Mladí umelci urobia opäť zo Žiliny poprednú európsku scénu klasickej hudby

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – 27. ročník festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina sa uskutoční 3. – 8. apríla 2017 v Dome umenia Fatra, kde sa žilinskému publiku predstavia víťazi medzinárodných hudobných súťaží. Počas šiestich koncertných večerov vystúpi trinásť interpretov z deviatich krajín. Návštevníci sa môžu tešiť až na štyri orchestrálne koncerty s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnym komorným orchestrom Žilina a svoj debut na festivale bude mať aj Slovenský mládežnícky orchester. Dramaturgia festivalu bude doplnená o dva komorné koncerty a koncert tohtoročných víťazov súťaží slovenských konzervatórií. Na tohtoročnom festivale zaznie okrem repertoáru klasickej hudby aj operné predohry.

Otvárací koncert festivalu

Na otváracom koncerte (3. 4.) vystúpi domáci Štátny komorný orchester Žilina pod vedením anglického dirigenta Kerema Hasana, minuloročného finalistu súťaže Donatella Flick Conducting Competition. Sólistkou bude maďarská flautistka Timea Acsai – víťazka Medzinárodnej flautovej súťaže v Pekingu (2012) a finalistka súťaže v japonskom Kóbe (2013). O pódium sa bude deliť s ruským violončelistom Alexeyom Stadlerom, ktorý sa popri významných oceneniach z interpretačných súťaží zapísal do povedomia aj svojím minuloročným debutovým vystúpením v londýnskej Royal Albert Hall po boku Royal Liverpool Philharmonic Orchestra a Vasilija Petrenka na prestížnom festivale BBC Proms. Na otváracom koncerte zaznie Predohra k Mozartovej opere La Clemenza di Tito, Mozartov Koncert pre flautu a orchester, Haydnov Koncert pre violončelo a orchester a Kodályho Tance z Galanty.

Timea Acsai

Komorné koncerty

Festival prinesie dva komorné koncerty. Na prvom z nich (4. 4.) sa predstaví jeden z najvýraznejších mladých gitaristov súčasnosti, Davide Giovanni Tomasi z Talianska. Na celovečernom koncerte s tvorbou prevažne talianskych skladateľov (Regondi, Castelnuovo-Tedesco) okrem sólového programu vystúpi i so slovenským Mucha Quartet.

Davide Giovanni Tomasi

Na komornom koncerte (5. 4.) bude pódium patriť dvom sólistom. Našou reprezentantkou na festivale je sopranistka Ingrida Gápová, rodáčka z Kysuckého Nového Mesta, ktorá študovala spev na Konzervatóriu v Žiline a na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Jej ďalšie kroky viedli do Poľska – na Hudobnú akadémiu Feliksa Nowowiejského v meste Bydgoszcz, kde absolvovala v triede prof. Hanny Michalak. To predurčilo skutočnosť, že jej doterajšia spevácka kariéra sa odohrávala viac na zahraničných ako na slovenských pódiách. Gápovej historickým úspechom bolo, keď na londýnskej Händlovej speváckej súťaži 2015 získala prestížnu Selma D. and Leon Fishbach Memorial Prize. Piesňovému repertoáru – najmä tomu slovanskému – sa Ingrida Gápová aktívne venuje aj v duu s poľským klaviristom Bartłomiejom Weznerom, s ktorým vystúpi aj na našom festivale. Ďalšia časť koncertu bude patriť držiteľovi mnohých ocenení z renomovaných interpretačných súťaží v organovej hre – Michałovi Kocotovi z Poľska.

Ingrida Gápová

Orchestrálne koncerty

Druhá polovica festivalu bude patriť už len orchestrálnym koncertom. Vo štvrtok 6. 4. do Žiliny zavíta Janáčkova filharmónia Ostrava, ktorá pod taktovkou rumunského dirigenta Gabriela Bebeşeleau uvedie Predohru k opere Kováč Wieland od J. L. Bellu a Symfóniu č. 9 Es dur op. 70 od D. Šostakoviča. Program bude doplnený o obľúbený Sibeliov Koncert pre husle a orchester d mol op. 47. Ako sólista vystúpi ukrajinský huslista Aleksey Semenenko, držiteľ mnohých ocenení v interpretačných súťažiach, medzi ktoré patrí 1. miesto na Medzinárodnej husľovej súťaži Borisa Goldsteina, Cena publika na Medzinárodnom festivale Muzykaľnyj Olimp v Petrohrade či jeho doteraz najcennejší triumf – 2. cena na prestížnej Súťaži kráľovnej Alžbety v Belgicku, po ktorej nasledovalo jeho koncertné turné po belgických mestách s Orchestre Philharmonique Royal de Liège a Bruselskou filharmóniou.

Aleksey Semenenko, husle (UA),
foto: Christian Steiner

Premiérovo na festivale dostane priestor aj Slovenský mládežnícky orchester, ktorého členmi sú študenti konzervatórií a umeleckých vysokých škôl vybraní na základe celoslovenského konkurzu. Pod taktovkou slovenského dirigenta Martina Majkúta, v súčasnosti zastávajúceho post hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Rogue Valley Symphony Orchestra v americkom štáte Oregon, zaznie predohra Naše Slovensko od Mikuláša Moyzesa a Dvořákova Symfónia č. 9 e mol op. 95Z Nového sveta“. Sólistom večera bude vynikajúci slovenský klavirista Jakub Čižmarovič v obľúbenom Koncerte pre klavír a orchester č. 1 b mol P. I. Čajkovského.

Koncert Slovenského mládežníckeho orchestra v Bratislave, 2016,
Martin Majkút,
foto: Peter Drežík

Festival slávnostne zakončí 8. 4. koncertom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu. Pod taktovkou českého dirigenta Jiřího Rožňa zaznejú diela Györgya Ligetiho, Bélu Bartóka, Ladislava Burlasa a Miloslava Kabeláča. Ako sólista sa predstaví ruský violista Sergey Malov, ktorý dosiahol víťazstvá na mnohých husľových súťažiach (vo Vilniuse, Augsburgu, Aucklande a Tokiu). Vystupoval s Londýnskou filharmóniou, BBC Symphony Orchestra, Symfonickým orchestrom Bavorského rozhlasu, filharmóniami v Helsinkách, Petrohrade, Moskve a Tokiu a tiež so súborom starej hudby Akamus Berlin.

Viac informácii a kompletný program nájdete na www.hc.sk/allegretto

Predpredaj vstupeniek:
www.navstevnik.sk
Informačná kancelária ŠKO Žilina
Dolný val 47, Žilina
Tel.: +421(0)41 2451111
Po – Pi od 7:00 do 18:00 a hodinu pred koncertom

Informovala: Ivana Macaríková, Hudobné centrum

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár