Mucha Quartet a ich nové CD Štyria hudci

0

Týždenný prehľad najnovších článkov

Prihlásením k odberu súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov. Z odberu sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Album Štyria hudci vydalo na konci roka 2018 vydavateľstvo Pavian Records. Jedno z najlepších súčasných slovenských komorných telies Mucha Quartet prichádza so svojim štvrtým profilovým CD, ktoré nahralo v Krakove.

(reklamný článok Dr. Horák/Pavian Records)

„Slovenskí skladatelia často čerpajú inšpiráciu v ľudových motívoch, čo je nielen dôkazom o zakorenení slovenskej kultúry vo folklóre, ale aj o atraktívnosti jeho využitia ako archetypu pri komponovaní artificiálnej hudby. Ľudová hudba predstavuje nevyčerpateľné žriedlo invencie (melodickej, rytmickej, harmonickej či tematickej), ktorú skladatelia využívajú nielen na spestrenie svojej tvorby, ale ktorá sa mnohokrát stáva aj určujúcim faktorom pri kryštalizácii ich hudobnej reči. Rozhodli sme sa vytvoriť nahrávku takýchto klenotov slovenskej hudby.” hovorí Juraj Tomka, prvý huslista Mucha Quartet.

Mucha Quartet, obálka CD Štyria Hudci

Výstižný a symbolický názov albumu charakterizuje jeho obsah. Členovia kvarteta – Juraj Tomka, 1. husle, Jozef Ostrolucký, 2. husle, Veronika Kubešová, viola a Pavol Mucha violončelo, siahli po dielach inšpirovaných folklórom piatich slovenských skladateľov rôznych generácii. Skladby pre sláčikové kvarteto patria k celoživotnej tvorbe Jána Levoslava Bellu (1843 – 1936), významného skladateľa 19. storočia. Sláčikové kvarteto e mol „V uhorskom štýle“ patrí k vrcholom jeho tvorby. Nokturno je jednou z jeho posledných skladieb, ktorú skomponoval ako 87-ročný. Prelom 19. a 20. storočia reprezentuje Alexander Albrecht (1885 – 1958), rodák z Bratislavy, žiak Bélu Bartóka. Predstaviteľ „starej slovenskej skladateľskej generácie“ skomponoval v roku 1948 cyklus Tri slovenské ľudové piesne pre miešaný zbor. Prvá pieseň z cyklu sa stala hlavným motívom pre jeho Scherzo pre sláčikový orchester. Zakladatelia modernej slovenskej hudobnej kultúry Alexander Moyzes (1906 – 1984) skomponoval v roku 1961 dielo Štyria hudci op. 57, cyklus dvanástich skladieb pre sláčikové kvarteto inšpirované ľudovou piesňou, pôvodne určených pre štúdium hry v sláčikovom kvartete, ktorá sa udomácnila na koncertných pódiách. Aj Eugen Suchoň (1908 – 1993), upravil pre sláčikové kvarteto mnoho ľudových piesní, ktoré sú súčasťou albumu – Keď sa vlci zišli, Hlboký jarčok, Žiaľ, Husičky popolavé. Pre toto nástrojové zoskupenie upravil aj ľudové divertimento Preletel sokol, štvorčasťový cyklus skladieb – Škoda Ťa šuhajko, Muzikanti s gajdošom, Preletel sokol, Poď Anička. Skladateľskú generáciu minulého storočia na albume reprezentuje aj Ilja Zeljenka (1932 – 2007) a jeho najznámejšia a najpopulárnejšia skladba Musica slovaca, skomponovaná na ľudové motívy z Čičmian a Dolného Vadičova, venovaná Prof. Bohdanovi Warchalovi. Úprava pre sláčikové kvarteto dotvára hudobnú mozaiku na novom albume Štyria hudci.

Slovenský folklór v súčasnosti ožíva vo všetkých druhoch umenia. Mladí tvorcovia vdychujú ľudovej kultúre nový život. Členovia Mucha Quartet – Juraj Tomka, 1. husle, Jozef Ostrolucký 2. husle, Veronika Kubešová, viola a Pavol Mucha violončelo, obohatili tento trend ukážkou diel slovenských skladateľov. Zážitok je umocnený vysokou interpretačnou kvalitou, ktorá ponúka výnimočný hudobný zážitok.

Album Štyria hudci je dostupný v predajniach Dr. HORÁK na Medenej 19, DIVYD, Klobučnícka 2 a  v kníhkupectve Artforum, Kozia 20 v Bratislave.

CD album vznikol vďaka podpore Fondu na podporu umenia.

CD je možné zakúpiť TU…

Zdroj: Dr. Horák/Pavian Records

PR článok

www.drhorak.skwww.muchaquartet.sk

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár