Milánska La Scala ruší kvôli koronavírusu všetky predstavenia!

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Miláno – Milánsky operný dom na základe odporúčania príslušných talianskych orgánov pozastavil svoju činnosť. Ešte v sobotu sa v Teatro alla Scale uskutočnila premiéra Rossiniho opery Turek v Taliansku, no od nedele (23. 2. 2020) sa diváci žiadneho ďalšieho predstavenia nedočkajú. Opatrenia na zastavenie šírenia koronavírusu v severnej časti Talianska budú pretrvávať až do odvolania.

Spomedzi všetkých európskych štátov je práve Taliansko najviac ohrozené šírením koronavírusu, ktorý má doposiaľ v Číne na svedomí viac ako dvetisíc obetí. V posledných dňoch v Taliansku zomreli na toto ochorenie traja ľudia, viac ako 150 sa vírusom infikovalo.

Teatro alla Scala v Miláne

Milánska opera rozhodne nie je jediná inštitúcia, ktorá bola nútená prijať o špeciálne opatrenia. Prevažnú väčšinu programu zrušil svetoznámy benátsky karneval, neodohrali sa ani zápasy najvyššej talianskej futbalovej ligy. Práve Lombardsko, časť Talianska, ktorej administratívnym centrom je Miláno, je považované za najrizikovejšiu oblasť. Zatvorené sú galérie, kiná, múzeá. Úrady uvažujú nad zatvorením škôl a univerzít.

V mestách, kde sa potvrdili výskyt ľudí infikovaných koronavírusom, sú otvorené len lekárne a obchody s potravinami. Odporúča sa vyhýbať spoločenským udalostiam, dokonca veriaci v kostoloch dostali inštrukcie, aby upustili od podávania si rúk, čo je súčasťou katolíckeho obradu počas omše…

Teatro alla Scala v Miláne

La Scala je za 242 rokov svojej existencie nútená zatvoriť svoje brány len po šiestykrát. Prvýkrát sa tak stalo 20. februára 1790 ako prejav úcty k smrti Jozefa II, o dva roky neskôr 1. marca 1792 kvôli zmiznutiu Leopolda II. Obidve tieto udalosti však prerušili činnosť operného domu len na jeden večer. Ďalšie okolnosti si vyžiadali zatvorenie La Scaly na dlhšiu dobu.

V roku 1897 bola divadelná sezóna prerušená na niekoľko mesiacov z finančných dôvodov po tom, čo mesto Miláno prestalo dotovať operný dom. Počas druhej svetovej vojny – v noci 15. augusta 1944 – sa budova La Scaly stala obeťou bombardovania. Zasiahnutá bola strecha, zničila sa aj rozsiahla vnútorná časť stavby. Obnova trvala viac ako dva roky. Naposledy bol milánsky operný dom uzatvorený od januára 2002 do decembra 2004, kedy prišlo k dôkladnej rekonštrukcii a modernizácii javiska.

Pripravila: Dáša Juhanová

zdroj: agentúrne správy, internet

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár