Monika Fabianová a Sergej Tolstov zaspievajú diela ruskej piesňovej literatúry

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Cyklus koncertov s názvom Voci da camera, v ktorom Opera SND predstavuje svojmu publiku popredných sólistov súboru v komornom vokálnom žánri, pokračuje 7. júna o 17. hodine v historickej budove SND polorecitálom mezzosopranistky Moniky Fabianovej a barytonistu Sergeja Tolstova.

Článok aktualizovaný 30.5.2015

Po predchádzajúcom podujatí cyklu, v ktorom v podaní Jany Bernáthovej a Daniela Čapkoviča zazneli predovšetkým diela francúzskych autorov, prídu tentoraz na rad zásadné diela ruskej piesňovej literatúry.

Protagonistami tretieho pokračovania cyklu vokálnych koncertov s názvom Voci da camera sú dlhoroční sólisti Opery SND, mezzosopranistka Monika Fabianová a barytonista Sergej Tolstov. Ťažisko repertoáru Sergeja Tolstova leží v súčasnosti v dramatickom barytónovom odbore, k jeho aktuálnym kreáciám patrí Gróf Tomskij v inscenácii Čajkovského Pikovej dámy, titulný hrdina Verdiho kultového Nabucca, takisto titulná postava z Verdiho shakespearovského Macbetha či Bizetov strhujúci Escamillo v Carmen. V poslednej menovanej opere sa umelec na javisku prvej slovenskej opernej scény často stretáva práve s Monikou Fabianovou, v súčasnosti jedinou predstaviteľkou titulnej Carmen z domáceho sólistického súboru. Speváčka má však na svojom konte i celý rad ďalších, veľmi rôznorodých postáv nižšieho ženského hlasového odboru: nohavičkovú rolu Siébel z Gounodovho Fausta, Maddalenu z Verdiho Rigoletta, Oľgu z Čajkovského Eugena Onegina i Fenenu vo Verdiho Nabuccovi.

V komornom vokálnom programe koncertu Voci da camera sa obaja umelci predstavia výlučne v piesňovom programe zostavenom z diel ruských autorov. V prvej časti to budú romance majstrov tohto špecifického vokálneho druhu ruského romantizmu Piotra Iľjiča Čajkovského a Sergeja Rachmaninova. V druhej zaznejú piesňové cykly dvoch ďalších velikánov Dmitrija Šostakoviča (Španielske piesne) a Modesta Petroviča Musorgského (Piesne a tance smrti).

Na klavíri budú umelcov sprevádzať Róbert PechanecBranko Ladič.

Voci da camera III
Vokálny komorný koncert
nedeľa 7. jún 2015 – 17:00, historická budova SND

účinkujú: Monika Fabianová, Sergej Tolstov
klavírny sprievod: Branko Ladič, Róbert Pechanec

Piotr Iľjič Čajkovskij: Výber z romancí
Sergej Rachmaninov: Výber z romancí
Dmitrij Šostakovič: Španielske piesne, op. 100
Modest Petrovič Musorgskij: Piesne a tance smrti

www.snd.sk

Historická budova SND, foto: Ľudovít Vongrej

Historická budova SND,
foto: Ľudovít Vongrej

Zdroj: SND

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár

Sledujte nás na Facebooku