Mozartova komická opera Così fan tutte sa vracia na javisko SND

0

Odber týždenného newslettera

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Na javisko Opery SND sa v marci takmer po dvoch rokoch vracia komická opera W. A. Mozarta Così fan tutte. V inscenácii poľského režiséra Mareka Weissa z roku 2016 sa v historickej budove SND predstavia domáci i hosťujúci umelci Opery SND tento raz pod taktovkou Petra Valentoviča. Do konca aktuálnej sezóny uvedie SND inscenáciu v štyroch reprízach.

(reklamný článok SND)

Nevšedná komédia Wolfganga Amadea Mozarta Così fan tutte patrí medzi skvosty opernej literatúry. Komická opera u salzburského majstra nie je len o bezstarostnom smiechu a zábave. Lebo podľa Mozarta nie každá hra sa musí vždy skončiť tak, ako si to predstavujeme, i keď sa na prvý pohľad zdá, že celý život je len jedna veľká neviazaná „žúrka.“ Don Alfonso vyprovokuje dva zaľúbené páry k rafinovanej hre. V stávke je vernosť žien, ale – aby sme boli úprimní – aj vernosť mužov. Ako to dopadne, kto a či vôbec niekto v tejto zapeklitej hre zostane verný, uvidia diváci na javisku historickej budovy SND.

W. A. Mozart: Così fan tutte, Opera SND, 2016,
Jana Šrejma Kačírková (Fiordiligi), Martin Gyimesi (Ferrando),
foto: Pavol Breiner

,,Operu Così fan tutte považovali viacerí Mozartovi súpútnici za veľmi nemorálnu. Beethoven sa ešte ako člen operného orchestra v rodnom Bonne pohoršoval nad jej námetom a romantickí vykladači Mozartových diel sa snažili dielo prepísať alebo aspoň otupiť jeho ostré hrany. Mozart však nebol „mravoukár“, ale divadelník, ktorého zaujímalo naozaj iba divadlo. Opera Così fan tutte je dobre inscenovaná vtedy, keď jej príbeh na začiatku pobaví, ale na konci zanechá trpkú pachuť, ktorá nám po predstavení nedovolí pokojne zaspať. Lebo u Mozarta komická opera nie je len lacná, neviazaná zábava, ale i vážne oslovenie. Ženy síce môžu byť také alebo onaké, no s ich citmi sa však netreba zahrávať. Ale muži sú snáď iní?” uvádza dramaturg Opery SND Martin Bendik.

V aktuálnej sezóne sú na programe našej prvej opernej scény štyri reprízy 14. a 21. marca, 17. mája a 6. júna. Pod taktovkou dirigenta Petra Valentoviča, ktorý bude toto dielo na javisku Opery SND dirigovať po prvýkrát, sa predstavia poprední sólisti a hostia Opery SND Jana Šrejma Kačírková, Eva Hornyáková, Denisa Hamarová, Monika Fabianová, Daniel Čapkovič, Aleš Jenis, Martin Gyimesi, Juraj Hollý, Andrea Vizvári, Jana Bernáthová a Jozef Benci. Spoluúčinkuje orchester a zbor Opery SND.

W. A. Mozart Così fan tutte, Opera SND, 2016
foto: Pavol Breiner

Inscenácia Mozartovej opery Così fan tutte mala v Opere SND premiéru v roku 2016 v hudobnom naštudovaní Friedricha Haidera a v réžii významného poľského tvorcu Mareka Weissa. Autorkou scény a kostýmov je Hanna Szymczak, zbormajstrom Ladislav Kaprinay.

Pred každou z doposiaľ štyroch plánovaných repríz sa môžu diváci Opery SND zoznámiť s dielom na Dramaturgickom úvode k predstaveniu, so začiatkom vždy o 18:15 v historickej budove SND v salóniku na 1. balkóne.

Viac informácii o programe SND na www.snd.sk

Zdroj: Opera SND

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár