Metropolitná opera New York uvedie 10. sériu operných prenosov

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava/New York – Metropolitná opera v New Yorku pripravila jubilejnú, v poradí už 10. sériu priamych prenosov svojich operných predstavení – Metropolitan Opera: Live in HD. Pri príležitosti jubilejnej série prenosov je program 10. inscenácií obohatený o záznam opery Čarovná flauta z roku 2006. Aj v tejto jubilejnej sérii uvidia diváci spolu s hviezdami operného neba Slováka Štefana Kocána. Na prenosy, ktoré sa vysielajú do viacerých krajín sveta, sa samozrejme môžu tešiť aj milovníci opery na Slovensku v bratislavskom divadle Aréna a v multikine Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši.

Diváci prenosov v mnohých krajinách sveta budú svedkami vrcholových speváckych výkonov, premiér, či debutov na javisku METky. Priame prenosy uvidia diváci v 70-ich krajinách na šiestich svetadieloch vrátanie 750 kín v USA.

Prenosy Metropolitan Opera: Live in HD, ktoré prináša Metropolitná opera už 10. sezónu, zaznamenali od roku 2006 až 87 priamych prenosov a videlo ich okolo 17 miliónov milovníkov opery na celom svete. Prenosy kombinujú špičkové operné umenie s najmodernejšími technológiami. Predstavenie je snímané viacerými kamerami filmovým spôsobom v HD (High Definition) obrazovej kvalite, zvuk je prenášaný priestorovým šesťkanálom 5.1 Dolby Surround. Oko kamery sa počas prenosu dostane podstatne bližšie k dianiu na javisku než oko diváka sediaceho na tom najlepšom mieste priamo v Metropolitnej opere. Diváci pri prenosoch si tak môžu vychutnávať úžasné detailné zábery, ktoré by v samotnej Metropolitnej opere nikdy nevideli. Aj túto sezónu sa diváci môžu tešiť na špičkové spevácke obsadenie pod taktovkami vynikajúcich dirigentov v zaujímavých režisérskych koncepciách.

Sezóna The Met Live in HD 2015 2016

Sezóna The Met: Live in HD 2015/2016

10. sezóna The Met: Live in HD päť ponúka divákom  rozmanité operné štýly vrátane piatich inscenácií, ktoré sa uvádzajú po prvý raz: Wagnerov Tannhäuser (31. októbra), Bergova Lulu (21. novembra), Lovci perál (16. januára), Donizettiho Roberto Devereux (16. apríla) a Straussova Elektra (30. apríla). Doplnia ich výnimočné inscenácie piatich najobľúbenejších repertoárových diel: Verdih Trubadúr (3. októbra) a Otello (17. októbra), Pucciniho Turandot (30. januára), Manon Lescaut (5. marca) a Madame Butterfly (2. apríla). Všetkých desať operných predstavení, ktoré uvidia diváci v mnohých krajinách sveta sa uskutoční vždy v sobotu ako popoludňajšie matiné na javisku Metropolitnej opery, odkiaľ sa budú prenášať vo večerných hodinách v rôznych časových pásmach. Opera Čarovná flauta (12. decembra) bude pri príležitosti jubilejnej 10. série prenosov odvysielaná zo záznamu z roku 2006.

Prehľad priamych prenosov predstavení Metropolitnej opery New York v sezóne 2015/16

Giuseppe Verdi: Trubadúr
3. október 2015
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New York – repríza
taliansky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Réžia: David McVicar Dirigent: Marco Armiliato
Obsadenie: Anna Netrebko, Dolora Zajick, Lee Yonghoon,
Dmitrij Hvorostovsky, Štefan Kocán

Trubadúr, Metropolitná opera New York

Herecké a hlasové umenie Anny Netrebko sa po prvý raz naplno rozvinie v úlohe hrdinky Leonory, ktorá neváha obetovať život za milovaného trubadúra. Dmitri Hvorostovsky, spieva grófa Lunu, hlavnú úlohu – osudom prenasledovaného Manrica Yonghoon Lee, Štefan Kocán sa predstaví ako Ferrando a Doloru Zajick uvidia diváci v úlohe Cigánky Azuceny s tajomnou minulosťou.

Giuseppe Verdi: Otello
17. október 2015
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku – repríza
taliansky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: Yannick Nézet-Séguin, Réžia: Bartlett Sher
Obsadenie: Aleksandrs Antonenko, Sonja Jončeva,
Dimitrij Pittas, Željko Lučić, Günther Gröissbock

Otello, Metropolitná opera New York

Novú inscenáciu Verdiho veľdiela diriguje Yannick Nézet-Séguin a režíruje Bartlett Sher. Aleksandrs Antonenko po prvý raz v Met stvárni hlavnú úlohu Maura Otella, Sonya Yoncheva debutuje ako jeho nevinná žena Desdemona a Željko Lučić ako spieva intrigána Jaga. Ďalej sa predstaví Dimitri Pittas ako Cassio a Günther Groissböck ako Ludovico. Po prvý raz s Met spolupracuje scénický výtvarník Es Devlin, ktorý spolupracuje tiež pri naštudovaní operných predstavení v Covent Garden, La Scale a ďalších operných domoch.

Richard Wagner: Tannhäuser
31. október 2015
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku – nová inscenácia
nemecky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: James Levine, Réžia: Otto Schenk
Obsadenie: Johan Botha, Eva-Maria Westbroek,
Michelle DeYoung, Peter Mattei, Günther Groissböck

Tannhäuser, Metropolitná opera New York

Po viac než desiatich rokoch sa pod taktovkou Jamesa Levina vracia na javisko Metropolitnej opery Wagnerov Tannhäuser. Náročnú titulnú úlohu stvárni popredný wagnerovský tenorista Johan Botha. Peter Mattei sa predstaví v úlohe Wolframa, Günther Groissböck ako landgróf Hermann, Eva-Maria Westbroek ako Elisabeth a Michelle DeYoung ako Venuša.

Alban Berg: Lulu
21. november 2015
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku – nová inscenácia
nemecky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: James Levine, Réžia: Luc De Wit
Obsadenie: Marlis Petersen, Susan Graham, Daniel Brenna,
Paul Groves, Johan Reuter, Franz Grundheber

Lulu, Metropolitná opera New York

Slávny výtvarník a režisér William Kentridge sa znova vracia, naposledy v Met vzbudil rozruch v roku 2010 inscenáciou Nos. Režíruje Bergovo šokujúce veľdielo o femme fatal, ktorá ničí jeden život za druhým vrátane toho svojho. Diriguje jeden z najskúsenejších operných dirigentov James Levine, Metropolitná opera uviedla pod jeho taktovkou už 30 inscenácií. Marlis Petersen sa predstaví v titulnej role Lulu, Susan Graham ako grófka Geschwitzová, jedna z jej oddaných obdivovateliek. Daniel Brenna, Paul Groves, John Reuter a Franz Grundheber v úlohách obetí, ktoré podľahli Lulinmu šarmu.

Wolfgang Amadeus Mozart: Čarovná flauta
12. december 2015
Záznam prenosu z Metropolitnej opery v New Yorku
nemecky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: James Levine, Réžia: Julie Taymor
Obsadenie: Ying Huang, Matthew Polenzani,
Erika Miklósa, Francis Robinson, Nathan Gunn

BONUSOVÁ OPERA, Záznam opery z roku 2006 je do tejto série zaradená k 10. ročnému výročiu existencie projektu priamych prenosov.

Čarovná flauta, Metropolitná opera New York

Jedna zo základných opier svetového repertoáru, posledná opera W. A. Mozarta, ktorej hudobný jazyk výrazne ovplyvnil mnoho významných svetových skladateľov, napr. L. van Beethovena, C. M. Webera. Dej opery kladie a rieši otázku zmyslu sveta v rozprávkovej forme – víťazí v nej dobro nad zlom, skromnosť nad pýchou, rozum nad ošemetnosťou zmyslov, láska nad nenávisťou a pravda nad lžou. Julie Taymor uviedla vo svojej réžii na javisko najrôznejšie vizuálne efekty vrátane lietajúcich vtákov, tancujúcich medveďov a hviezdne sa trblietajúce Kráľovnej noci! Proste ,,pastva” pre uši aj pre oči! Predstavenie pre celú rodinu.

Georges Bizet: Lovci perál
16. január 2016
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku – nová inscenácia
francúzsky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: Gianandrea Noseda, Réžia: Penny Wollcock
Obsadenie: Diana Damrau, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień, Nicolas Testé

Lovci perál, Metropolitná opera New York

Bizetova opera o vášni a túžbe sa na javisko Met vracia po sto rokoch (Enrico Caruso spieval hlavnú úlohu v roku 1916). Predstaví sa režisérka Penny Woolcock. Dirigent Gianandrea Noseda spolupracuje s hviezdnym operným obsadením, Diana Damrau sa predstaví ako krásna hindská kňažka Leïla. Matthew Polenzani a Mariusz Kwiecien spievajú úlohy Nadira a Zurgu, dvoch lovcov perál, ktorí bojujú o jej priazeň. V ich podaní zaznie slávne dueto Au fond du temple saint. Nicolas Testè stvárni úlohu veľkňaza Nurabada.

Giacomo Puccini: Turandot
30. január 2016
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku – repríza
taliansky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: Paolo Carignani, Réžia: Franco Zeffirelli
Obsadenie: Nina Stemme, Anita Hartig, Marco Berti, Alexander Tsymbaljuk

Turandot, Metropolitná opera New York

Švédska dramatická sopranistka Nina Stemme spieva po prvý raz v Metropolitnej úlohe v náročnej úlohe čínskej princeznej. Anita Hartig debutuje v úlohe otrokyne Liu, Marco Berti sa predstaví ako nebojácny Calaf, ktorý pod hrozbou smrti získa jej ruku, a Alexander Tsymbalyuk spieva Timura. Paolo Carignani diriguje spektakulárnu inscenáciu Franca Zeffirelli z roku 1987.

Giacomo Puccini: Manon Lescaut
5. marec 2016
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku – repríza
taliansky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: Fabio Luisi, Réžia: Sir Richard Eyre
Obsadenie: Kristine Opolais (Manon Lescaut), Jonas Kaufmann (rytier des Grieux),
Massimo Cavalletti (Lescaut), Brindley Sherratt (Geronte)

Manon Lescaut, Metropolitná opera New York

Kristine Opolais a Jonas Kaufmann sa predstavia v hlavných úlohách v ľúbostnom príbehu plnom vášnivej lásky a posadnutosti. Čerpá námet zo sentimentálneho Prévostovho románu o mladučkej vidiečanke, ktorá príde do Paríža a stane sa slávnou kurtizánou. Režisér Sir Richard Eyre situoval dej do okupovaného Francúzska počas druhej svetovej vojny, spolupracuje s výtvarníkom Robom Howellom. Novú inscenáciu režíruje šéfdirigent Metropolitnej opery Fabio Luisi. Massimo Cavalletti sa predstaví v úlohe Manoninho bratanca Lescauta a Brindley Sherratt Geronta, jej bohatého starého nápadníka.

 

Giacomo Puccini: Madame Butterfly
2. apríl 2015
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku
taliansky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: Karel Mark Chichon, Réžia: Anthony Minghella
Obsadenie: Kristine Opolais, Maria Zifchak, Roberto Alagna, Dwayne Croft

Madama Butterfly, Metropolitná opera New York

Kristine Opolais po prvý raz stvárni srdcervúcu hlavnú úlohu v nádhernej inscenácii Anthonyho Minghellu, ktorá mala premiéru v roku 2006. Roberto Alagna sa predstaví ako poručík Pinkerton, ktorý jej zlomí srdce. Dirigent Karel Mark Chichon v Metropolitnej opere debutuje. Maria Zifchak spieva Suzuki a Dwayne Croft Sharplessa.

Gaetano Donizetti: Roberto Devereux
16. apríl 2016
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku – nová inscenácia
taliansky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: Maurizio Benini, Réžia: David McVicar
Obsadenie: Sondra Radvanovsky, Elina Garanča, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień

Roberto Devereux, Metropolitná opera New York

Posledná opera z tudorovskej trilógie zobrazuje starnúcu kráľovnú Alžbetu I., ktorá je nútená podpísať rozsudok smrti šľachtica, ktorého miluje. Sir David McVicar, režíroval v Metropolitnej opere aj Annu Bolenu a Mariu Stuardu, uzatvára celú sériu. Sopranistka Sondra Radvanovsky stvárni v priebehu sezóny všetky tri tudorovské kráľovné. Matthew Polenzani spieva hlavnú mužskú úlohu, Elina Garanča Saru, tajnú súperku kráľovnej a Mariusz Kwiecień vojvodu z Nottinghamu. Špecialista na belcanto dirigent Maurizio Benini sa predstaví v Metropolitnej opere po prvý raz.

Richard Strauss: Elektra
30. apríl 2016
Priamy prenos z Metropolitnej opery v New Yorku – nová inscenácia
nemecky s anglickými titulkami so slovenským prekladom
Dirigent: Esa-Pekka Salonen, Réžia: Patrice Chéreau
Obsadenie: Nina Stemme, Adrianne Pieczonka,
Waltraud Meier, Mel Ulrich, Eric Owens

Elektra, Metropolitná opera New York

Metropolitná opera uvádza Straussovu inscenáciu geniálneho režiséra Patricea Chéreaua, uvedenia tejto tragickej opery o gréckej princeznej sa však už nedožil, zomrel v roku 2014. Jeho blízky hudobný spolupracovník Esa-Pekka Salonen sa postaví za dirigentský pult. Nina Stemme stvárni hlavnú úlohu, pudovú a krvilačnú Elektru. Waltraud Meier sa v Metropolitnej opere predstaví v úlohe Klytaiméstry, Elektrinej matky a objektu jej nenávisti a Adrianne Pieczonka ako Elektrina sestra Chrysothemis. Eric Owens stvárňuje jej brata v exile Oresta a nemecký tenorista Burkhard Ulrich debutuje v MET ako Aigistos. Chéreauov dlhoročný spolupracovník Vincent Huguet sa ujal réžie tejto inscenácie na javisku Metropolitnej opery.

www.metopera.org

video

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Ľudovít Vongrej

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku