Midori inšpirovala mladú generáciu slovenských hudobníkov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Mladí slovenskí huslisti, študenti a pedagógovia hudobných odborov z celého Slovenska sa mali možnosť cez víkend 7. a 8. októbra 2017 osobne stretnúť s legendou – fenomenálnou huslistkou Midori. Jedna z najuznávanejších umelkýň sveta klasickej hudby prišla do Bratislavy vďaka jedinečnému vzdelávaciemu projektu Majstrovské kurzy svetových virtuózov, ktorý organizoval Komorný orchester Sinfonietta Bratislava s podporou Nadácie VÚB tento rok už po piatykrát.

Návšteva svetoznámej virtuózky v Bratislave pozostávala opäť z dvoch častí. V sobotu 7. októbra popoludní sa Midori osobne venovala študentom a pedagógom, ktorí naplnili koncertnú sálu bratislavského Pálffyho paláca s cieľom sledovať jej výuku a viesť s ňou odbornú diskusiu. A v nedeľu 8. októbra táto umelkyňa svetového mena odohrala svoj prvý verejný koncert na Slovensku, ktorý bol prístupný pre širokú verejnosť v rámci edukačného projektu za symbolickú, dotovanú cenu iba 5 eur.

Koncert huslistky Midori v Bratislave, 2017,
zdroj: OZ Sinfonietta

Bezplatné konzultácie a verejná diskusia pre mladých študentov

Tak ako počas minulých ročníkov projektu, aj tentokrát vzišlo z výberového konania opäť päť vynikajúcich slovenských huslistov, ktorí dostali príležitosť hodinu aktívne spolupracovať s Midori počas konzultácií na expertnej úrovni. To znamená, že mali možnosť umelkyni zahrať nimi zvolenú skladbu a ona s nimi konzultovala ich interpretáciu. „Midori nie je iba výnimočná hudobníčka ale aj pedagogička. A bolo to cítiť. Študentom dávala všestranné usmernenia a rady. Hovorilo im o tom, čo by vylepšila pri prevedení konkrétnej skladby, ako môžu napredovať po technickej či interpretačnej stránke. Taktiež sa venovala spolupráci s doprevádzajúcim klaviristom, dotkla sa aj dôležitosti partitúry skladateľa, ktorého dielo huslisti interpretovali,“ vysvetľuje organizátor projektu, huslista Pavel Bogacz z OZ Sinfonietta a zároveň dodáva, že tento rok sa organizátori rozhodli dať šancu hrať pred Midori výhradne slovenským účastníkom. Výber prebiehal samozrejme v prvom rade na základe kvality a vyzretosti študenta, ale taktiež zvoleného repertoáru, aby bolo počas priebehu kurzov pokryté každé obdobie od baroka až po 20. storočie. „Stretnutie s takouto osobnosťou považujem za veľkú vec, bol to úžasný pocit. Od Midori som mala možnosť získať cenné rady a jej pohľad, nielen čo sa týka techniky hry, ale aj celkovo hudobného cítenia a vnímania skladby, ktorú som mala pripravenú. Veľmi si to vážim. Midori je pre mňa vzor a majstrovský kurz s ňou bol pre mňa veľkou inšpiráciou pre budúcnosť,“ uviedla za všetkých aktívnych účastníkov 18-ročná huslistka Liliana Dulanská, ktorá aktuálne študuje na Akadémii múzických umení v Prahe.

Midori na majstrovských kurzoch v Bratislave, 2017,
zdroj: OZ Sinfonietta

Možnosť dostať sa do osobného kontaktu s Midori mali nielen aktívni účastníci kurzu ale taktiež publikum v sále. Na záver každej vyučovacej hodiny totiž prebehla diskusia, v rámci ktorej sa mohol ktokoľvek zo študentov či učiteľov pýtať na to, čo ho zaujíma. „Bolo veľmi zaujímavé sledovať túto užitočnú diskusiu s Midori. Umelkyňa sa nebránila ani osobným otázkam, napr. ako sa pripravuje na koncerty, ako fyzicky cvičí, čo jej pomáha na uvoľňovanie svalov, aká je jej mentálna príprava,“ približuje Pavel Bogacz.

Romantické sonáty v podaní Midori boli vrchol majstrovstva

Sólový recitál umelca pre verejnosť je považovaný vždy za vyvrcholenie tejto vzdelávacej aktivity a ani v prípade Midori tomu nebolo inak. „Zmyslom tohto koncertu bolo v prvom rade umožniť širokej verejnosti – rodičom s deťmi a študentom zažiť na vlastné uši a oči to najkrajšie hudobné umenie v podaní takejto obrovskej osobnosti, ku ktorému by inak nemali vôbec prístup. Pre Midori to bol taktiež priestor študentom v praxi ukázať všetko to, čo im deň predtým vysvetľovala počas kurzov,“ hovorí Pavel Bogacz.

Midori si pre svoj recitál vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave zvolila program zložený zo 4 skladieb z obdobia romantizmu. Odohrala ho na svojich husliach nevyčísliteľnej hodnoty z roku 1734, ktorých autorom je slávny taliansky majster Guarnerius del Gesù. Ako prvá zaznela sonáta pre husle a klavír g-mol od Franza Schuberta, po nej nasledovala sonáta A-dur od Johannesa Brahmsa, potom skladba Romance od americkej skladateľky Amy Beach a svoj recitál Midori ukončila Uhorským tancom č. 1. taktiež od J. Brahmsa. „Domnievam sa, že Midori si tieto skladby vybrala preto, pretože práve pri takýchto komorných dielach môže ukázať skutočnú umeleckú hĺbku, svoju osobnosť a cit. A to aj dokázala. Ňou odohraté skladby sa nedajú nazvať ničím iným ako vrcholom majstrovsta,“ hodnotí vystúpenie svetovej umelkyne v Bratislave profesionálny huslista Pavel Bogacz a dodáva: „Midori je napriek svojmu obrovskému talentu neuveriteľne skromná, pracovitá, vzdelaná a vnímavá osobnosť. Z nášho projektu Majstrovských kurzov mala veľkú radosť a veľmi sa teším, že prišla sama s nápadom sa na Slovensko v budúcnosti opäť vrátiť. Chcela by tu stráviť dlhší čas a intenzívne sa venovať práci aj s viacerými hudobníkmi. Pevne verím, že sa to podarí zrealizovať a s touto výnimočnou umelkyňou sa v roku 2019 u nás opäť stretneme.“

Pavel Bogacz, Midori,
zdroj: OZ Sinfonietta

Na Slovensku ojedinelý edukačný projekt Majstrovské kurzy svetových virtuózov je plne financovaný z grantovej podpory od Nadácie VÚB, ktorá pokryla aj tento rok všetky náklady spojené s organizáciou majstrovských lekcií a koncertu ako aj celý pobyt Midori v Bratislave. „Je pre nás veľká česť a radosť zároveň, že môžeme pomáhať v tom, aby sa ušľachtilá myšlienka tohto projektu mohla v praxi realizovať. Interpretácia klasickej hudby patrí medzi najvyššie formy umenia, ktoré dokážu kultivovať verejnosť. Je skvelé, že sme mohli aj tento rok vidieť, koľko veľa mladých ľudí sa chce rozvíjať práve v tejto oblasti. Verím, že stretnutie s úžasnou Midori sa pre nich stalo nezabudnuteľným impulzom na ich životnej ceste,“ hovorí Alexander Resch generálny riaditeľ VÚB banky a predseda Správnej rady Nadácie VÚB.

Kto je Midori

Midori, vlastným menom Midori Goto, sa narodila v japonskej Osake v roku 1971. Na husliach začala hrať ako trojročná a verejne vystúpila po prvýkrát, keď mala 6 rokov. O jej jedinečnosti už v ranom detstve svedčí aj vyjadrenie legendárneho huslistu Pinchasa Zukermana, ktorý sa po vypočutí si Bachovej Ciaccony v jej podaní neubránil slzám a vyhlásil: „Neviem ako vy, ale ja som práve zažil zázrak…!“ Podobne vnímala tento talent aj legendárna Dorothy DeLay, ktorá osemročnú Midori bez váhania prijala do svojej husľovej triedy na prestížnej americkej Juilliard school. Midori sa začala naplno venovať koncertnej činnosti vo svojich 11-tich rokoch, kedy vystúpila ako sólistka s New York Philharmonic pod taktovkou slávneho dirigenta Zubina Mehtu. Mala 14 rokov, keď pred ňou na pódiu pokľakol na znak veľkej úcty Leonard Bernstein. Táto 45-ročná výnimočná umelkyňa vystupuje dodnes po celom svete a spolupracuje s najvýznamnejšími svetovými umelcami a orchestrami. Midori sa popri umeleckom vystupovaní venuje aj pedagogickej činnosti ako profesorka na University of Southern California. Získala čestný doktorát aj na prestížnej americkej Yale University. Jej srdcovou záležitosťou je práca v jej vlastnej nadácií Midori and Friends s cieľom pomáhať v spolupráci so školami talentovaným deťom zo sociálne slabšieho prostredia v New Yorku a Japonsku a podporovať ich pri získavaní hudobného vzdelania.

Informoval: Tomáš Turčan, Grape PR

PR článok

www.nadaciavub.sk

www.sinfonietta.sk

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár