Minister kultúry Marek Maďarič udelil Ceny ministra kultúry za rok 2013

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Minister kultúry SR Marek Maďarič udelil v stredu 21. mája 2014 na slávnostnom odovzdávaní Ceny ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2013. Medzi ocenenými z rôznych oblastí umenia boli aj hudobníci – operný spevák Peter Mikuláš, huslista Milan Paľa a Bratislavský chlapčenský zbor.

Cena ministra kultúry v oblastiach profesionálneho umenia je ocenenie, ktoré udeľuje minister jednotlivcom alebo kolektívom ako prejav ohodnotenia výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý alebo celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach profesionálneho umenia. Odovzdávanie Cien sa konalo v priestoroch Dvorany na pôde Ministerstva kultúry SR za účasti osobností kultúrneho a spoločenského života a médií.

Ako povedal pre Opera Slovakia Minister kultúry SR Marek Maďarič, udeľovanie Cien ministra kultúry v oblastiach profesionálneho umenia je pre spoločnosť veľmi dôležité.

DSC_5749,,Myslím si, že tohtoroční laureáti Ceny ministra kultúry v tejto zostave tvoria naozaj skvelú reprezentáciu slovenskej kultúry, či generačne, svojim celoživotným dielom, alebo vynikajúcimi výsledkami v minulom roku. Ukazujú na to, že slovenská kultúra je veľmi kvalitná a veľmi silná. Jeden zo zmyslov udeľovania Ceny ministra kultúry je aby sme širšiu verejnosť upozornili na význam a potenciál slovenskej kultúry, ktorý nie vždy dostatočne využívame, a ktorý by sme mohli viac využiť aj pre šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí. Bol by som rád, keby boli nielen Ceny, ale aby sa kultúre dávala väčšia podpora, pretože tieto prostriedky nie sú prejedené, sú veľmi dobre investované a sú to strategické investície. Národ a štát s vyspelou kultúrou oveľa lepšie funguje v medzinárodnom spoločenstve, a oveľa lepšie sa presadzuje ako ten, ktorý kultúru zanedbáva.“, povedal minister kultúry SR Marek Maďarič

Pre čitateľov Opera Slovakia prednostne informujeme o laureátoch v oblasti hudby, ktorými sú operný spevák Peter Mikuláš, huslista Milan Paľa a Bratislavský chlapčenský zbor.

Operný spevák Peter Mikuláš si z rúk ministra kultúry odniesol cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca. Umelec ocenenie získal za stvárnenie postavy Henricha v  inscenácii opery Richarda Wagnera Lohengrin na scéne Slovenského národného divadla s prihliadnutím na doterajšie výnimočné umelecké výsledky v oblasti slovenského operného a koncertného umenia doma a v zahraničí.

Peter Mikuláš s Cenou ministra kultúry foto: Ľudovít Vongrej

Peter Mikuláš s Cenou ministra kultúry
foto: Ľudovít Vongrej

Peter Mikuláš, operný spevák

,,Takýto ,,Čin“ pána ministra je pre umelca pohladením po duši, je to príjemný pocit, že naši predstavitelia si vážia umenie, že si všímajú a cenia našu prácu. Z tejto Ceny mám veľmi príjemné pocity.“

Za realizáciu kompletu nahrávok slovenskej husľovej tvorby a za vynikajúce umelecké interpretačné výkony a dramaturgicky objavnú koncertnú činnosť si cenu za výnimočný prínos v oblasti hudby odniesol huslista Milan Paľa.

Cenu za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí získal Bratislavský chlapčenský zbor (BChZ). Minister tak ocenil dlhoročnú umeleckú činnosť speváckeho zboru a úspešnú reprezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí pod vedením jeho zakladateľky a zbormajsterky Magdalény Rovňákovej.

Magdaléna Rovňáková a Bratislavský chlapčenský zbor foto: Ľudovít Vongrej

Magdaléna Rovňáková a Bratislavský chlapčenský zbor
foto: Ľudovít Vongrej

Magdaléna Rovňáková, dirigentka a zakladateľka Bratislavského chlapčenského zboru

,,Ocenenie nás mimoriadne potešilo. Sme radi, že pán minister o nás vie, že si všimol našu prácu a že ho náš zbor aj na dnešnom vystúpení nadchol. Urobili mi radosť aj jeho slová : „Sála z vás pozitívna energia“! K najväčším oceneniam však patria plné sály či chrámy počas našich koncertov, čoraz častejšie pozvania na zahraničné pódiá, ponuky nahrávok pre zahraničné spoločnosti a doma najmä spolupráca s našimi profesionálnymi inštitúciami, operou a baletom SND alebo so Slovenskou filharmóniou. Som pyšná na mojich chlapcov a ďakujem mojim skvelým kolegom – môjmu asistentovi Gabrielovi Rovňákovi, hlasovým pedagogičkám Miriam Garajovej a Monike Maglayovej a klaviristke Dane Hajóssy.“

V závere oceňovania odznelo zborové „bravo“ v podaní Bratislavského chlapčenského zboru, ktorým zároveň spevavo zagratulovali ostatným oceneným. Spolu s Petrom Mikulášom zaspievali Biblickú pieseň A. Dvořáka „Zpívejme Hospodinu píseň novou“ a na záver samostatne temperamentnú pieseň Cinďom me pindrale z cyklu Ja ra laj od Sylvie Bodorovej. Na klavíri sprevádzala Dana Hajóssy.

Udeľovanie Ceny ministra kultúry SR za rok 2013 Peter Mikuláš a Bratislavský chlapčenský zbor foto: Ľudovít Vongrej

Udeľovanie Ceny ministra kultúry SR za rok 2013
Peter Mikuláš a Bratislavský chlapčenský zbor
foto: Ľudovít Vongrej

Cenu ministra kultúry za rok 2013 si okrem hudobných laureátov odniesli aj tieto osobnosti:

Cenu za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia si odniesol herec Ladislav Chudík. Uznávaný herec a jubilant si cenu za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia odniesol za mimoriadny prínos v oblasti divadelného, filmového a rozhlasového herectva a šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

Laureátom ceny za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby sa stal prozaik Ivan Kolenič. Ocenenie získal za originálny, novátorský a výnimočný prínos v slovenskej literatúre s prihliadnutím na najnovšiu knihu próz, miniepos Morálne pohodlie.

Historička umenia a kurátorka Eva Ľuptáková získala cenu za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry. Minister tak ocenil jej odbornú a organizačnú prácu v oblasti výtvarného umenia s medzinárodným rozmerom s prihliadnutím na dramaturgiu výstav v Oravskej galérii v Dolnom Kubíne.

Laureátkami ceny za výnimočný prínos v oblasti audiovízie sa stali Ivana Laučíková, Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová. Trojica režisérok získala ocenenie za kontinuálnu tvorivú a producentskú činnosť s dôrazom na vytvorenie viacerých umelecky náročných, štýlovo výnimočných a medzinárodne oceňovaných animovaných diel.

Udeľovanie Ceny ministra kultúry SR za rok 2013 zľava: Ladislav Chudík, Ladislav Kraus, Magdaléna Rovňáková, Marek Maďarič, Ivana Šebestová, Ivana Laučíková, Katarína Kerekesová foto: Ľudovít Vongrej

Udeľovanie Ceny ministra kultúry SR za rok 2013
zľava: Ladislav Chudík, Ladislav Kraus, Magdaléna Rovňáková, Marek Maďarič,
Ivana Šebestová, Ivana Laučíková, Katarína Kerekesová
foto: Ľudovít Vongrej

Za dlhoročný osobnostný tvorivý prínos k rozvoju obrazovej štylizácie a vizuálneho umenia v slovenskej televíznej a filmovej tvorbe si cenu ministra kultúry odniesol i kameraman  Ladislav Kraus.

Návrhy na udelenie ceny predkladajú ministrovi odborné a umelecké inštitúcie, profesijné občianske združenia, či iné neziskové a verejnoprospešné organizácie s pôsobnosťou v danej oblasti, fyzické osoby, orgány štátnej správy a samosprávy, útvary ministerstva, ako aj poradné orgány ministra. Ministerstvo kultúry oslovilo v novembri 2013 listom 66 subjektov (divadlá, galérie, hudobné inštitúcie, umelecké organizácie, združenia, spolky a pod.), aby predložili svoje návrhy na Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky v oblastiach profesionálneho umenia za rok 2013. Výzva bola zverejnená aj na webovom sídle  MK SR.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár