Moyzesovo kvarteto nahralo komplet sláčikové kvartetá Johanna Nepomuka Hummela

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Vydavateľstvo Pavian Records prináša na trh ďalšiu novinku komornej tvorby. Vznikla v spolupráci s Moyzesovým kvartetom, ktoré od svojho založenia v roku 1975 patrí k jednému z najvýznamnejších komorných zoskupení na Slovensku. Koncertný repertoár Moyzesovcov zahŕňa všetky štýlové obdobia, nevynímajúc tvorbu súčasných slovenských autorov. Jeho súčasťou sú aj Sláčikové kvartetá op. 30 bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela, ktoré vyšli na konci roka 2018 ako 2CD vo vydavateľstve Pavian Records.

(reklamný článok Dr. Horák/Pavian Records)

Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837) je najznámejší bratislavský rodák – hudobník. Podobne ako Mozart bol považovaný za zázračné dieťa. Ako osem ročný sa s rodinou presťahoval do Viedne, kde sa stal žiakom 30-ročného Wolfganga Amadea Mozarta, vzdelával sa u J. Albrechtsbergera, A. Salieriho a J. Haydna. Počas svojho života bol považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Svojou tvorbou zasiahol do všetkých žánrov – klavírne diela, koncerty, cirkevná hudba, balet, opera, komorné diela… Počas svojho života sa dočkal uznania a slávy.

Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837), zdroj: internet

Hummelov op. 30 obsahuje 3 sláčikové kvartetá – Sláčikové kvarteto, op. 30, č. 1 C dur, č. 2 G dur a č. 3 Es dur. Okrem nich sa skladateľ k tomuto žánru nevrátil. Jeho sláčikové kvartetá vznikli okolo roku 1804, v dobe, kedy sa tento druh komornej hudby tešil veľkej obľube.

„Hummelove Sláčikové kvartetá, op. 30 sú jeho jedinými sláčikovými kvartetami a patria k tým nemnohým skladbám svojho autora, ktoré neobsahujú klavírny part. Ich hudobný jazyk vyrastá najmä z komorného kvartetového odkazu Haydna a Mozarta a na ich upadnutí do zabudnutia sa celkom iste podpísala jeho rivalita s Beethovenom, ktorý práve médiom sláčikového kvarteta vstúpil do dosiaľ celkom neznámych hudobných krajín, predovšetkým svojimi neskorými kvartetami. Hummel vo všetkých svojich kvartetách použil tradičný štvorčasťový sonátový cyklus ako architektonický pôdorys, pričom v prvom kvartete použil zámenu stredných častí a v treťom kvartete použil na mieste menuetu tanec Allemande,“ píše v booklete 2CD hudobný skladateľ a muzikológ Vladimír Godár.

Moyzesovo kvarteto, CD Sláčikové kvartetá J. N. Hummela, obálka CD

Meno neprávom zabúdaného predstaviteľa obdobia klasicizmu Johanna Nepomuka Hummela, zažíva v posledných rokoch znovuzrodenie. Dôkazom je aj najnovšia nahrávka Moyzesovho kvarteta.

Koncert Moyzesovho kvarteta spojený s prezentáciou nového CD sa uskutoční v piatok 15. marca 2019 o 18.00 v koncertnej sieni Dvorana na VŠMU, Zochova 1.

Moyzesovo kvarteto tvoria štyria významní umelci – Jozef Horváth, ktorý od roku 2016 nahradil primária Stanislava Muchu, František Török, Alexander Lakatoš a Ján Slávik. Komorné zoskupenie má na svojom konte vyše 40 CD.

2CD Sláčikové kvartetá op. 30 Johanna Nepomuka Hummela je dostupné v predajniach Dr. HORÁK na Medenej 19, DIVYD, Klobučnícka 2 a v kníhkupectve Artforum, Kozia 20 v Bratislave.

2 CD vzniklo vďaka podpore Fondu na podporu umenia.

CD je možné zakúpiť TU…

Zdroj: Dr. Horák/Pavian Records

PR článok

www.drhorak.skwww.moyzesquartet.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár