Metropolitná opera pre snehovú búrku zrušila premiéru Jolanty a Hradu kniežaťa Modrofúza

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
New York – V pondelok 26. januára 2015 popoludní oznámila Metropolitná opera v New Yorku prostredníctvom svojej webovej stránky zrušenie večernej premiéry dvoch titulov – Čajkovského Jolanty s Annou Netrebko a Piotrom Beczałom a Bartókovho Hradu kniežaťa Modrofúza, pričom v prípade Jolanty malo ísť o debut Čajkovského poslednej opery na doskách MET.

Hudobne obidve diela naštudoval Valery Gergijev v réžii Mariusza Trelińského. Premiérovým večerom sa podľa všetkého stane až nasledujúce plánované predstavenie vo štvrtok 29. januára 2015. Dirigovať bude Valery Gergijev, scénu navrhol slovenský scénograf Boris Kudlička.

Jolanta, Metropolitná opera New York

Jolanta, Metropolitná opera New York

Východné pobrežie USA totiž zasiahla jedna z najsilnejších snehových búrok v histórii, pri ktorých sa očakávajú rekordné zrážky. Podľa starostu New Yorku Billa de Blasia môžu z dôvodu silnej snehovej búrky v meste jazdiť len autá polície, záchranári a cestári. V nočných hodinách po prvýkrát kvôli snehu nejazdí ani metro, uvádza The New York Times, letiská a prístavy sú uzavreté.

Rušenie predstavení zasiahlo aj Broadway, na ktorej sa zavrelo všetkých 40 divadiel, pričom priebežne budú návštevníci informovaní, kedy sa ich brány opäť otvoria. Zrušené tak bolo aj slávnostné uvedenie Fantóma opery Andrew Lloyd Webbera, ktoré je najdlhšie uvádzaným muzikálom v histórii Broadway a práve v pondelok si malo pripomenúť 27. výročie od svojej premiéry. Zavretá zostala včera i Madison Square Garden, Carnegie Hall, Newyorská filharmónia, New York City Ballet. Presunuté budú musieť byť aj spomienkové akcie naplánované na utorok 27. januára 2015 pri príležitosti medzinárodného dňa holokaustu.

Broadway

Broadway

Dvojicu predstavení Jolanta/Hrad kniežaťa Modrofúza pre MET režijne pripravil poľský režisér Mariusz Treliński, u nás známy zo spolupráce so SND, kde v roku 2008 uviedol Glückovho Orfea a Eurydiku v hlavných úlohách s Pavlom Remenárom (Orfeus), Helenou Becse-Szabó (Eurydika), Lenkou Máčikovou a Miriam Garajovou (Amor). Pri oboch tituloch sa umelecký riaditeľ Teatra Wielkeho Opery Narodowej vo Varšave Trélinski inšpiroval ,,noir” filmami zo 40-tych rokov 20. storočia.

Prenos dvojice opier Jolanta/Hrad kniežaťa Modrofúza v rámci prenosov ,,MET Opera: Live in HD” budú mať návštevníci možnosť vzhliadnuť v bratislavskom divadle Aréna a v kine Golden Apple Cinema v Liptovskom Mikuláši 14. februára 2015 o 18,20h.

P. I. Čajkovskij – Iolanta
B. Bartók – Hrad kniežaťa Modrofúza

Anna Netrebko (Iolanta)
Piotr Beczala (Gróf Tristan Vaudémont)
Alexej Markov (Robert)
Elchin Azizov (Ibn-Hakia)
Alexei Tanovitski (Kráľ René)
Nadja Michael (Judita)
Mikhail Petrenko (Modrofúz)

dirigent: Valery Gergijev
réžia: Mariusz Treliński

Iolanta, hrad kniežaťa modrofúza MET

Pripravila: Natália Dadíková

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Natália Dadíková

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku