Na javisko Opery SND prichádza klasická opereta Zem úsmevov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Opera SND pripravila premiéru klasickej operety Franza Lehára Zem úsmevov. Novú inscenáciu Juraja Nvotu hudobne naštudoval dirigent Peter Valentovič.

Opereta na Slovensku v súčasnosti nemá stálu divadelnú scénu a tento interpretačne náročný ,,ľahší“ žáner sa u nás pestuje výlučne v operných divadlách. Posledným profesionálnym operetným javiskom bola Spevohra Divadla Jonáša Záborského v Prešove, ktorá skončila s ich inscenovaním v roku 2005. Dnes majú všetky slovenské operné divadlá vo svojich repertoároch aj populárne operetné kusy. Na tlačovej konferencii k premiére Zemi úsmevov dramaturg Martin Bendík povedal, že Opera SND sa rozhodla každé dva roky zinscenovať aj operetné dielo. Po Straussovom Netopierovi prichádza na javisko SND Zem úsmevov Franza Lehára.

Franz Lehár, (1870-1948)

Franz Lehár,
(1870-1948)

Pôvodná verzia s názvom Die gelbe Jacke (Žltý kabát) mala nie veľmi úspešnú premiéru 9. februára 1923 v Theater an der Wien vo Viedni. Na návrh svojho priateľa, tenoristu Richarda Taubera ju Lehár prepracoval so zmeneným libretom, v ktorom sa šťastný koniec pre operetu netypicky zmenil na smutný. Premiéra novej verzie sa s veľkým úspechom konala 10. októbra 1929 v berlínskom Metropol Theater pod taktovkou autora. Zem úsmevov právom patrí medzi najhrávanejšie diela klasickej operety a tak je to aj u nás. Slovenská premiéra sa konala 19. marca 1932 v Opere SND a inscenovali ju všetky naše operné aj bývalé operetné divadlá.

Dej sa odohráva na začiatku 20. storočia a rozpráva o príbehu Lízy, dcéry viedenského grófa Lichtenfelsa, ktorá sa zaľúbi do čínskeho vyslanca, princa Su-Čonga. Napriek otcovmu varovaniu svoju lásku nasleduje až do ďalekej Číny. Tam sa pár ocitne v neprajnom prostredí tisícročných konvencií. Su-Čongov prísny strýko Čang ho žiada, aby sa podľa pradávnych zákonov oženil so štyrmi mandžuskými dievčatami. Su-Čong najprv váha, no nakoniec sa podvolí nátlaku svojej kultúry. Zronenú a poníženú Lízu utešuje jej mladý ctiteľ gróf Pottenstein, zvaný Gustl, ktorý za ňou pricestoval až do krajiny mandarínov. Spolu sa pokúsia utiecť, ale ich plán prekazí Su-Čong. Keď si uvedomí, že Lízu nemôže držať v Číne násilím, daruje jej najväčší prejav lásky, slobodu. Tak sa končí príbeh Rakúšanky Lízy a čínskeho princa Su-Čonga, ktorému tradícia prikazuje vždy sa usmievať.

Premiéra novej inscenácie operety Zem úsmevov bude v Slovenskom národnom divadle 17. a 18. januára 2015 v hudobnom naštudovaní Petra Valentoviča a v réžii Juraja Nvotu.

,,Udržiavanie tradície operety považujem za veľmi dôležité. Tento žáner pôsobiaci ľahko a zábavne je v skutočnosti veľmi náročný. Som veľmi rád, že dielo hudobne naštudoval pán Peter Valentovič, ktorý v našom divadle diriguje viacero predstavení, no teraz sa podpísal aj pod hudobné naštudovanie.“, povedal na tlačovej konferencii k premiére hudobný riaditeľ Opery SND Friedrich Haider.

Zem úsmevov, Opera SND, Adriana Kohútková (Lisa), Michal Lehotský (Princ Su-Čong), foto: Martin Geišberg

Zem úsmevov, Opera SND,
Adriana Kohútková (Lisa), Michal Lehotský (Princ Su-Čong),
foto: Martin Geišberg

Dramaturg Opery SND Matrin Bendík zdôvodnil výber diela takto: ,,Vybrali sme neskorú operetu, ktorá má určité špecifiká. Jedným z nich je, že sa nekončí happyendom a ďalším exotickosť. V období vzniku diela Franz Lehár obdivoval svojho priateľa Giacoma Pucciniho a to sa objavuje v inštrumentácii aj vo voľbe námetu. Námet je zaujímavý tým, že v ňom existujú dve spoločenstvá a kultúrne tradície, východná a stredoeurópska. Ich prieniky sú vždy zaujímavé a ja som presvedčený, že aj v dnešnej dobe, keď je multikulturalizmus na dennom poriadku, majú ľuďom čo povedať.

Pod hudobné naštudovanie sa po prvýkrát v Opere SND podpísal dirigent Peter Valentovič, pre ktorého je toto dielo v mnohom zaujímavé nielen hudobným spracovaním, ale aj témou dvoch svetov: ,,Jeden svet je čínsky a jeden viedenský, alebo európsky a toto je veľmi výrazne vykreslené aj v hudbe. Prvé dejstvo je viedenské – valčíkové ‑ a druhé kontrastné – čínske ‑ je v ňom veľká zborová scéna. Ak by sme si zavreli oči, trochu nám pripomenie Pucciniho operu Turandot, či už vo veľkosti inštrumentácie alebo veľkým zborom s dlhými notovými hodnotami podobnými ako záver opery Turandot v tej istej tónine D dur. Sú tam aj čínske gongy, ktoré využívame nielen v hudbe, ale po dohode s režisérom aj v dialógoch. Používame tak hudbu, ktorá síce nie je na danom mieste v partitúre, ale Lehár ju skomponoval v iných častiach diela. S choreografom sme sa dohodli aj na veľmi zaujímavej veci: tance sme si dovolili podfarbiť rytmickými vložkami, kvázi improvizáciami podporujúcimi pohyby tanečníkov. Samozrejme, opereta nemôže byť bez ľúbivých melódií, ktoré pozná celý svet.

Zem úsmevov, Opera SND, Michal Lehotský (Princ Su-Čong), Helena Becse-Szabó (Lisa), foto: Martin Geišberg

Zem úsmevov, Opera SND,
Michal Lehotský (Princ Su-Čong), Helena Becse-Szabó (Lisa),
foto: Martin Geišberg

Vedenie Opery SND pozvalo na javiskové stvárnenie slovenského režiséra Juraja Nvotu, ktorý sa ako režisér s operetným žánrom stretol po prvý raz. V súčasnosti má veľmi hektické obdobie, pretože na prelome rokov 2014/15 režíroval v SĽUK-u, potom dokončoval nový film Rukojemník a teraz pre SND pripravil novú inscenáciu operety. Juraj Nvota jednoznačne považuje operetu za hudobné divadlo, v ktorom dominuje hudobná zložka. ,,Prijal som pozvanie vedenia Opery SND, pretože takáto ponuka sa neodmieta, hoci som váhal, či naplním očakávania. Avšak priviedla ma aj istá zvedavosť, ako sa v tejto svätyni hudby pracuje, ako vyzerá študijný proces a podobne. Zistil som, že môžem byť veľmi cenný pri analýze príbehu, odokrytí vzťahov, situácií, konfliktov a pri hľadaní výrazových prostriedkov vlastných hudobnému divadlu. Zem úsmevom je klasika a dej sme neposúvali do iného obdobia, ale nahliadli sme na toto dielo z pozície súčasného človeka. Veľmi mi pri práci pomohol choreograf Jaroslav Moravčik narábajúci s veľkým zborom a tanečníkmi. To vôbec nie je jednoduché, pričom nebudú chýbať ani typické a jasné atribúty jeho tvorby.“, povedal režisér Juraj Nvota a zároveň dodal, že najvážnejším pri inscenovaní operety je spojenie medzi hovoreným slovom a spevom, ktoré treba vyhladiť, pretože je to príprava cesty od slova k rozvitiu emócie v speve a hudbe.

Zem úsmevov, Opera SND, Michal Lehotský (Princ Su-Čong), Ján Ďurčo (Čang) foto: Martin Geišberg

Zem úsmevov, Opera SND,
Michal Lehotský (Princ Su-Čong), Ján Ďurčo (Čang)
foto: Martin Geišberg

Opereta Zem úsmevov zaznie v novom preklade slovenského básnika, esejistu, textára, prozaika, dramaturga a prekladateľa Jána Strassera, ktorý už pracoval aj na iných dielach tohto žánru napr. Veselá vdova či Netopier. ,,Preklad alebo prebásnenie operety je veľmi citlivé, pretože treba rešpektovať žáner, ktorý je svojim spôsobom uzavretý, a na druhej strane je ambíciou mojou aj divadla urobiť ho jazykom súčasným, moderným, tak povediac hovorovým. O to som sa pokúšal a inak by som to asi ani urobiť nevedel. Mám veľké skúsenosti s prekladmi muzikálov, ale preklad operety je omnoho náročnejší, pretože operné a operetné spievanie je založené na striktnom dodržiavaní notového zápisu a to, čomu sa hovorí v rockovej hudbe či muzikáli ,,feeling“, sa v operete robiť nedá. Usiloval som sa, aby bol text súčasný, moderný, možno aj vtipný, ale aby sa spevákom dobre spieval. Mnohé detaily sme si prediskutovali s dirigentom a so samotnými interpretmi a táto spolupráca bola veľmi dobrá. Teším sa na premiéru a ďakujem SND za ďalšiu príležitosť.“

Scénu navrhol Tomáš Rusín, ktorý sa dopĺňal so svojou manželkou, kostýmovou výtvarníčkou Zuzanou Štefunkovou-Rusínovou, autorkou návrhov kostýmov. Obaja sa stretávajú s inscenovaním operety po prvýkrát. Choreografom inscenácie je Jaroslav Moravčík, zbormajstrom Pavol Procházka.

