Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

3. februára 2015 redakcia Sezóna 2014/2015

Monika Fabianová a Sergej Tolstov zaspievajú diela ruskej piesňovej literatúry

Monika Fabiánová a Sergej Tolstov, foto: Martin Črep
Veľkosť písma
A
A
A
Bratislava – Cyklus koncertov s názvom Voci da camera, v ktorom Opera SND predstavuje svojmu publiku popredných sólistov súboru v komornom vokálnom žánri, pokračuje 7. júna o 17. hodine v historickej budove SND polorecitálom mezzosopranistky Moniky Fabianovej a barytonistu Sergeja Tolstova.

Článok aktualizovaný 30.5.2015

Po predchádzajúcom podujatí cyklu, v ktorom v podaní Jany Bernáthovej a Daniela Čapkoviča zazneli predovšetkým diela francúzskych autorov, prídu tentoraz na rad zásadné diela ruskej piesňovej literatúry.

Protagonistami tretieho pokračovania cyklu vokálnych koncertov s názvom Voci da camera sú dlhoroční sólisti Opery SND, mezzosopranistka Monika Fabianová a barytonista Sergej Tolstov. Ťažisko repertoáru Sergeja Tolstova leží v súčasnosti v dramatickom barytónovom odbore, k jeho aktuálnym kreáciám patrí Gróf Tomskij v inscenácii Čajkovského Pikovej dámy, titulný hrdina Verdiho kultového Nabucca, takisto titulná postava z Verdiho shakespearovského Macbetha či Bizetov strhujúci Escamillo v Carmen. V poslednej menovanej opere sa umelec na javisku prvej slovenskej opernej scény často stretáva práve s Monikou Fabianovou, v súčasnosti jedinou predstaviteľkou titulnej Carmen z domáceho sólistického súboru. Speváčka má však na svojom konte i celý rad ďalších, veľmi rôznorodých postáv nižšieho ženského hlasového odboru: nohavičkovú rolu Siébel z Gounodovho Fausta, Maddalenu z Verdiho Rigoletta, Oľgu z Čajkovského Eugena Onegina i Fenenu vo Verdiho Nabuccovi.

V komornom vokálnom programe koncertu Voci da camera sa obaja umelci predstavia výlučne v piesňovom programe zostavenom z diel ruských autorov. V prvej časti to budú romance majstrov tohto špecifického vokálneho druhu ruského romantizmu Piotra Iľjiča Čajkovského a Sergeja Rachmaninova. V druhej zaznejú piesňové cykly dvoch ďalších velikánov Dmitrija Šostakoviča (Španielske piesne) a Modesta Petroviča Musorgského (Piesne a tance smrti).

Na klavíri budú umelcov sprevádzať Róbert PechanecBranko Ladič.

Voci da camera III
Vokálny komorný koncert
nedeľa 7. jún 2015 – 17:00, historická budova SND

účinkujú: Monika Fabianová, Sergej Tolstov
klavírny sprievod: Branko Ladič, Róbert Pechanec

Piotr Iľjič Čajkovskij: Výber z romancí
Sergej Rachmaninov: Výber z romancí
Dmitrij Šostakovič: Španielske piesne, op. 100
Modest Petrovič Musorgskij: Piesne a tance smrti

www.snd.sk

Historická budova SND, foto: Ľudovít Vongrej
Historická budova SND,
foto: Ľudovít Vongrej

Zdroj: SND

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

P. I. Čajkovskij: Panna orleánská
Deutsche Oper am Rhein
záznam predstavenia z augusta 2023
dirigent: V. Alekseenok, réžia: E. Stöppler
hrajú: M. Kataeva, S. Luttinen, A. Nesterenko, S. Khomov, L. Fatyol T. Grümbel, E. Abdulla, R. Šveda, B. Pop...
viac info TU...