Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

19. februára 2015 Natália Dadíková Sezóna 2014/2015

Metropolitná opera predstavila sezónu 2015/16

Veľkosť písma
A
A
A
New York – Metropolitná opera v New Yorku predstavila v stredu 18. februára 2015 svoj dramaturgický plán na sezónu 2015/16. Diváci v nej uvidia 6 nových a 18 repertoárových inscenácií v podaní špičkových sólistov a dirigentov. V obsadení je aj slovenský operný spevák Štefan Kocán.  Niektoré veľké mená však budú chýbať.

Napriek mnohým negatívnym správam ohľadom finančnej kondície a hospodárskych výsledkov americkej opernej scény číslo 1 ktoré sú v médiách na pretrase čoraz častejšie, dnes nejedného fanúšika potešil výpočet predstavení a ich plánované obsadenie pre nasledujúcu sezónu, ktoré na tlačovej konferencii prezentoval jej generálny riaditeľ Peter Gelb. Ako prvoradú úlohu uviedol neustály boj a to dotiahnuť do opery nové publikum: ,,Koniec koncov – nech je ekonomická stránka akákoľvek, aj znepokojivá, alebo naopak – akokoľvek je získavanie prostriedkov úspešné, večer vždy záleží len na jednom – aby bolo hľadisko plné“ – uviedol.

Čo sa programu týka, medzi šiestimi novými inscenáciami sezóny 2015/16 budú Lulu, Roberto Devereux, Elektra, Manon Lescaut, Lovci perál a na úvod sezóny Otello. Všetkých 6 týchto noviniek uvidia aj diváci v kinách po celom svete v rámci prenosov ,,Live in HD“, pričom prostredníctvom filmového plátna sa budú prenášať tiež inscenácie Madama Butterfly, Trubadúr, Tannhäuser a Turandot.

Metropolitná opera New York
Metropolitná opera New York

Z 25 titulov bude 18 talianskych (napr. 5x Donizetti, 5x Puccini, 4x Verdi), štyri tituly sa uvedú v nemeckom jazyku a jeden vo francúzskom. Zaujímavosťou bude, že dva tituly odznejú netradične v anglickom jazyku. Cieľovou skupinou prvého z nich – ,,anglického“ Barbiera zo Sevilly – je mladý divák, ktorý sa s operou ide stretnúť po prvýkrát. Dospelým ,,operným novicom“ pripravila Met z dôvodu lepšej zrozumiteľnosti druhý titul – Straussovho Netopiera.

V programe však nebude ani jedna opera s ruským, českým, či pôvodným anglickým libretom.

Najstaršou operou zdá sa bude Figarova svadba (1786) a najmladšou Lulu (1937), priestor v tejto sezóne teda nedostane žiadna baroková opera, čo je škoda ak si uvedomíme, koľko excelentných spevákov zameraných na ich interpretáciu sa v poslednom čase dostalo do povedomia širokej verejnosti a sú v špičkovej forme. Miesto tiež nedostala žiadna súčasná opera.

Bizetovych Lovcov perál zase naposledy uvádzala Metropolitná opera ešte v roku 1916 a zaspieval si v nej Enrico Caruso.

Americká sopranistka Sondra Radvanovsky bude prvou speváčkou v histórii Met, ktorá v jednej sezóne predvedie svoje belcantové umenie a zaspieva všetky tri Donizettiho tudorovské kráľovné – Annu Bolenu, Mariu Stuardu a Elisabettu I. v titule Roberto Devereux.

Metropolitná opera New York
Metropolitná opera New York

Veľmi sľubný je výpočet tohtoročných dirigentov – James Levine bude dirigovať 5 titulov (Únos zo serailu, Netopier, Lulu, Simon Bocanegra, Tannhäuser), Fabio Luisi 4 – Cavalleria Rusticana/Pagliacci, Figarova Svadba a Mannon Lescaut. Talianske tituly boli zverené tým najpovolanejším – talianskym dirigentom. Marco Armiliato uvedie Annu Bolenu a Trubadúra, Paolo Carignani Bohému a Turandot, Riccardo Frizza Mariu Stuardu. Vysoké očakávania sú spojené s aj ostatnými majstrami dirigentskej taktovky – mladým kanadským dirigentom Yannickom Nézet-Séguinom, Gianadrea Nosedom a Esa-Pekka Salonenom. Škoda, že priestor nedostanú ďalšie medzinárodne etablované dirigentské esá ako napr. Riccardo Chailly, Philippe Jordan, Zubin Mehta, Christian Thielemann, či Franz Welser-Möst.

V obsadení cítiť istú generačnú obmenu a mnohí veteráni Metropolitnej opery sa na fermanoch divadla neobjavia. Nebudeme počuť Geralda Finleyho, Thomasa Hampsona, účinkovať nebude ani René Pape. 25. výročie svojho účinkovania v Metropolitnej opere neoslávi žiadnou úlohou stálica operného domu Renée Fleming. Najbližšie sa predstaví až v sezóne 2016/17 v novej inscenácii Ružového gavaliera v úlohe poľnej maršálky. 1. mája 2016 ju čaká koncert v Carnegie Hall s orchestrom MET spojený s charitatívnym galavečerom, avšak na scéne ju v prezentovanej sezóne neuvidíme. Škoda, že priestor nedostane ani Deborah Voigt (má za sebou v Met 25 sezón) alebo spomínaný Thomas Hampson (30 sezón).

V Lincoln Centre sa opäť predstavia Roberto Alagna, Jonas Kaufmann, Nina Stemme, Daniela Barcellona, Piotr Beczała, Lawrence Brownlee, Javier Camarena, Joyce DiDonato, Barbara Fritttoli, Elīna Garanča, Angela Gheorghiu, Anita Hartig, Dmitrij Chvorostovskij, Simon Keenlyside, Angela Meade, Anna Netrebko, Luca Pisaroni, Violeta Urmana, Ramòn Vargas, Dolora Zajick. Taktiež nebude chýbať práve debutujúci český barytonista Adam Plachetka a náš Štefan Kocán, ktorý sa predstaví v Rigolettovi po boku Olgy Peretyatko, Piotra Beczału, Simona Keenlysidea a Željka Lučića.

K veteránom, ktorí sa predstavia, bude patriť Plácido Domingo ako Simon Boccanegra, James Morris si zahrá menšie úlohy v Otellovi a Turandot i Feruccio Furlanetto, ktorý si zaspieva ,,len“ Fiesca v Simonovi Boccanegrovi. Ako sa vo svojom komentári vyjadril americký operný publicista Fred Plotkin ,,Škoda, že v tejto sezóne nezaznie žiadna ruská opera. Furlanetto mal byť obsadený buď v Borisovi Godunovovi alebo Chovančine, v ktorých všade vo svete exceluje“.

Metropolitná opera New York, foto: Jonathan Tichler
Metropolitná opera New York,
foto: Jonathan Tichler

K najočakávanejším debutom sezóny budú patriť tie sopránové – Maria Agresta (Mimì v Bohéme), Leah Crocetto (Liù v Turandot) a Nadine Sierra (Gilda v Rigolettovi).

Špecialitou Jamesa Levina je Wagnerov Tannhäuser, ktorý sa premiéroval v roku 1977, potom znovu uviedol v roku 2004, aj keď v o čosi okresanejšej réžii, s pozmenenou choreografiou a svetlami. Napriek silnému obsadeniu nebola pred 10 rokmi táto inscenácia zvlášť docenená. Odborná verejnosť dúfa, že v októbri 2016 sa na scéne objaví pôvodná réžia, nakoľko aj obsadenie sa črtá priam hviezdne – Eva-Maria Westbroek, Michelle DeYoung, Johan Botha a Peter Mattei. Zbor aj orchester Metropolitnej opery budú mať skvelú príležitosť ukázať svoje pravé kvality.

Zmeny cien vstupeniek a novinky

Zmeny sa s príchodom novej sezóny dotkli aj cien vstupeniek. Priemerná cena lístka vzrastie o 1% na $160, avšak opera bude klásť dôraz na abonentné vstupenky, ktoré v konečnom dôsledku vyjdu diváka približne o 15% lacnejšie než kúpa jednorazových lístkov. Tie sa budú predávať v kategóriách od $25 do $480, avšak 36% z celkového počtu asi 900.000 predaných lístkov na sezónu bude stáť pod 100 dolárov a viac ako polovica pod $150.

V rámci snahy pritiahnuť nové publikum a aj predajom vstupeniek znížiť svoj deficit, ktorý dosiahol v minulom roku 22 miliónov amerických dolárov, zavádza opera niekoľko ďalších noviniek. V období medzi Dňom vďakyvzdania a Novým rokom sa bude dať ku každému lístku za bežnú cenu kúpiť jeden polovičný lístok pre osobu mladšiu ako 18 rokov. Na piatkové predstavenia si zase mladí ľudia do 40 rokov budú môcť zakúpiť lístky v hodnote 60 až 100 dolárov, pričom opona sa bude dvíhať o pol hodinu neskôr než zvyčajne – o 20h, aby sa opera prispôsobila životnému štýlu mladšej generácie, ktorá pracuje dlhšie.

Metropolitná opera pripravila program na sezónu 2015/16 tak povediac ,,vo veľkom štýle“ a je sa na čo tešiť. Na internetových stránkach vyššie spomenutého operného publicistu (a bývalého managera Metropolitnej opery) Freda Plotkina bol nedávno publikovaný rebríček najprínosnejších svetových operných scén, kde Metropolitná opera bola prezentovaná ako šiesta najlepšia opera na svete. (Na prvom mieste milánska La scala, na druhom mieste mimochodom Viedenská štátna opera). Program Metropolitnej opery na sezónu 2015/16 je tak zrejme tiež jedným z mnohých sklíčok mozaiky, ktoré ukazujú prečo sa Metropolitná opera svojou kvalitou inscenácií drží takto vysoko spomedzi operných domov celého sveta a prečo si niektoré z vysokých miest nepochybne udrží aj do budúcnosti.

Verdiho Otello otvorí novú sezónu 2015/2016

Prvou premiérou budúcoročnej sezóny bude Bergova Lulu v réžii Williama Kentridgea pod taktovkou Jamesa Levina v titulných úlohách s nemeckou koloratúrou Marlis Petersen a americkou mezzosopranistkou Susan Graham v úlohe grófky Geschwitz.

G. Verdi: Otello

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16

Hudobné naštudovanie: Yannick Nézet Séguin
Réžia: Bartlett Sher
Účinkujú: Sonya Yoncheva, Aleksandrs Antonenko, Željko Lučić
Premiéra 21. septembra 2015

G. Puccini: Turandot

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Christine Goerke, Lise Lindstrom,
Nina Stemme, Marcelo Alvarez and Marco Berti

G. Verdi: Trubadúr

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16

Účinkujú: Anna Netrebko, Dolora Zajick, Antonello Palombi, Yunghoon Lee,
Dmitrij Chvorostovskij, Štefan Kocán

G. Donizetti: Anna Bolena

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Sondra Radvanovsky, Elina Garanča,
Stephen Costello, Ildar Abdrazakov

R. Wagner: Tannhäuser

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Eva-Maria Westbroek, Michelle DeYoung,
Johan Botha, Peter Mattei

G. Puccini: Tosca

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Oksana Dyka, Angela Gheorghiu,
Maria Guleghina, Liudmyla Monastyrska, Massimo Giordano,
Marcello Giordani, George Gagnidze, Željko Lučić

G. Verdi: Rigoletto

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Olga Peretyatko, Stephen Costello,
Piotr Beczala, Simon Keenlyside, Željko Lučić, Štefan Kocán
20. októbra 2015

A. Berg: Lulu

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Hudobné naštudovanie: James Levine
Réžia: William Kentridge
Účinkujú: Marlis Petersen, Susan Graham, Johan Reuter
Premiéra: 5. novembra 2015

G. Puccini: Bohéma

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Maria Agresta, Susanna Phillips, Ramon Vargas, Bryan Hymel

J. Strauss: Netopier

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Susanna Phillips, Susan Graham,
Toby Spence, Dimitri Pittas, Paulo Szot

G. Rossini: Jazerná pani

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Joyce DiDonato, Daniela Barcellona, Lawrence Brownlee

G. Rossini: Barbier zo Sevilly

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Isabel Leonard, David Portillo,
Taylor Stayton, Elliot Madore, and David Pershall

G. Bizet: Lovci perál

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Hudobné naštudovanie: Gianandrea Noseda
Réžia: Penny Woolcock
Účinkujú: Diana Damrau, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecien
Silvestrovské/novoročné gala, Premiéra 31. decembra 2015

P. Mascagni/R. Leoncavallo: Cavalleria Rusticana/Pagliacci

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Violeta Urmana, Liudmyla Monastyrska,
Barbara Frittoli, Yonghoon Lee, Roberto Alagna, Ambrogio Maestri, George Gagnidze

G. Puccini: Manon Lescaut

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Hudobné naštudovanie: Fabio Luisi
Réžia: Richard Eyre
Účinkujú: Kristine Opolais, Jonas Kaufmann
Premiéra: 12. februára 2016

G. Puccini: Madama Butterfly

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Patricia Racette, Kristine Opolais, Massimo Giordano, Roberto Alagna

G. Donizetti: Don Pasquale

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Eleonora Buratto, Javier Camarena,
Levente Molnar, Alexey Lavrov, Ambrogio Maestri

G. Donizetti: Nápoj lásky

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Aleksandra Kurzak, Vittorio Grigolo,
Adam Plachetka, Alessandro Corbelli

G. Donizetti: Roberto Devereux

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Hudobné naštudovanie: Maurizio Benini
Premiéra v Metropolitnej opere
Réžia: Sir David McVicar
Účinkujú: Sondra Radvanovsky, Elina Garanča,
Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecien
Premiéra: 24. marca 2016

G. Verdi: Simon Boccanegra

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Joseph Calleja, Plácido Domingo, Ferruccio Furlanetto

R. Strauss: Elektra

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Hudobné naštudovanie: Esa-Pekka Salonen
Réžia: Patrice Chéreau
Účinkujú: Nina Stemme, Adrianne Pieczonska,
Waltraud Meier, Eric Owens
Premiéra: 14. apríla 2016

W. A. Mozart: Únos zo serailu

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Albina Shagimuratova, Paul Appleby, Hans-Peter König

G. Donizetti: Maria Stuarda

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Sondra Radvanovsky, Elza van den Heever, Celso Albelo

W. A. Mozart: Figarova svadba

Metropolitná opera New York, sezóna 2015/16
Účinkujú: Rachel Willis Sørensen, Amanda Majeski,
Anita Hartig, Isabel Leonard, Luca Pisaroni, Mikhail Petrenko

www.metopera.org

Pripravila: Natália Dadíková

foto zdroj: Metropolitná opera

Zdieľať:

O autorovi

Natália Dadíková
spravodajkyňa a publicistka
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...