V hlavných postavách sa predstavia Adriana Kohútková, Helena Becse-Szabó, Miroslav Dvorský, Michal Lehotský, Jana Bernáthová, Mária Rychlová, Róbert Remeselník, Ondrej Šaling a ďalší.

Zem úsmevov, Opera SND, Ján Galla (Gróf Ferdinand Lichtenfels), Miroslav Dvorský (Princ Su-Čong), Adriana Kohútková (Lisa), Mária Kráľovičová (Excelencia Hardeggová) foto: Martin Geišberg

Zem úsmevov, Opera SND,
Ján Galla (Gróf Ferdinand Lichtenfels), Miroslav Dvorský (Princ Su-Čong),
Adriana Kohútková (Lisa), Mária Kráľovičová (Excelencia Hardeggová)
foto: Martin Geišberg

Adriana Kohútková

,,Toto je moja tretia opereta v SND a som rada, že spievam ďalšiu špičkovú rolu, pretože svojim rozmerom je iná ako ostatné operetné postavy. V Líze sa spája radosť a zamilovanosť s nešťastím, ktoré cíti v Číne. Na javisku dáva viac možností stvárniť psychologické vyzretie ženy. S režisérom sme pracovali aj na vypätejších scénach a prenikli sme až do naturalizmu. Hudobne je to náročná postava. O operete sa hovorí, že je ľahším žánrom, ale tak sa to javí iba divákovi. Po interpretačnej stránke je veľmi náročná práve preto, že je v nej hovorené slovo, spev, ako aj výraznejšie pohybové stvárnenie.“

Miroslav Dvorský

,,Som rád, že mám znova možnosť konfrontovať sa s touto veľmi nádhernou postavou a súhlasím s tým, že po interpretačnej stránke je nielen táto rola, ale celkovo opereta veľmi náročná. Moja postava Princa Su-Čonga má tri árie, dva veľké duety a samozrejme iné, obsahuje veľmi veľa textu, v ktorom musím zachovať nielen zvukovú, ale aj emočnú intenzitu prejavu. Opereta si oproti opere vyžaduje aj iné herecké stvárnenie. Teším sa na premiéru.

Zem úsmevov, Opera SND, Róbert Remeselník (Gróf Gustav von Pottenstein), Ivan Ožvát (Vrchný eunuch) foto: Martin Geišberg

Zem úsmevov, Opera SND,
Róbert Remeselník (Gróf Gustav von Pottenstein), Ivan Ožvát (Vrchný eunuch)
foto: Martin Geišberg

Franz Lehár: Zem úsmevov
Romantická opereta v troch dejstvách v slovenskom jazyku
Premiéry: 17. a 18 januára 2015 v Sále opery a baletu v novej budove SND

Inscenačný tím

Hudobné naštudovanie: Peter Valentovič
Dirigent: Peter Valentovič, Dušan Štefánek
Réžia: Juraj Nvota
Slovenský preklad: Ján Štrasser
Scéna: Tomáš Rusín
Kostýmy: Zuzana Štefunková-Rusínová
Choreografia: Jaroslav Moravčík
Zbormajster: Pavol Procházka
Dramaturg: Martin Bendik

osoby a obsadenie

Lisa: Adriana Kohútková, Helena Becse-Szabó
Princ Su-Čong: Miroslav Dvorský, Michal Lehotský
Mi: Jana Bernáthová, Mária Rychlová
Gróf Gustav von Pottenstein: Róbert Remeselník, Ondrej Šaling
Čang: František Ďuriač, Ján Ďurčo
Gróf Ferdinand Lichtenfels: Jozef Kundlák, Ján Galla
Excelencia Hardeggová: Mária Kráľovičová, Jitka Sapara-Fischerová
Generál: Juraj Peter
Sluha: Daniel Hlásny, Milan Kľučár
Lore: Katarína Flórová
Vrchný eunuch: Ivan Ožvát, Igor Pasek
Fu-Li: Ľudovít Vongrej, Michal Želonka
Fini: Viktória Predanociová
Franzi: Juliana Oľhová
Vally: Barbora Andrešičová
Toni: Barbora Drozdová
Spoluúčinkujú: tanečníci LUK.dance

obsadenie premiér nájdete na www.snd.sk

Zem usmevov_WEB_01

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár