Miroslav Dvorský a Roman Patkoló sa stali laureátmi Krištáľového krídla za rok 2018

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Laureáti ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2018 sú známi. Ich mená vyhlásili počas slávnostného galavečera v novej budove SND v nedeľu 27. januára 2019. Krištáľové krídla si prevzalo 11 osobností z rôznych oblastí, ktoré v roku 2018 dosiahli výnimočný počin. Medzi ocenenými sú aj operný spevák Miroslav Dvorský a kontrabasista Roman Patkoló.

V 22. ročníku sa členovia odborných porôt zaoberali vyše 600 návrhmi a z nich vybrali v každej z desiatich kategórií laureáta. „Nominácie boli úžasné a naplnili svoj cieľ. Veľká porota sa cez ne musela „prehrýzť“ a zistila, že v návrhoch je jedna výnimočná lekárka, ktorá dokázala spojiť svoju odbornosť s empatiou,“ povedal Gabriel Csollár, predseda COOP Jednota Slovensko a zároveň predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla, o laureátke Mimoriadnej ceny, MUDr. Kristíne Križanovej.

Laureáti Krištáľového krídla za rok 2018

V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie ocenenie získal operný spevák Miroslav Dvorský za stvárnenie Cavaradossiho v Pucciniho Tosce na javisku Opery SND. Laureátom v kategórii Hudba sa stal kontrabasista Roman Patkoló za ocenenie OPUS KLASSIK, nové vyznamenanie v oblasti klasickej hudby v Nemecku, ktoré bolo v tomto roku udeľované po prvýkrát. Romanovi Patkolóvi v tomto roku udelil štátne vyznamenanie aj prezident republiky Andrej Kiska, písali sme o tom TU…

Laureáti Kristáľového krídla za rok 2018,
foto: René Miko, KK

V kategórii Filantropia si ocenenie prevzala Jana Danišová za sociálny projekt vnucka. sk, ktorý vytvára rodinu pre osamelých seniorov, v kategórii Šport Zuzana Rehák Štefečeková za vybojovanie na Majstrovstvách Európy v Rakúsku v individuálnej streľbe bronzovú a striebornú medailu, v tímovej streľbe striebornú a zlatú medailu. V kategórii Publicistika a literatúra sa laureátkou stala Etela Farkašová za citlivý pohľad na problematiku vytesňovania starnutia zo spoločenského kontextu v románe Scenár, v oblasti Hospodárstva si ocenenie odniesol predseda predstavenstva najväčšieho slovenského celulózo-papierenského podniku Miloslav Čurilla za výstavbu najmodernejšieho papierenského stroja, ktorý bude vyrábať nový inovatívny produkt na báze zberového papiera. V kategórii Populárna hudba sa laureátom stala kapela IMT Smile za nový album Budeme to stále my, z ktorého sa len za prvý mesiac predalo viac ako 8500 nosičov a v kategórii Inovácie a startupy Tomáš Brngál za aplikáciu Human Anatomy VR, ktorá umožňuje nahliadnuť na tie najdetailnejšie zákutia ľudského tela pomocou virtuálnej reality. Tomáš Brngál je zároveň prvým oceneným v tejto novej kategórii Krištáľového krídla. Za oblasť Medicíny a vedy bol ocenený kardiochirurg Michal Hulman za prvé implantovanie umelého srdca pacientovi, s priamym ohrozením života v rámci V4 a v kategórii Výtvarné umenie Krištáľové krídlo získal sochár Ján Ťapák za veľkolepú výstavu „V srdci“, v bratislavskej Danubiane.

Mimoriadnu cenu získala odborníčka pre paliatívnu medicínu, doktorka Kristína Križanová, ktorá je odborníčkou pre paliatívnu starostlivosť na Slovensku. V roku 1995 spoluzakladala prvé oddelenie paliatívnej starostlivosti, pracovala ako primárka na oddelení paliatívnej starostlivosti Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Kristína Križanová, držiteľka Mimoriadnej ceny Krištáľového krídla,
foto: René Miko

Keďže sa rok 2018 niesol v duchu osláv storočnice vzniku Československa, organizátori Krištáľového krídla sa rozhodli, že slávnostným programom bude sprevádzať československá moderátorská dvojica Karin Haydu a Libor Bouček. „V pôsobivej otváracej choreografii vystúpili členovia Old School Brothers. Nádherná a talentovaná česká speváčka Monika Bagárová zaspievala pieseň od Alicia Keys. Slovenský duet Skúška snov predviedla Katarína Knechtová a Miroslav Žbirka. Veľkou perlou v programe bolo aj svetoznáme hudobné zoskupenie Janoska Ensemble. Záverečnú bodku v programe dal René Štúr s prevedením piesne Lipová lyžka od Michala Dočolomanského, ktorá bola poctou zosnulým laureátom Lajosovi Grendelovi, Pavlovi Dvořákovi a tým, ktorí nás opustili v roku 2018. Veľkoleposť Krištáľového krídla umocnil Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriána Kokoša,“ zhrnul program galavečera jeho režisér Nikita Slovák.

Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Peter Pellegrini. „Je pre mňa veľkou cťou, že mám druhýkrát tú možnosť prevziať záštitu nad týmto naozaj exkluzívnym podujatím. Ďakujem organizátorom Krištáľového krídla, pretože práve vďaka nim už 22 rokov počas tohto krásneho večera vieme o nádherných príbehoch úspešných a skvelých Sloveniek a Slovákov, ktorí si zaslúžia našu vďaku a môžeme byť právom na nich hrdí“ povedal predseda vlády pred odovzdaním ceny v kategórii Medicína a veda.

„Tento ročník bol pre mňa magický. 22 je majstrovské číslo, symbolizujúce energiu, intuíciu, inteligenciu, rovnováhu, harmóniu. Je znakom idealizmu, osobnej moci a Filantropie. Nie nadarmo sa mu hovorí anjelské číslo. A týmto chcem poďakovať mojim anjelom- dlhoročným partnerom, porotcom, nominovaným, oceneným, účinkujúcim, všetkým mojim spolupracovníkom a ľuďom participujúcim na všetkých 22. ročníkoch Krištáľového krídla, “ povedala o galavečere jeho autorka a producentka Mária Vaškovičová.

Ocenenie Krištáľové krídlo, autor Achileas Sdoukos,
foto: KK

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Autor ceny Krištáľového krídla je umelecký sklár a dizajnér Achileas Sdoukos.

Záznam priameho prenosu odovzdávania ocenení Krištáľové krídlo za rok 2018 je k dispozícii v archíve RTVS TU…

Informovala: Viktória Krnáčová, PR KK

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár