Milánska La Scala zavádza ,,akademických 5 minút“ pre návštevníkov – oneskorencov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Miláno – Predstavenia v Milánskej La Scale budú po novom začínať 5 minút po ich ohlásenom začiatku, aby sa predišlo útokom nespokojných oneskorencov, ktoré boli smerované na uvádzačov divadla.

Milovníci opery a návštevníci La Scaly mali vždy dôvod k panike, ak im hrozilo čo i len minútové oneskorenie príchodu na predstavenie. Slávny milánsky operný dom sa rozhodol poľaviť zo svojich striktných pravidiel týkajúcich sa neskorých príchodov divákov, ktorí svoju agresivitu až príliš často obracali na uvádzačov a zriadencov divadla.

Po novom začnú predstavenia 5 minút po ich plánovanom začiatku, čím získajú meškajúci návštevníci niekoľko minút k dobru, aby zaujali svoje miesta v hľadisku.

Ide o veľmi radikálnu zmenu pre operný dom, ktorý striktne nedovoľoval nedochvíľnym divákom vstup na už začaté predstavenie a vstup do sály umožňoval opäť až v prestávke, čo v niektorých prípadoch znamenalo počkať si aj 85 minút.

La Scala

La Scala

Toto pravidlo bolo od nepamäti tak známe a dodržiavané, že jeho jediné dodnes zdokumentované porušenie sa udialo v roku 1972, keď Elisabeth Taylorová a Richard Burton obliehaní paparazzmi dorazili na premiéru Verdiho Maškarného bálu o 10 minút neskôr. Vtedajší šéf opery Paolo Grassi bol rozzúrený. ,,Neskoré príchody do La Scaly sú neprípustné“ – povedal vtedy.

Tohtotýždňová zmena v tejto politike sa podľa nového generálneho manažéra a umeleckého riaditeľa opery Alexandra Pereiru udiala najmä s ohľadom na uvádzačov a večne atakovaný personál. ,,Zakaždým, keď boli návštevníci platiaci plnú sumu za drahé lístky z dôvodu neskorého príchodu nevpustení do sály, aj keď to bolo len minútové meškanie, vybíjali si svoju zlosť na uvádzačoch“, uviedol pre denník Corriere della Sera. ,,Zavedenie tejto ‚akademickej päťminútovky‘ znamená, že ktokoľvek, kto sa na predstavenie omešká viac ako 5 minút, stráca nárok na akýkoľvek protest.“

V Royal Opera House v Londýne je návštevníkom odporúčané sa dostaviť 30 minút pred začiatkom predstavenia, pričom desať, päť a dve minúty pred zdvihnutím opony ešte zaznie upozornenie o jeho začiatku. ,,Oneskorenci nebudú do sály vpustení“, upozorňuje web stránka.

Fred Plotkin, bývalý manažér predstavení v Metropolitnej opere v New Yorku spomína, ako ho ,,preslávilo“, keď v snahe tvrdo presadzovať politiku proti oneskorencom, neumožnil niekoľkým prominentným meškajúcim hosťom vstup do sály, a to vrátane Indiry Gándhiovej – bývalej predsedkyne vlády Indie, alebo bývalého ministra zahraničných vecí USA Henryho Kissingera. ,,Zažil som aj, ako po mne zúfalý študent hádzal peniaze, len aby som ho vpustil na predstavenie, na ktoré ho pozval jeho profesor. Ani som sa ich nedotkol“, povedal.

Pripravila: Natália Dadíková

Zdroj: The Guardian

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka

Zanechajte komentár