Bratislava – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vymenoval vo štvrtok 22. marca 2018 novú vládu SR pod vedením Petra Pellegriniho po demisii, ktorú podal expremiér Robert Fico. Ministerkou kultúry sa stala Ľubica Laššáková (Smer-SD). Začiatok jej kariéry na poste ministerky kultúry je poznačený konšpiračnými výrokmi na adresu tretieho sektora, za ktoré sa neskôr ospravedlnila. Občiansky a kultúrny sektor vydali výzvy.
Článok bol aktualizovaný 27. marca 2018 o 18:40 o informáciu súvisiacu s ďalšou výzvou s názvom Žiadame okamžitý kultúrny reparát! a o vyjadrenie expertky na kultúrnu politiku Zory Jaurovej, podpredsedníčky hnutia Progresívne Slovensko.
Nová ministerka kultúry Ľubica Laššáková pracovala od roku 1983 ako zástupkyňa šéfredaktora odvetvového časopisu Slovcepa. V rokoch 1988 – 2011 pôsobila ako redaktorka a moderátorka Slovenského rozhlasu. Neskôr zastávala pozíciu programovej a tlačovej manažérky PKO v Banskej Bystrici. Od júna 2012 do júna 2016 bola prednostkou Okresného úradu v Banskej Bystrici. Ľubica Laššáková je banskobystrickou mestskou poslankyňou a šéfkou poslaneckého klubu Smeru v banskobystrickej župe. V tomto roku nastúpila na uvoľnený post krajskej šéfky strany po Jane Laššákovej, ktorú menovali za sudkyňu Ústavného súdu. (Bližšie info o ministerke Laššákovej TU…)
Motiváciu prijať ponuku na post ministerky kultúry Ľubica Laššaková odôvodnila ešte pred jej oficiálnym vymenovaním týmito slovami: ,,V Banskobystrickom kraji som videla obrovské množstvo problémov práve v kultúrnych inštitúciách, tak možno keď človek prenesie tie malé problémy do toho veľkého sveta a z toho veľkého sveta niektoré tie problémy kultúry prenesie do menšieho regionálneho sveta, tak to môže byť nápomocné. Takže toto bol môj pocit, že azda tomu pomôžem.“

Novozvolená ministerka kultúry Ľubica Laššáková,
foto: SITA
Začiatok kariéry Ľubice Laššákovej na poste ministerky kultúry je poznačený jej výrokmi na adresu tretieho sektora a jeho údajnému ovplyvňovaniu a financovaniu Georgeom Sorosom. Taktiež v negatívnom svetle zaujali jej vyjadrenia ohľadom verejnoprávnej televízie. Súvislosti prinášame v tomto článku.
Post ministra kultúry SR sa uvoľnil po podaní demisie Mareka Maďariča (Smer-SD), ktorý sa rozhodol odstúpiť z funkcie ministra kultúry Slovenskej republiky – dôvodom jeho rozhodnutia bola úkladná vražda mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny (obaja † 27). Svoju abdikáciu oznámil 28. 2. premiérovi Robertovi Ficovi a následne o tom informoval média na mimoriadnej tlačovej konferencii na pôde Ministerstva kultúry v Bratislave. Svoju rezignáciu vysvetlil ľudským rozhodnutím súvisiacim s úkladnou vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. „Či už sa potvrdí alebo nie, že ich smrť súvisela s novinárskou prácou, neviem si predstaviť, že budem naďalej sedieť vo funkcii ministra… …Ľudsky povedané, neviem sa ako minister kultúry vyrovnať s tým, že za môjho pôsobenia bol zavraždený novinár. Moja demisia z faktického hľadiska nič nerieši, ale jednoducho cítim to tak, že to musím urobiť…, …už aj preto, že práve ministerstvo kultúry má k médiám zo všetkých rezortov najbližšie,“ uviedol Marek Maďarič.

Prezident SR Andrej Kiska prijal abdikačný list z rúk ministra kultúry Mareka Maďariča, 2018,
foto: Kancelária prezidenta SR
Andrej Kiska prijal abdikačný list z rúk ministra kultúry Mareka Maďariča v Prezidentskom paláci v pondelok 5. marca 2018. „Dnes mi bola doručená žiadosť o demisiu od pána ministra kultúry. V stredu jeho demisiu prijmem a poverím pána Pellegriniho dočasným riadením Ministerstva kultúry. Toto tak urobím po dohode s vládou Slovenskej republiky. Pánovi ministrovi som poďakoval za jeho prácu, veľmi som ocenil jeho politické gesto, a myslím si, že mnohí iní by si z neho mohli brať v tomto smere príklad. Taktiež som sa mu poďakoval v mene mnohých pracovníkov z oblasti kultúry, s ktorými som mal možnosť sa stretávať, a ktorí si veľmi cenili jeho prácu.“, uviedol po stretnutí s Marekom Maďaričom prezident SR Andrej Kiska.
Prezident SR Andrej Kiska v stredu 7. marca 2018 v Prezidentskom paláci určil na návrh predsedu vlády Roberta Fica podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) za člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať Ministerstvo kultúry namiesto Mareka Maďariča, ktorý podal demisiu.

Prezident SR A. Kiska určil P. Pellegriniho za člena vlády, ktorý bude dočasne spravovať ministerstvo kultúry.
foto: Kancelária prezidenta SR
Peter Pellegrini zastával funkciu dočasného ministra kultúry len veľmi krátke obdobie, keďže predseda Smeru a premiér Robert Fico podal pod tlakom verejnosti a súvisiacej vládnej krízy 15. marca 2018 demisiu a prezident Andrej Kiska poveril zostavením novej vlády vicepremiéra Petra Pellegriniho, ktorý ako dezignovaný premiér predložil prezidentovi dva návrhy na nový vládny kabinet. Kiska prijal až druhý návrh. ,,Svoje právomoci prezidenta Slovenskej republiky som využil na hranicu ústavných zvyklostí a možností, ktoré mi dáva ústava. Odmietol som prvý návrh pána Pellegriniho na vymenovanie vlády. Dnes (pozn. red.: 21. 3.) mi pán Pellegrini doručil nový návrh a následne som rokoval so všetkými tromi kandidátmi a dvomi kandidátkami na nových ministrov a ministerky. Na základe týchto rozhovorov som sa rozhodol, že zajtra pána Pellegriniho vymenujem za predsedu vlády a následne akceptujem jeho návrh na vymenovanie členov jeho nového vládneho kabinetu. Táto vláda od zajtra nahradí vládu pána Fica, ktorý pod tlakom verejnosti a súvisiacej vládnej krízy podal minulý týždeň demisiu. So zložením budúcej vlády nie som spokojný na sto percent. Ale ako hlava štátu neprekročím hranicu danú ústavou a ústavnými zvyklosťami. Slovensko je parlamentnou demokraciou a vláde pod vedením pána Pellegriniho deklarovala podporu väčšina poslancov Národnej rady SR. Žiaden iný politik ma o existencii inej parlamentnej väčšiny, či o rokovaniach o inej parlamentnej väčšine neinformoval.“ uviedol vo svojom vyhlásení 21. marca 2018 Andrej Kiska.
Andrej Kiska v stredu 21. 3. v Prezidentskom paláci rokoval s kandidátmi na nových ministrov: Gábor Gál (Most-Híd), kandidát na ministra spravodlivosti, Ľubica Laššáková (Smer-SD), kandidátka na ministerku kultúry, Richard Raši (Smer-SD), kandidát na podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD), kandidát na ministra vnútra a Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), kandidátka na ministerku zdravotníctva.

Prezident SR Andrej Kiska prijal kandidátku na post ministra kultúry Ľubicu Laššákovú, 2018,
foto: Kancelária prezidenta SR
Umelecká obec na nomináciu Ľubice Laššákovej zareagovala
Nová ministerka kultúry Ľubica Laššáková svoju kariéru vo vrcholnej politike začala unáhleným krokom, keď v čase svojej nominácie na post ministerky kultúry v rozhovore pre Denník N s názvom Laššáková navrhnutá za ministerku kultúry: Od Sorosa idú rôzne hry, tretí sektor je príliš bohatý uviedla, že tretí sektor je príliš bohatý vzhľadom na zdroje, ktoré uvádzajú, a že Soros riadi rôzne hry, nielen na Slovensku. Týmito vyjadreniami podporila konšpirácie Roberta Fica, že George Soros je za protivládnymi protestami. Na základe jej slov sa zmobilizoval tretí sektor a kultúrna obec, ktorí sa prostredníctvom spoločného vyhlásenia vyjadrili, že Ľubica Laššáková sa na post ministerky kultúry diskvalifikovala.
,,My, zástupcovia organizácií občianskeho sektora, nezávislých kultúrnych centier a kultúrnych občianskych kolektívov si dovoľujeme vyjadriť vážne znepokojenie z vyjadrení nominovanej Ľubice Laššákovej na ministerku kultúry Slovenskej republiky.
Sme pobúrení názormi pani Laššákovej uvedených v rozhovore, ktorý poskytla médiám (utorok, 20. marca 2018, Denník N), kde celý tretí sektor označila za “príliš bohatý” a vyslovila ničím nepodložené obvinenie, že jeho zdroje pochádzajú zo “zaoceánskych peňazí”.
Považujeme to za absurdný útok nielen na celú nezávislú kultúru, ale aj na stovky ľudí obetavo pracujúcich v občianskom sektore naprieč celým Slovenskom, často v zložitých podmienkach ako je nízke personálne ohodnotenie či nedostatok prostriedkov na rozvoj a rast ich organizácií. Mnohé aktivity vykonávajú na dobrovoľníckej báze bez nároku na odmenu. Tieto organizácie sú pritom často partnerom samospráv alebo regulárnou súčasťou ich politík. No veľakrát suplujú štát a riešia to, čo on nie – a úspešne.
Je pravdou, že po roku 1989 sa zahraničné nadačné zdroje zaslúžili o vybudovanie a podporu občianskeho sektora na Slovensku vo významnej miere. Aj vďaka tomu sa naša krajina zaradila medzi vyspelé demokracie. Objem tejto podpory však výrazne klesol, alebo sa zastavil a na udržanie svojich programov využíva občiansky sektor domáce zdroje od samospráv, firiem, grantových korporátnych nadácii, individuálnych darcov alebo sa uchádzajú o európske granty či eurofondy.
Radi by sme verili, že aj nominácia ministerky kultúry je snahou o upokojenie situácie v spoločnosti, no momentálne sa obávame skôr opaku. Rezort kultúry má v súčasnosti nastavené smerovanie a mechanizmy, ktoré si vyžadujú vysoko profesionálne vedenie, odbornú spôsobilosť a citlivosť k celej škále kultúry. V prípade vymenovania Ľubice Laššákovej na post ministerky kultúry ju žiadame o dodržiavanie zavedených štandardov a politickej kultúry náležiacej jej rezortu. Očakávame jej ospravedlnenie za spomínané výroky a zároveň vyjadrujeme názor, že sa týmto na post ministerky kultúry diskvalifikovala.“
vyhlásenie aj s menami signatárov i podporovateľov je k dispozícii TU…
Po stredajšom stretnutí s prezidentom Andrejom Kiskom (21. 3.) sa Ľubica Laššáková za tieto výroky pred novinármi ospravedlnila. ,,Nemyslím si to a veľmi sa za tento výrok ospravedlňujem. Veľmi ma to mrzí a aj pánovi prezidentovi som vysvetlila, že častokrát, keď niečo človek vidí čierne na bielom, tak sa zhrozí, ako to vyznie. Takže naozaj sa ospravedlňujem a bola by som veľmi nerada, keby ma niekto spájal s osobou Mariána Kotlebu, pretože aj mediálne som sa celé štyri roky vyhraňovala proti tomuto človeku. Robila som všetko preto, aby kultúra v Banskej Bystrici nezanikla a to, že sa mi to možno čiastočne podarilo, o tom svedčí aj fakt, že divadlo Štúdio tanca v Banskej Bystrici doteraz funguje a myslím si, že bude fungovať.“ uviedla na stretnutí s novinármi Ľubica Laššáková a dodala: ,,Bola to nešťastná formulácia, možno aj pod tlakom udalostí, ktoré sa aktuálne dejú. Jednoducho, človek je v strese a možno by bolo dobré, keby aj verejnosť rátala s tým, že z tej malej regionálnej politiky som v priebehu niekoľkých hodín vstúpila do tej veľkej.“ uviedla Ľubica Laššáková.

Ľubica Laššáková po stretnutí s novinármi, 2018,
foto: Jozef Jakubčo
K ospravedlneniu Ľubice Laššákovej kultúrna obec a občianske iniciatívy pre Denník N dodávajú „Apelujeme na pani Laššákovú, že rezort kultúry má v súčasnosti nastavené smerovanie a mechanizmy, ktoré si vyžadujú vysoko profesionálne vedenie, odbornú spôsobilosť a citlivosť k celej škále kultúry a občianskeho sektora. Oceňujeme fakt, že sa pani Laššáková ospravedlnila. Zároveň nás jej výroky motivovali na veľmi podrobné sledovanie jej budúcich krokov a slov. Ak bude vymenovaná, bolo by dobrým signálom stretnúť sa. Občiansky a kultúrny sektor je pripravený na vecný dialóg o našom pôsobení a možnostiach financovania ministerstvom kultúry.“
Ľubica Laššáková sa (ešte v pozícii nominantky na post ministerky kultúry po prijatí prezidenta na stretnutí s novinármi) vyjadrila aj k práci exministra: ,,Ja nevidím dôvod byť iná ako pán minister Maďarič, pretože si myslím, že veľmi dobre nastavil tento rezort a zanechal ho naozaj konsolidovaný. Ak by sme hovorili o tých prioritách, tak určite dokončiť tie veľké rekonštrukcie ako napríklad Slovenská národná galéria, Krásna Hôrka, ale veľmi rada by som sa vybrala aj do regiónov, pretože v regiónoch máme stovky kultúrnych inštitúcií, ktoré potrebujú peniaze a rekonštrukciu ako soľ. Takže trošku pozdvihnúť aj tú regionálnu kultúru.“ S prezidentom spolu hovorili o ďalšom rozvoji kultúry na Slovensku, ale aj o už spomínaných výrokoch v súvislosti s Georgeom Sorosom. Na novinársku otázku súvisiacu s koncesionárskymi poplatkami Ľubica Laššáková odpovedala: ,,Ako bývalá dlhoročná rozhlasáčka si myslím, že koncesionárske poplatky sú potrebné, ale hovoriť o ich výške je zatiaľ predčasné.“ Verejnú diskusiu vyvolala aj jej nejednoznačná odpoveď na otázku slovenskej verejnoprávnej televízie: ,,Budeme uvažovať nad tým, či budeme zoštátňovať RTVS alebo nie“. Na novinársku otázku: ,,Aký je podľa vás najlepší model fungovania RTVS, ten súčasný, alebo zoštátnenie?“ Ľubica Laššáková v pozícii nominantky odpovedala: ,,Možno niečo medzi tým, ale hovorím, je to predčasné. Tam bude musieť do toho vstúpiť veľa odborníkov a ľudí, ktorí sa do toho vyznajú a potom by sme možno mohli na túto tému debatovať.“
K novej ministerke zaujala na facebooku stanovisko aj producentka, dramaturgička, expertka na kultúrnu politiku a kreatívny priemysel Zora Jaurová, podpredsedníčka novovzniknutého politického hnutia Progresívne Slovensko.
,,Možno raz príde na Slovensku čas, keď nominácia na post ministra kultúry vyženie ľudí do ulíc. Možno raz príde čas, keď nutnou kvalifikáciou na post ministra bude aspoň elementárna znalosť problematiky svojho rezortu. Zatiaľ sa, zdá sa, musíme uspokojiť s nominantkou na ministerku kultúry, ktorej meno s námahou hľadal aj google a ktorá sa nevie vyjadriť takmer k žiadnej položenej otázke o svojom budúcom rezorte.
Včera hovorila o tajných „zaoceánskych peniazoch“, ktoré tečú do príliš bohatého tretieho sektora na Slovensku a o Sorosových „hrách“ v postkomunistických štátoch. Dnes sa za to ospravedlnila, ale na otázku, či je lepší súčasný model fungovania RTVS alebo jej zoštátnenie, odpovedala, že ,,niečo medzitým”.
Okrem toho, že pani Laššáková ukazuje fatálnu nekompetenciu a nedostatočnú odbornú a manažérsku kvalifikáciu na riadenie ministerstva, jej ,,niečo medzitým” symbolizuje všetko, čo nám už nemôže stačiť. Pravda nie je uprostred a súčasnú krízu spoločnosti nevyriešia nominácie ministrov, ktorí sú niečo medzi kvalitnými odborníkmi a politikmi a úplne zdiskreditovanými persónami.
Kým budú vo vláde ľudia ako Ľubica Laššáková, naša krajina bude stále niečo medzi modernou európskou krajinou a provinčným kútom Európy.“ uviedla na FB Progresívneho Slovenska Zora Jaurová, ktorá je taktiež ako signatárka podpísaná aj pod výzvou Žiadame okamžitý kultúrny reparát!
Výzva: Žiadame okamžitý kultúrny reparát!
Krátko po vymenovaní pani Ľubice Laššákovej na post ministerky kultúry SR, iniciovali viaceré osobnosti ďalšiu výzvu s názvom Žiadame okamžitý kultúrny reparát! Na príprave výzvy sa podieľali Barbara Janišová Feglová (producentka), Juraj Janiš (režisér), Ivan Gaža, Zuzana Mistríková (producentka), Ľubica Orechovská (producentka) a Katarína Štrbová Bieliková (kostýmová výtvarníčka). Vo výzve iniciátori okrem iného uvádzajú, že ,,Kultúra je vždy na chvoste politického záujmu. Nominácia na tento post to opäť potvrdila. V prvom rade je však tým najočividnejším dôkazom, že nami politické reprezentácie pohŕdajú. Inak by nemohli tak očividne ignorovať všetky signály, ktoré k nim vysielame.“
Požiadavky iniciátorov výzvy Žiadame okamžitý kultúrny reparát!:
– žiadame, aby ste priznali, že táto nominácia nebola zodpovedná
– žiadame Vás, pani Ľubica Laššáková, aby ste z postu ministerky bezodkladne odstúpili
– žiadame Vás, pán premiér, aby ste navrhli kandidáta alebo kandidátku, ktorí sa môžu o našu dôveru aspoň začať uchádzať.Celá výzva je k dispozícii na webstránke www.kulturnyreparat.sk
Ľubica Laššáková vníma výzvu kultúrnej obce proti nej ako neserióznu. „Vnímam to neseriózne. Nie je to určite férové, pretože som naozaj tri dni aj s cestou v nejakej funkcii a nepoznajú ma.“ uvádza nová ministerka kultúry vo vyjadrení v článku Denníka N, pre ktorý sa k petícii viac vyjadrovať nechcela. „Viem o tejto výzve a po Veľkej noci sa rada stretnem s jej signatármi, aby sme si vysvetlili, čo odo mňa žiadajú,“ povedala novinárom počas rozpravy o dôvere k novej vláde v Národnej rade.
Pripravil: Ľudovít Vongrej
video