Ministerstvo kultúry SR poskytlo pomoc Ukrajine

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine Ministerstvo kultúry SR na znak solidarity poskytne svoje účelové zariadenia Migračnému úradu Ministerstva vnútra SR pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny na Slovensko. Šéfka rezortu zároveň ponúkla Ukrajine možnosť bezpečného uloženia predmetov kultúrnej hodnoty. Ministerstvo oznámilo, že ukončuje spoluprácu s ruskými inštitúciami.

Účelové zariadenia ministerstva kultúry SR sú k dispozícii na ubytovanie s okamžitou platnosťou. Slovenský rezort kultúry chce týmto krokom v rámci svojich možností prispieť k pomoci Ukrajine a prijať rodiny a jednotlivcov, ktorí po odchode zo svojich domovov prišli o strechu nad hlavou.

Ministerstvo kultúry SR, pomoc Ukrajine, zdroj: MKSR

,,Putin zaútočil na mier v Európe. Nechcela som si pripustiť, že by takáto situácia mohla nastať, no posledné dni ma postupne utvrdzovali v tom, že s ničím iným ako vojnou sa Rusko neuspokojí. Nie je čas na polovičaté riešenia. Musíme jasne ukázať, že nám záleží na mieri a odsudzujeme agresívny útok na nášho suseda. Putin chce vrátiť minulosť a zobrať Ukrajine slobodu a mier. Stojíme pri Ukrajine a ukrajinskom národe,” vyhlásila v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá v mene svojho rezortu jasne vyjadrila nesúhlasné stanovisko s vojenskou inváziou Ruskej federácie na územie nášho suseda.

Šéfka rezortu kultúry poskytla Ukrajine možnosť bezpečného uloženia predmetov kultúrnej hodnoty. Ešte počas víkendu kontaktovalo vedenie Ministerstva kultúry SR veľvyslanca Ukrajiny na Slovensku Jurija Mušku a vedenie organizácie ICOM Ukrajina. Ministerstvo ich informovalo, že je pripravené na území Slovenska logisticky zabezpečiť presun a dočasné bezpečné uloženie predmetov kultúrnej hodnoty na potrebné obdobie.

,,Ministerstvo je pripravené pomôcť ukrajinským kultúrnym a umeleckým organizáciám, ktoré potrebujú priestor na bezpečné uloženie predmetov svojho kultúrneho dedičstva. Slovenské múzeá a galérie vedia sprístupniť svoje depozitáre na dočasné uloženie umeleckých predmetov, obrazov a zbierok z Ukrajiny. Bolo by nám cťou im akýmkoľvek spôsobom pomôcť,” povedala ministerka kultúry Natália Milanová.

Ministerstvo kultúry SR, pomoc Ukrajine, zdroj: MKSR

ICOM Ukrajina ocenil vyjadrenie podpory pre Ukrajinu a ukrajinskú muzeálnu a galerijnú komunitu. Ministerstvo kultúry SR bude čakať na bližšie informácie a prípadné žiadosti o spoluprácu vzhľadom na vývoj situácie.

International Council of Museums (ICOM) – Medzinárodná asociácia múzeí je celosvetová organizácia pracujúca pre rozvoj našej spoločnosti. Jej hlavným cieľom je zachovanie a ochrana celosvetového kultúrneho dedičstva.

Ministerstvo kultúry SR rozhodlo o okamžitom zrušení aktuálnych i plánovaných spoluprác svojich zriaďovaných organizácií s ruskými inštitúciami.  

,,Od včerajšieho rána na ministerstve kultúry preverujeme, ktoré organizácie v pôsobnosti nášho rezortu majú aktívne alebo plánované projekty v spolupráci s ruskými inštitúciami. V krátkom čase vydám oficiálny ministerský príkaz na ukončenie takýchto spoluprác s okamžitou platnosťou,” informovala 1. marca 2022 ministerka kultúry Natália Milanová.

Plánované podujatia organizácií Ministerstva kultúry SR v spolupráci s ruskými inštitúciami, napríklad vo forme konferencií, výstav či iných, budú zrušené. Slovenský rezort kultúry chce aj takýmto spôsobom reagovať na bezprecedentný útok Ruskej federácie na nášho suseda.

Včera sa zároveň v popoludňajších hodinách uskutočnilo stretnutie ministerstva kultúry so zástupcami múzejnej obce v @Slovenské národné múzeum – Branislavom Panisom (SNM), Daliborom Mikulíkom (@ICOM Slovakia), Františkou Marcinovou (ZMS) v súvislosti s plánovanou pomocou Slovenska pre ukrajinské múzeá a galérie. Rezort kultúry a predstavitelia múzejnej obce sa počas stretnutia dohodli na ďalších formách pomoci, o ktorých budú informovať v najbližších dňoch.

V diskusii pod statusom na Facebooku Natálie Milanovej MK uviedlo, že ,,Ide o ukončenie spolupráce medzi oficiálnymi inštitúciami Ruskej federácie a organizáciami Ministerstva kultúry SR. Ide o politické rozhodnutie kvôli aktuálnej situácii na Ukrajine.“

Zdroj: MKSR | www.culture.gov.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár