Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

25. januára 2016 redakcia Sezóna 2015/2016

Mozartove narodeniny oslávi aj Štátne divadlo Košice

W. A. Mozart: Figarova svadba, Opera ŠD Košice, 2010, foto: Josepf Marčinský
Veľkosť písma
A
A
A
Košice – Celý hudobný svet si v stredu 27. januára pripomína 260. výročie narodenia jedného z najväčších hudobných skladateľov všetkých čias Wolfganga Amadea Mozarta. K oslavám sa vo štvrtok 28. januára reprízou opernej inscenácie Figarova svadba pripojí aj Štátne divadlo Košice. Divadelné oslavy „Amadeových“ narodenín budú pokračovať aj v máji uvedením dvoch jednoaktoviek venovaných životu génia svetovej hudby iných skladateľov.

Mozartova operná tvorba nechala na doskách Štátneho divadla Košice počas viac ako sedemdesiatich rokov existencie výraznú stopu. Už v roku 1949 uviedla opera jeho Čarovnú flautu, ktorá sa do Košíc vrátila ešte dvakrát – v roku 1964 a 2006. Dve uvedenia mali aj opery Così fan tutte (1970 a 1988) a Don Giovanni (1980 a 2004). V repertoári opery nechýbali v istých obdobiach ani Don Juan (1956) a Únos zo Serailu (1962).

Wolfgang Amadeus Mozart, (1756-1791)
Wolfgang Amadeus Mozart,
(1756-1791)

Najčastejšie v Košiciach hrávanou operou Mozarta je Figarova svadba. Súbor ju naštudoval v rokoch 1974, 1989 a 1998 a aktuálne je v repertoári inscenácia režiséra Gustáva Herényiho s hudobným naštudovaním Paola Gatta, ktorá mala premiéru v októbri 2010. V jej 32. repríze sa vo štvrtok 28. januára pod taktovkou hosťujúceho Petra Valentoviča v hlavných postavách predstavia Ludovic Kendi ako Gróf Almaviva, Michaela Várady ako Grófka, Lenka Máčiková ako Zuzanka a Marián Lukáč ako Figaro.

W. A. Mozart: Figarova svadba, Opera ŠD Košice, 2010, foto: Josepf Marčinský
W. A. Mozart: Figarova svadba, Opera ŠD Košice, 2010,
foto: Josepf Marčinský

Oslavy Mozartových narodenín budú v Štátnom divadle Košice pokračovať aj v máji. V piatok 13. mája bude mať premiéru zaujímavý dramaturgický počin, ktorý v jednom opernom večere spojí dve jednoaktovky – operu Mozart a Salieri Nikolaja Rimskeho-Korsakova a operu Bohom milovaný mladého talentovaného slovenského skladateľa Mariána Lejavu. Obe diela spája osobnosť Mozarta a Lejava sa v svojej opere snaží dopovedať príbeh Rimského-Korsakova stvárnením posledných dní života geniálneho skladateľa.

Štátne divadlo Košice
Štátne divadlo Košice

www.sdke.sk

Informoval: Svjatoslav Dohovič, ŠDKE

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...