Mimoriadny koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu s ruskými sólistami

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Jubilejná 90. sezóna najstaršieho slovenského symfonického telesa pokračuje v piatok 12. apríla 2019 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu mimoriadnym koncertom s ruskými sólistami. Pod taktovkou nového šéfdirigenta SOSR-u Petra Valentoviča bude orchester vo výbere z populárnych operných árií sprevádzať dvojicu mladých talentovaných spevákov – sopranistku Zoyu Petrovu a barytonistu Tigriya Bazhakina.

(reklamný článok RTVS)

Najuniverzálnejší, tak by bolo možné jedným slovom odlíšiť rozhlasový orchester, s ktorým sú späté mená dirigentských osobností ako Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Ondrej Lenárd, Bystrík Režucha, Róbert Stankovský, od ostatných slovenských orchestrov na Slovensku. Teleso, ktoré vzniklo v roku 1929 ako Orchester Radiojournalu, uvádza okrem klasických diel aj domácu a zahraničnú hudbu 20. a 21. storočia vrátane premiér, nahráva filmové soundtracky, sprevádza operných spevákov i interpretov populárnej hudby.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu,
zdroj: RTVS

Jubilejnú sezónu orchester otvoril so slovenskou dirigentskou legendou profesorom Ondrejom Lenárdom s dielami Smetanu, Suchoňa a Dvořáka. Úspešnými boli aj koncerty pod taktovkou Daniela Raiskina s víťazom prestížnej Chopinovej súťaže Lukaszom Krupińskim, koncert Martina Leginusa, ktorý naštudoval hudbu prešporských rodákov Ernő Dohnányiho (Druhý husľový koncert s charizmatickým Milanom Paľom) a Franza Schmidta (3. symfónia), hosťovanie Petra Altrichtera (Mahlerova Štvrtá symfónia so slovenskou sopranistkou Ingridou Gápovou), či koncert dedikovaný súčasnej hudbe so slovenskými premiérami diel Magnusa Lindberga (Klarinetový koncert so sólistom Martinom Adámkom), Martina Burlasa (Paralelné fóbie) a Andrása Szőllősyho (Trasfigurazioni), ktorý dirigoval Zsolt Nagy.

Priestor pre slovenskú hudbu (v jubilejnej sezóne SOSR na festivale Nová slovenská hudba premiéroval skladby Ľuboša Bernátha a Lukáša Borzíka) a spolupráca s mladými interpretmi patrí k dramatugickým konštantám SOSR-u. Tak tomu bude aj na koncerte 12. apríla vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, ktorý sa uskutočňuje v spolupráci s festivalom Allegretto Žilina a Hudobným centrom.

Mimoriadny koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu

Vo výbere z populárnych operných árií Wolfganga Amadea Mozarta, Charlesa Ambroisa Thomasa, Charlesa Gounoda a Gioachina Rossiniho sa na ňom predstaví dvojica mladých ruských sólistov, laureátov prestížnych domácich i zahraničných súťaží – sopranistka Zoya Petrova a barytonista Tigryi Bazhakin. V druhej polovici koncertu zaznie Symfónia č. 1 D dur, op. 4 Alexandra Moyzesa, ktorá vznikla v roku 1929.

Rovnaký program rozhlasový orchester uvedie aj na záverečnom koncerte festivalu Allegretto Žilina v sobotu 13. apríla. Na koncerte sa so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu predstaví nový šéfdirigent Peter Valentovič, ktorý patrí doma i v zahraničí k rešpektovaným operným špecialistom.

Koncert Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Peter Valentovič,
foto: Ľubomír Pidaný/SOSR

Zoya Petrova (RUS, soprán) je absolventkou prestížneho Inštitútu Gnesinových, Ruskej hudobnej akadémie a Schnittkeho hudobného inštitútu v Moskve. Je víťazkou medzinárodných súťaží Jana Kiepuru (Poľsko), Štokolova, Obrazcovovej a Dunajevského (Rusko), „Noche en Madrid“ (Španielsko), finalistkou Dvořákovej súťaže (Česko), zúčastnila sa tiež Súťaže kráľovnej Alžbety. V rokoch 2017 – 2018 účinkovala v Samarskej opere a balete. V roku 2018 sa zúčastnila festivalov Musica Maxima (Chorvátsko) a Musica Nostra Nitriensis (Slovensko). Vďaka svojmu talentu sa stala držiteľkou viacerých nadačných štipendií. (www.zoyamusic.ru)

Zoya Petrova,
zdroj: HC

Tigriy Bazhakin (RUS, barytón) študoval spev v Krasnodare, na Petrohradskom štátnom konzervatóriu, na Herzenovej univerzite a postgraduálne na Akadémii J. Obrazcovovej. Je víťazom súťaží Kabalevského, Štokolova (Rusko), Sibelia (Fínsko), Mikuláša Schneidra-Trnavského i La città di Pesaro (Taliansko). Okrem Ruska účinkoval v posledných rokoch ako operný sólista aj v Estónsku a Taliansku. V repertoári má úlohy v operách Rossiniho, Pucciniho, Verdiho, Bizeta, Čajkovského a Mozarta.

Tigriy Bazhakin,
zdroj: RTVS

Vstupenky na koncerty SOSR je možné zakúpiť online a na predajných miestach siete Ticketportal. Predpredaj: 7 EUR, zľavnené 3 EUR. Predaj 1 h pred koncertom: 9 EUR, zľavnené 5 EUR.

Mimoriadny koncert so sólistami z Ruska
Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
12. apríla 2019 o 19.00 hod.

Peter Valentovič, dirigent
Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

sólisti:
Zoya Petrova, soprán
Tigriy Bazhakin, barytón

program koncertu

W. A. Mozart: Predohra k opere Figarova svadba
W. A. Mozart: Hai gia vinta/Vedro mentr’io (ária grófa z opery Figarova svadba)
W. A. Mozart: Vorrei, spiegarvi, oh Dio! KV 418
G. Rossini: Largo al factotum (cavatina Figara z opery Barbier zo Sevilly)
P. Mascagni: Intermezzo z opery Cavalleria rusticana
A. Thomas: Je suis Titania la blonde (polonéza Philin z opery Mignon)
C. Gounod: O sainte medial/Avant de quitter (cavatina Valentína z opery Faust)
J. Offenbach: Les Oiseaux dans la charmille (ária Olympie z opery Hoffmanove poviedky)

***
A. Moyzes: Symfónia č. 1 D dur, op. 4 (1929)

Ďalšie koncerty Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu

Do júna čakajú Symfonický orchester Slovenského rozhlasu ešte dva abonentné a jeden mimoriadny koncert. V máji zaznejú pod taktovkou Kevina Griffithsa diela Jána Cikkera, Edwarda Elgara (Violončelový koncert so sólistom Jozefom Luptákom) a Ludwiga van Beethovena, 30. mája sa možno tešiť na reprízu úspešného predstavenia Bizetovej/Ščedrinovej Carmen so Slovenským divadlom tanca (Ján Ďurovčík, Peter Valentovič).

Záverečný koncert 14. júna bude tiež pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča. Okrem diel Ľudovíta Rajtera a Piotra Iľjiča Čajkovského na ňom zaznie aj Koncert pre husle a orchester č. 1 g mol, op. 26 Maxa Brucha s huslistom Daliborom Karvayom.

Viac informácií o koncertoch jubilejnej 90. sezóny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu  na www.sosr.sk a na www.koncertyrtvs.sk.

FB udalosť

Zdroj: RTVS

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Comments are closed.