Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

14. júla 2014 Ľudovít Vongrej Sezóna 2013/2014

Mladá mezzosopranistka a známa rozprávka na fotografiách Roberta Rohála

Lenka Čermáková foto: Robert Rohál
Veľkosť písma
A
A
A
Zvolen – Portréty mladej opernej speváčky Lenky Čermákovej a cyklus Romance o Krásce a Zvířeti tvoria fotografickú  výstavu Věčné návraty, ktorá bude od 8. augusta v galérii Starej radnice vo Zvolene.  Autorom čiernobielych fotografií je český fotograf, publicista a autor rady kníh Robert Rohál.

La Divina

Objektom záujmu českého fotografa Roberta Rohála pri vytvorení kolekcie fotografií s názvom La Divina (Božská), sa stala mladá mezzosopranistka Lenka Čermáková, sólistka košickej opery. Táto kolekcia fotografií je prezentovaná v rámci jeho ,,putovnej“ výstavy Věčné návraty. V hlavnej úlohe na všetkých fotografiách je mladá operná speváčka, ale súčasne sa v pozadí na fotografiách objavujú romantické miesta, ktoré má autor Robert Rohál rád a kam sa rád vracia.

Romance o Krásce o Zvířeti

Roberta Rohála od malička vzrušovala známa rozprávka Kráska a zviera a teraz v dospelosti si ju vytvoril podľa seba a to originálne – v kolekcii kolážovito spracovaných fotografií. Ako modely mu pri tom slúžili známy česko-slovenský režisér a herec Peter Gábor a modelka Karolína Bubelova. Pri post produkcii mu pomohol Pavel Oparty. Treba spomenúť, že režisér Peter Gábor zinscenoval na Slovensku dve operné predstavenia, ktoré sú stále v repertoároch dvoch našich operných divadiel – Macbeth v Banskej Bystrici a Rigoletto v Košiciach.

Robert Rohál foto: Dana Ehlová
Robert Rohál
foto: Dana Ehlová

,,Výstava měla letos premiéru na hradě Karlštejn, kde ji za necelé tři měsíce vidělo moře lidí, protože byla součástí prohlídkové trasy. A setkala se s příznivými ohlasy, dokonce jsem dostal i další nabídky k výstavám. Ve Zvoleně bude k vidění od 8. srpna do začátku září, a v listopadu ji odprezentuji v Dobrušce.“, hovorí autor fotografií Robert Rohál, ktorý bude na Slovensku vystavovať po prvýkrát.

Výstavu Věčné návraty vo Zvolene otvorí 8. augusta 2014 o 17:00 hod. moderátor Miro Fančovič a Eva Ivanová za hudobnej účasti speváka Jiřího Weissa.

Fotograf, redaktor a spisovateľ má za sebou radu výstav prakticky po celom Česku. V minulých rokoch prezentoval svoju tvorbu v Prahe, Brne, Ostrave, Zlíne, Kroměříži, Třebíči alebo v Dobruške.  Vystavoval tiež na hradoch Křivoklát a Karlštejn, na zámku Doudleby nad Orlicí alebo v Múzeu národnej fotografie v Jindřichově Hradci.

Robert Rohál sa v súčasnosti venuje viac písaniu ako foteniu a okrem novinárčiny intenzívne pracuje na svojej novej knihe.

,,Momentálně nic nového nefotím, novou kolekci budu vymýšlet až koncem léta. Zato píšu. Zatímco před měsícem se objevila na trhu moje nebulvární kniha o zpěvačce Ivetě Bartošové, koncem léta mi vyjde nová kniha nazvaná Hvězdy odvedle – a bude o slovenských hercích, kteří zanechali výraznou stopu v českém filmu, celkem tam bude 30 slovenských herců. To ale není všechno, protože jsem začal pracovat na další knize, která připomene popové legendy česko-slovenské pop music 70. a 80. let.“, povedal Robert Rohál o svojich súčasných aktivitách.

 

Robert Rohál foto: Dana Ehlová
Robert Rohál
foto: Dana Ehlová

 

Video

 

Pozvánka Večne návraty

www.artrohal.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

 

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024