Metropolitná opera v New Yorku otvorila novú sezónu 2014/2015

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
New York – Je tu september a s ním začiatok novej opernej sezóny. Metropolitná opera v New Yorku aj napriek ohrozeniu otvorila sezónu 2014-15 jednou z najočarujúcejších spoločenských udalosti roka OPENING NIGHT GALA predstavením Mozartovho majstrovského diela, novej inscenácie Figarovej svadby.

Tento septembrový večer však prilákal aj pomerne veľký počet demonštrantov, asi 400. Nie proti Figarovej svadbe a Opening Night Gala, ale za zrušenie premiéry opery „The Death of Klinghoffer“ (Smrť Klinghoffera), ktorú v roku 1991 skomponoval John Adams na libreto Alice Goodmanovej. V roku 1985 ozbrojená skupina členov Palestínskeho oslobodeneckého frontu uniesla výletnú loď Achille Lauro. Počas incidentu sa udiala vražda amerického turistu Leona Klinghoffera, postihnutého židovského muža. Zastrelili ho a telo aj s vozíkom hodili cez palubu. Premiéra opery The Death of Klinghoffer má byť 20. októbra a plánovaný HD-prenos bol už zrušený.

,,Fakt, že opera Smrť Klinghoffera sa hlbšie a z viacerých hľadísk zamýšľa nad skutočným a ukrutným činom násilia neznamená, že by sa nemala hrať. Nie je ani antisemitská a ani nevelebí terorizmus.” uvádza sa vo vyhlásení generálneho manažéra Met Petra Gelba.

Tieto protestné akcie majú, alebo sú prejavom úsilia posilniť pretrvávajúce predsudky, ale nie úlohu umenia, ktoré sa má inšpirovať aj dialógom s divákom. V divadle sa dal pobadať len nepatrný náznak škandálu, pretože celá spoločnosť sa zamerala na očakávanie novej inscenácie Figarovej svadby.

Figarova svadba, MET, 2014, Peter Mattei (Almaviva), Amanda Majeski as (Grófka), foto: Ken Howard

Figarova svadba, MET, 2014,
Peter Mattei (Almaviva), Amanda Majeski as (Grófka),
foto: Ken Howard

Ďakovanie po otváracom predstavení novej sezóny v Met, foto: Marty Sohl

Ďakovanie po otváracom predstavení novej sezóny v Met,
foto: Marty Sohl

Mozartov majstrovský kus dirigoval James Levine a réžie sa ujal Richard Eyre. James Levine sa postavil za dirigentský pult po mnohých rokoch, avšak strhujúce ovácie hneď na začiatku potvrdili, že nestratil ani po rokoch úctu a obdiv divákov. Eyre, ktorý režíroval Broadwayskú „Mary Poppins“, umiestnil celú operu do zlatého veku roku 1930 na panské sídlo v Seville. Dobové kostýmy podľa návrhu Roba Howella (navrhol aj Broadwayský muzikál „Matilda”) zodpovedajú vtedajšej móde a pôsobia elegantne. Scenériu tvorí rotujúca súprava kruhových veží odhaľujúca rôzne časti domu grófa Almavivu, takže diváci môžu sledovať prechod z jednej miestnosti do druhej. Je to priestorovo zaujímavý, chladný ale impozantný koncept. V hviezdnom obsadení medzinárodne uznávaných umelcov vytvoril Ildar Abdrazakov (basbarytón) spevácky oslnivého a dynamického Figara. Ďalšími predstaviteľmi boli Marlis Petersen ako Zuzanka (soprán), Peter Mattei ako gróf (barytón), Amanda Majesky ako grófka (soprán) a Isabel Leonard ako Cherubín (mezzosoprán).

Mozartove prelínanie romantiky a cynizmu, úprimnosti a irónie, kde nechýba žiadostivosť a žiarlivosť, malo svoje miesto aj v tomto novom ponímaní.

Metropolitná opera New York, "Opening Night 2014", foto: Marty Sohl

Metropolitná opera New York, „Opening Night 2014“,
foto: Marty Sohl

Po predstavení nasledovala recepcia a neskorá večera s viac než 1000 hosťami v stane pri opernom dome. Ceny vstupeniek sa pohybovali od 2000 dolárov vyššie. Celá dekorácia bola akýmsi premiestnením scenérie „Figarovej svadby” vrátane zlatých sedadiel a malých červených vankúšov. Stoly zdobili nielen jemne pôsobiace útle do červena naaranžované vázy, ale aj veľké gigantické s jesennou nostalgiou. Akciu podporili Deutche Bank AG a Bloombeg LP, ktorý je hlavným sponzorom Met a materskou spoločnosťou Bloomberg News. Táto spoločnosť podporila aj živé vysielanie celovečerného predstavenia na námestí Josieho Robertsona pri Lincolnovom centre a na Times Square.

Živé vysielanie predstavenia na Times Square, Opening Night Gala v Met, foto: Ken Howard

Živé vysielanie predstavenia na Times Square,
Opening Night Gala v Met,
foto: Ken Howard

Živé vysielanie predstavenia na na námestí Josieho Robertsona pri Lincolnovom centre, Opening Night Gala v Met, foto: Marty Sohl

Živé vysielanie predstavenia na na námestí Josieho Robertsona pri Lincolnovom centre, Opening Night Gala v Met, foto: Marty Sohl

bližšie info o predstaveniach Metropolitnej opery nájdete na www.metopera.org

Pripravila: Elena Fedorková, New York

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa, New York

Zanechajte komentár