Milované piesne lásky a smrti

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Koncom minulého roku obohatili slovenský trh s hudobnými nosičmi dva cenné prírastky edície z oblasti vokálnej hudby, ktorá mapuje silnú mladšiu a strednú generáciu slovenských operných spevákov úspešne etablovaných vo svete. Tentoraz sa predstavujú mezzosopranistka Jana Kurucová a basista Štefan Kocán.

Ideovo i vizuálne nadväzujú na svojho predchodcu spred roka, úspešný album tenoristu Pavla Bršlíka (vo svete pôsobiaceho pod menom Breslik), ktorý spolu s klavíristom Róbertom Pechancom nahrali CD s výberom piesní Mikuláša Schneidera-Trnavského. Vydavateľom tejto edície je agentúra Viva Musica!, ktorá sa už vyše desať rokov venuje poriadaniu populárnych letných festivalov klasickej hudby, world music a jazzu.

Mezzosopranistka Jana Kurucová, ktorá úspešne pôsobí najmä na nemeckých operných scénach, sa venuje najmä mozartovskému a belkantovému repertoáru. Na svoj album, ktorý nazvala Beloved Songs (Milované piesne) sa však rozhodla zostaviť výber piesní Antonína Dvořáka. Už samotný názov prezrádza silnú emocionálnu väzbu speváčky k zvolenej dramaturgii, ktorá obsahuje výber piesní z cyklov Písně na slova z rukopisu královédvorského, Písně na slova Elišky Krásnohorské, a kompletné cykly V národním tónuPísně milostné. Už samotná voľba je dôkazom, že Jane Kurucovej je vzdialený aj čo len najmenší sklon k lacnému efektu. Svoju pozornosť upriamila k malým hudobným skvostom, ktorým dominuje hĺbka citu, a výraz vnútornej oduševnenosti. Našla tu dostatočný priestor pre uplatnenie svojho osobitého umenia a naopak, piesne v Kurucovej našli vďačnú interprétku, ktorá dokáže vystihnúť hĺbku a cit, je empatická, má zmysel pre detail a prostú muzikalitu. Speváčka sa s ľahkosťou vysporiadala a aj s viacerými intonačne, frázovo a dynamicky ťažkými miestami. Prekvapivou slabinou je však nedostatočná artikulácia, miestami dokonca ťažko rozoznať, akou rečou spieva. Klavíristka Tahmina Feinstein, ktorá Janu Kurucovú sprevádza, poskytla interprétke dostatočnú umeleckú voľnosť, nezväzovala ju výrazovo ani štýlovo a prezentuje sa technicky vyspelou hrou so zmyslom pre zvukové detaily a romantický štýl.

Antonín Dvořák Beloved Songs - Jana Kurucová, obal CD

Antonín Dvořák Beloved Songs – Jana Kurucová,
obal CD

Basista Štefan Kocán svoj album nazval Songs of Love and Death… (Piesne lásky a smrti). Nachádzajú sa na ňom dva kompletné piesňové cykly – od Antona Rubinsteina Perzské ľúbostné piesne a od Modesta Mussorgského Piesne a tance smrti. Pokiaľ Mussorgského cyklus je obľúbenou súčasťou piesňového repertoáru, Rubinsteinove perzské piesne sú absolútnou raritou. Pôvodne boli komponované na nemecké básne Mirzu-Schaffyho a do ruštiny ich vynikajúco preložil Pjotr Iljič Čajkovskij. Štefan Kocán, ktorý sa v posledných rokoch úspešne etabloval v Metropolitnej opere v New Yorku, sa veľmi rozumne obrátil k ruskému repertoáru, napokon sám je v podstate súčasťou východnej basovej tradície, ktorej históriu lemujú legendárne mená ako Fjodor Šaľapin či Boris Christov. U nás ju doteraz rozvíjal predovšetkým Sergej Kopčák. Hlasu Štefana Kocána dominuje najmä operná charakteristika: nádherná farba s množstvom odtieňov, presvedčivé hĺbky, monumentalita, aristokratický výraz vokálu i démonický podtón. Napriek tomu sa vynikajúco vysporiadal s komornejším typom repertoáru bez toho, aby sa musel akokoľvek obmedzovať. Dokáže svoj objemný hlas úplne prirodzene, bez problémov, v ktorejkoľvek polohe stíšiť a jeho plné rozvinutie šetriť pre výrazné hudobné vrcholy. Rubistein i Mussorgskij na novom albume mu poskytli melancholické a odovzdané plochy, miesta s dramaticky vďačnou štruktúrou, priestor pre orientálny kolorit i väčšie hlasové gradácie. Spevácky koncept je výrazne emocionálny a vychádza v najmä z mimoriadneho citu pre spievané slovo a melodiku ruského jazyka. Kocán dokonale artikuluje, skvele zvláda expresívne polohy, no vie byť aj introvertne lyrický alebo temperamentne rytmický. Príkladne pracuje s dychom, precízne frázuje a jeho hlas má plnú farebnosť a mimoriadnu rovnomernosť tónu aj v hraničných polohách, vysokých i nízkych. Optimálnu podporu mu poskytla klavíristka Aleksandra Pospīšila-Boroduļina. Na prvé počutie sa zdá, ako by sme o nej ani nevedeli, no keď sa na klavírny part lepšie sústredíme, oceníme jej skvelé sprevádzačské schopnosti – akoby so spevákom tvorili jednu bytosť.

Songs and dances of death - Štefan Kocán, obal CD

Songs and dances of death – Štefan Kocán,
obal CD

Nové albumy vokálnej edície Viva Musica! sú špičkovo graficky spracované, s bohatou obrazovou i viacjazyčnou textovou časťou, vrátane profilov spevákov i klavíristov a obsahujú aj slovenské preklady ruských piesní – Silvie Ruppeldtovej (Perzské ľúbostné piesne) a samotného Štefana Kocána (Piesne a tance smrti).

Autor: Jozef Červenka

Jana Kurucová – Dvořák: Beloved Songs
Tahmina Feinstein, klavír
CD, Viva Musica! Records 2015

Štefan Kocán – Rubinstein & Mussorgsky: Songs of Love and Death…
Aleksandra Pospīšila-Boroduļina, klavír
CD, Viva Musica! Records 2015

Svoje CD novinky predstavili Jana Kurucová a Štefan Kocán TU…

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

hudobný kritik a publicista, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT), od roku 2021 šéfdramaturg Opery SND.

Zanechajte komentár