Ministerstvo kultúry SR prináša Online Živé umenie

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Činoherné, operné, operetné, baletné a tanečné predstavenia, muzikály či koncerty klasickej hudby si bez cestovania a za cenu jednej vstupenky pozrie v pohodlí svojho domova celá rodina. Umožní to nový projekt rezortu kultúry Online Živé umenie, ktorý je spustený od 11. novembra 2020.

Projekt propaguje živé umenie v online priestore a v čase pandémie COVID-19 umožní všetkým vychutnať si divadelné predstavenia či koncerty bez obmedzení.

Medzi zapojenými inštitúciami sú v prvej fáze divadelné, hudobné a tanečné scény zriaďované Ministerstvom kultúry SR – Slovenské národné divadlo, Divadlo Nová scéna, Slovenská filharmónia, Slovenský ľudový umelecký kolektív/SĽUK, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera v Banskej Bystrici, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Umelecký súbor Lúčnica či Tanečné divadlo Ifjú Szivek.

Časom pribudnú ďalšie, keďže ministerstvo chce projekt sprístupniť inštitúciám z rezortu, ale aj mimo neho. Online Živé umenie tak spája na jednej internetovej adrese www.navstevnik.online predstavenia viacerých scén. Navstevnik.online je streamovacím a zároveň predajným portálom online vstupeniek organizácií Ministerstva kultúry SR.

Kultúrne inštitúcie prispievajú na portál svojimi online produkciami vo forme záznamov alebo livestreamov, ktoré sú v réžii aj technickom zabezpečení konkrétnej inštitúcie.

Skúška pripravovaného koncertu ,,Pocta Lehárovi“ v rámci projektu Online Živé umenie, Štátna opera v Banskej Bystrici, 2020, foto: ŠOBB

„Náš projekt Online Živé umenie do istej miery otvorí brány divadiel a koncertných sál. Som presvedčená o tom, že ním potešíme nielen divákov, ale aj hercov, spevákov, tanečníkov či hudobníkov a ďalších, ktorým publikum už veľmi chýba,“ uviedla ministerka kultúry Natália Milanová. Ministerka je presvedčená, že „čím viac sme teraz vzdialenejší, o to skôr sa budeme môcť vrátiť do divadiel a koncertných sál“.

Online Živé umenie otvorila 11. novembra 2020 inscenácia Polnočná omša vysielaná naživo (stream) zo Štúdia Slovenského národného divadla v Bratislave. Ako pre Opera Slovakia uviedla pani Suchá z portálu navstevnik.online, vstupenku na toto predstavenie si zakúpilo 910 divákov.

Streamovanie predstavenia Činohry SND Polnočná omša v rámci projektu Online Živé umenie, 2020, foto: FB SND.

Kapacita virtuálnej divadelnej sály je, na rozdiel od klasickej, neobmedzená a vstupenky budú k dispozícii aj pár minút pred začiatkom predstavenia. Ako uvádza informácia na webe navstevnik.online, predstavenie bude možné sledovať len na území Slovenskej republiky. Možnosti sledovať podujatie z iných krajín ako Slovensko obmedzujú autorské licencie a práva zo strany autorov jednotlivých divadelných, hudobných a audiovizuálnych diel.

Predstavenia zaradené do programu Online Živé umenie si každý nájde na portáli návštevník.online. Z podujatí si vyberie, kúpi a následne pozrie divadelný titul či koncert. Divácky komfort zaručí medzi iným aj možnosť vysielanie na chvíľu zastaviť.

navstevnik.online

Projekt Online Živé umenie sa spúšťa vďaka dohode Ministerstva kultúry SR s Úradom verejného zdravotníctva SR. Na jej základe môžu aj počas zatvorenia divadelné, tanečné, hudobné a ďalšie profesionálne telesá skúšať a vysielať online svoju produkciu.

Program a viac informácií nájdete na www.navstevnik.online

Zdroj: MKSR

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár