádzania a pomätených túžob. Úlohu Briana, šestnásťročného chlapca zaspieva tenorista Paul Appleby a postavu trinásťročného Jake stvárni barytonista Christopher Bolduc.

Two boys, Metropolitná opera NY

Two boys, Metropolitná opera NY

Svetová premiéra diela, ktoré operní nadšenci v severoamerickej metropole napäto očakávajú, sa pred svojím vstupom do Met konala dňa 24. júna 2011 v Anglickej Národnej Opere v Londýne. Aj keď zatiaľ nemôžeme posudzovať o výkony umelcov, môžeme hovoriť o diele, o motíve jeho vzniku a o odhaľovaní temných krás skladateľom Nicom Muhlym.

www.metoperafamily.org

 

Pripravila: Elena Fedorková, New York

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa, New York

Zanechajte komentár