Ministerkou kultúry SR sa stala Natália Milanová

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Novou ministerkou kultúry SR sa po parlamentných voľbách 2020 stala Natália Milanová (OĽaNO). Úrad si prevzala v sobotu 21. marca 2020 od Ľubice Laššákovej (Smer-SD). V najbližšom období sa bude rezort kultúry pod jej vedením primárne venovať riešeniu akútnej situácie zapríčinenej pandémiou koronavírusu v rámci priorít novovzniknutej vlády pod vedením Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý preberá krajinu v čase krízy verejného zdravia.

Parlamentné voľby sa na Slovensku konali 29. februára 2020. So ziskom 25,02% hlasov ich vyhralo hnutie OĽaNO, ktorému sa podarilo zostaviť vládu s ústavnou väčšinou v parlamente. Hnutie má v kabinete okrem premiérskeho kresla sedem ministerstiev. Sme rodina a SaS obsadia po tri rezorty a strana Za ľudí bude viesť dve ministerstvá. Hnutiu Sme rodina pripadol aj post predsedu parlamentu, ktorý obsadil Boris Kollár.

„Sme si vedomí zodpovednosti, ktorú nám ľudia zverili, a tiež mimoriadne ťažkej situácie, v ktorej sa Slovensko nachádza. Veľmi ma teší, že každý z nás chce naozaj splniť to, čo ľuďom sľuboval pred voľbami. Že nám ide o riešenia, úprimnú pomoc ľuďom a o to, aby sme zo Slovenska urobili lepšie miesto pre život,“ uviedol Igor Matovič z Hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, ktoré prevzalo zodpovednosť aj za rezort kultúry.

Novú vládu SR vymenovala prezidentka SR Zuzana Čaputová v sobotu 21. marca 2020 v priestoroch Grasalkovičovho paláca, ktorý je prezidentským sídlom od roku 1996. Členom nového vládneho kabinetu Igora Matoviča popriala veľa úspechov, zdôraznila však, že doba a situácia je natoľko vážna, že inú ako ústavne konajúcu, poctivú, pracovitú, obetavú, odvážnu, rozhodnú a zodpovednú vládu, si nemôžeme dovoliť.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová (vpravo) vymenovala Natáliu Milanovú za ministerku kultúry SR v novovzniknutej vláde Igora Matoviča, 21. 3. 2020, foto: Kancelária prezidenta SR

,,Kultúra bola vládam roky doslova ukradnutá. Jej dlhodobé podfinancovanie spôsobilo, že nežije naplno, iba prežíva. Chýba v nej vzájomný dialóg, ministerstvo robí rozhodnutia na politickú objednávku. Verejnoprávna televízia a rozhlas dávajú viac priestoru politickým nominantom ako nestranným, objektívnym informáciám. Výsledkom je strata dôveryhodnosti, stále väčšia nedôvera k serióznym médiám a odklon ku konšpiračným zdrojom.“ uvádza sa vo volebnom programe (v časti Kultúra a média) Hnutia OĽaNO.

Novou ministerkou kultúry sa stala Mgr. Natália Milanová, ktorá v minulom volebnom období zastávala v Národnej rade Slovenskej republiky funkciu podpredsedníčky Výboru pre kultúru a médiá za Hnutie OĽANO. „Kultúra na Slovensku stratila veľa drahocenného času, bola by som rada, keby sme už nestratili ani sekundu. No čakajú nás neľahké časy. Zvládneme ich jedine spolu,“ uviedla novovymenovaná ministerka, ktorá sa stala 15. ministrom na čele rezortu založenom v roku 1969 (Marek Maďarič i Rudolf Chmel viedli ministerstvo dvakrát počas období, ktoré nenasledovali po sebe).

Natália Milanová: zdroj: OĽaNO

Úrad Ministerstva kultúry si Natália Milanová (kritička Ľubice Laššákovej) prevzala v sobotu 21. marca 2020, v deň vymenovania novej vlády Igora Matoviča. V sídle ministerstva, ktoré od 13. marca 2020 až do odvolania pracuje z dôvodu pandémie koronavírusu v obmedzenom krízovom režime, ju privítala bývalá šéfka rezortu Ľubica Laššáková (Smer-SD). ,,V dnešnej pohnutej dobe vám želám veľa zdravia a veľa trpezlivosti,“ zaželala Ľubica Laššáková svojej nástupkyni. Odchádzajúca šéfka ministerstva kultúry si myslí, že rezort predpripravil novému vedeniu všetky strategické veci tak, že v nich stačí pokračovať.

Ľubica Laššáková počas očakávania príchodu svojej nástupkyne v sídle rezortu uviedla, že odovzdáva ministerstvo kultúry v podstatne lepšom stave, v akom ho preberala od svojho predchodcu Mareka Maďariča. ,,Naozaj budem rada, ak sa to všetko dobré, čo sa podarilo, nezahodí len preto, že to prišlo počas predchádzajúcej vládnej garnitúry“.

Ľubica Laššáková prebrala rezort kultúry v marci 2018 po rezignácii Mareka Maďariča, ktorý sa rozhodol odstúpiť z funkcie ministra kultúry Slovenskej republiky po úkladnej vražde mladého investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Medzitým dočasne spravoval Ministerstvo kultúry vtedajší podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD).

Ministerka kultúry Natália Milanová, foto: Michal Svítok/TASR

Nová šéfka rezortu kultúry za priority na najbližšie obdobie považuje zvládnutie nového koronavírusu, ktorý prestupuje všetky oblasti života. ,,Ďalej tu máme výzvy ako Slovenské národné divadlo či Rozhlas a televíziu Slovenska, to sú asi najväčšie výzvy z tých najbližších,“ dodala. Pri nastavení riadenia ministerstva sa chce oprieť aj o audity, ktoré v rezorte v najbližšom období chystá. Jej celkovou víziou je, aby kultúra v nasledujúcich rokoch žila a žili ňou ľudia. „Rezort má na to vytvárať podmienky, no nie ich diktovať,“ dodala v tejto súvislosti.

Natália Milanová si je vedomá toho, že ju na poste šéfky rezortu kultúry čaká veľa práce, ráta i s tým, že komunikácia s kultúrnou a umeleckou obcou nie je vždy najľahšia. „Som však na to pripravená a teším sa na to“. Za dôležité považuje, aby slovenská kultúra znásobila a využívala svoj kreatívny potenciál. „Chcem, aby aj ľudia, ktorí možno doteraz nemali na to podmienky, mohli svoju tvorivosť prejaviť naplno,“ dodala pre TASR.

V deň menovania novovzniknutej vlády SR sa nová ministerka zúčastnila prvého rokovania vlády.

Novovymenovaná ministerka kultúry Natália Malinova (OĽaNO) počas prvého rokovanie novej vlády SR, 21. 3. 2020, foto: ÚVSR

Mgr. Natália Milanová, rodená Gálisová, sa narodila 12. júna 1982 v Bratislave. Vyštudovala učiteľstvo – slovenský jazyk a história a niekoľko rokov aj učila. Je autorkou knižky Dejiny statočného národa slovenského, ktorá detským čitateľom vysvetľuje naše dejiny a založila zážitkové divadlo Equiteatro, v ktorom predstavujú históriu Slovenska zábavnou a interaktívnou formou. Vo svojich blogoch sa venuje rôznym témam.

Po pôsobení na bratislavskom gymnáziu sa začala profesionálne venovať politickej komunikácii a marketingu. Popri tom pôsobila aj vo filmovom priemysle ako kaskadérka a dablérka najmä pri scénach s koňmi, keďže od desiatich rokov jazdí na koni. Zároveň založila, hrala i písala scenáre v zážitkovom divadle pre deti Equiteatro, ktoré ako prvé na Slovensku pripravilo rozprávky s hercami a koňmi. Je vydatá a má dvojročného syna.

Do politiky sa dostala vďaka práci pre Františka Mikloška. Počas pôsobenia v reklamnej agentúre dostala na starosť jeho výjazdovú kampaň. Neskôr pracovala pre iné subjekty až v roku 2014 začala pracovať pre OĽaNO. Vo voľbách 2016 sa stala druhou náhradníčkou a po vzdaní sa mandátu Jozefa Viskupiča a Eriky Jurinovej po zvolení za županov v januári 2018 nastúpila ako poslankyňa.

Natália Milanová (OĽaNO) počas skladania poslaneckého sľubu v NRSR v roku 2018, foto: Jakub Kotian/TASR

Ako poslankyňa NR SR za Hnutie OĽaNO sa venovala témam ochrany kultúrnych pamiatok, financovania kultúry a umenia a podpory dojčenia. Viedla prieskumy v Audiovizuálnom fonde a vo Fonde na podporu umenia a venovala sa aj financovaniu obnovy kultúrnych pamiatok. Bola podpredsedníčkou Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Jej doterajšia poslanecká činnosť v parlamentne SR je zaznamenaná TU…. Videogaléria jej vystúpení v NR SR je TU… V parlamentných voľbách 2020 kandidovala za OĽANO zo 146. miesta získala 10.317 hlasov, poslanecký mandát nezískala. Hnutie ju nominovalo na post ministerky kultúry.

zdroj: agentúrne správy, internet, milanova.sk

videovizitka pre parlamentné voľby 2020

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár