Minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok udelil Edite Gruberovej ocenenie Vyslanec dobrej vôle

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Na slávnostnom podujatí v Palugyayovom paláci v Bratislave (26. 8. 2021) za prítomnosti predstaviteľov Národnej rady SR, členov vlády SR, hostí z radov diplomatického zboru, spoločenského a kultúrneho života ocenil minister Ivan Korčok výnimočné osobnosti za ich prínos pri šírení dobrého mena Slovenska v zahraničí. Medzi ocenenými je aj svetovo uznávaná slovenská operná speváčka Edita Gruberová.

„Žijeme v dobe, kedy hlasno tlmočené pocity prekričia kultivovaný názor odborníkov a odbornosť a úspech nie sú vždy predmetom ocenenia. Osobne mi preto veľmi záleží na tom, aby rezort diplomacie myslel na ľudí, ktorí nám robia dobré meno v zahraničí a sú špičkami vo svojej oblasti. Ako spoločnosť si potrebujeme pripomínať úspešné príbehy Slovákov pôsobiacich doma aj v zahraničí a ich talent aj oceniť,“ uviedol pri príležitosti Dňa slovenskej diplomacie (26. augusta 2021) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Ivan Korčok, minister zahraničných vecí SR a ocenený Eduard Kukan, Cena ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, 2021, foto: MZVSR

Najvyššie vyznamenanie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, medailu za zásluhy o slovenskú diplomaciu, prevzal z rúk ministra I. Korčoka diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Medaila je prejavom uznania zásluh a významného prínosu Eduarda Kukana pre slovenskú diplomaciu, k budovaniu profesionálnej slovenskej zahraničnej služby a reprezentáciu Slovenska v službách OSN či v Európskom parlamente.

„Je potrebné pamätať si, že príbeh Slovenska mohol byť výrazne odlišný, ak by naša krajina neurobila zásadné rozhodnutie a nenastúpila na úspešnú integračnú cestu koncom 90. rokov. Práve minister Kukan bol pri zásadných rozhodnutiach, ktoré umožnili náš vstup do EÚ a NATO. Tieto organizácie tvoria dnes základné piliere našej zahraničnej politiky a garantujú bezpečnosť a prosperitu Slovenska,“ konštatoval minister Ivan Korčok.

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok udelil ocenenia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Vyslanec dobrej vôle/Goodwill Envoy opernej dive, sopranistke s brilantnou kariérou na javiskách po celom svete, Edite Gruberovej.

Ocenená Edita Gruberová, Ivan Korčok, minister zahraničných vecí SR, Cena ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, 2021, foto: MZVSR

Edita Gruberová je často označovaná prívlastkami ako „fenomén koloratúry“ alebo „kráľovná belcanta“. Na opernom javisku debutovala ešte ako študentka v roku 1968 postavou Rosiny v inscenácii Opery SND, kde ju napokon neprijali ako internú sólistku. Príležitosť mladej umelkyni poskytla banskobystrická operná scéna.

Prečítajte si tiež:
Edita Gruberová definitívne ukončila hviezdnu kariéru. V Košiciach nezaspieva
Debut Edity Gruberovej – presne pred päťdesiatimi rokmi v Opere SND (článok z roku 2018)
Edita Gruberová sa v Mníchove rozlúčila s operným javiskom (článok z roku 2019)
Edita Veľká

Jej hviezdna medzinárodná kariéra odštartovala z javiska Viedenskej štátnej opery, kde v roku 1970 debutovala ako Kráľovná noci v Mozartovej Čarovnej flaute v Hartmannovej inscenácii pod taktovkou Friedricha Pleyera. Odvety 50 rokov účinkovala na všetkých renomovaných javiskách, festivaloch a koncertných pódiách po boku vrcholných svetových operných umelcov.

Edita Gruberová sa v Mníchove rozlúčila s operným javiskom, 2019, foto: Wilfried Hösl

Nahrala množstvo nahrávok pre značky Deutsche Grammophon, Philips, Teldec, EMI, Decca či Nightingale Classicsa. Je držiteľkou čestného titulu rakúskej a bavorskej „Kammersängerin a získala viacero prestížnych vyznamenaní a ocenení. So svojou speváckou kariérou sa plánovala definitívne rozlúčiť účinkovaním v košickej inscenácii Donizettiho opery Roberto Devereux koncom roka 2020, avšak tieto plány narušila pandémia koronavírusu. Edite Gruberovej v tomto roku udelila Natália Milanová Cenu ministerky kultúry SR za celoživotný prínos do slovenskej aj svetovej kultúry a umenia.

Prečítajte si tiež:
Edita Gruberová má domov na Olympe
Edita Gruberová očarila Viedeň presne pred päťdesiatimi rokmi (článok z roku 2020)
Edita Gruberová ako jediná odspievala vo Viedni všetky tri Donizettiho tudorovské kráľovné

Henry Kallan, Edita Gruberová, Ivan Korčok, minister zahraničných vecí SR, Eduard Kukan, Ľuboš Pástor, Cena ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, 2021, foto: MZVSR

Ocenenie Ivan Korčok udelil aj rešpektovanému hotelierovi, prezidentovi siete hotelov Henrymu Kallanovi a vedcovi, univerzitnému profesorovi ekonómie, Ľubošovi Pástorovi. Ocenenie Vyslanec dobrej vôle je určené úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia v zahraničí a svojou prácou reprezentujú Slovensko vo svete. Zároveň vyjadruje, že Slovensko vníma a váži si úspechy svojich rodákov v zahraničí a je na nich hrdé.

Ukázali ste odvahu, odhodlanie a pracovitosť. Svojou činnosťou ste dokázali, že naša krajina má veľký potenciál byť úspešnou a dosiahnuť svetové výsledky. Vďaka tomu ste našimi vyslancami dobrej vôle v pravom zmysle slova,“ zdôraznil pri odovzdávaní ocenení minister I. Korčok.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

zdroj: MZV SR, OS

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár