Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

14. mája 2015 Peter Bleha Sezóna 2014/2015

Na Life Balle zahrá Clintonovi, Domingovi, Gaultierovi a Netrebko aj SOSR

Veľkosť písma
A
A
A
Viedeň – V piatok 15. mája 2015 sa vo Viedni začne každoročný Life Ball – celovíkendové podujatie, ktoré v rakúskej metropole prebieha pravidelne od roku 1993. Jeho cieľom je spájať umelcov z rôznych žánrov, politikov a mysliteľov, aby pomohli nekonvenčnou formou zvýšiť informovanosť a získať finančnú podporu na boj proti AIDS.

Ide o najväčšiu a najdlhšie trvajúcu charitatívnu akciu tohoto druhu na svete. Popri účinkovaní významných umelcov a osobností sa na ňom bude prezentovať aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu (SOSR).

Life Ball Highlights 1993-2013

Akcia bude prebiehať na rôznych miestach Viedne – v Burgtheatri, na viedenskej radnici, na zámku Belveder, v Hofburgu alebo priamo na námestí pred radnicou.

Na koncerte ,,Red Ribbon Celebration Concert”, ktorý sa koná v Burgtheatri v piatok 15. mája 2015, budú účinkovať napr. Plácido Domingo, Yusif Eyvazov, Anna Netrebko, Juan Diego Flórez a Diana Damrau, ktorú bude doprevádzať Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Cena tzv. donorských lístkov na tento večer dosahuje výšku 900 Euro.

V sobotu 16. mája 2015 vystúpi na podujatí aj bývalý americký prezident Bill Clinton, ktorý nad ním prevzal pred rokmi záštitu. Predstaví sa aj módny návrhár Jean Paul Gaultier, ktorý uvedie svoje modely vo veľkej módnej prehliadke. Účasť potvrdili aj hollywoodski herci Sean Penn, Charlize Theron či speváčka Mary J. Blige.

,,Obrátil sa na mňa pán Gery Keszler, výkonný riaditeľ Life Ball ohľadom zabezpečenia orchestra, ktorý by mal účinkovať 16. mája 2015 v priamom prenose pred Radnicou vo Viedni. Podarilo sa mi na túto akciu odporučiť Symfonický orchester Slovenského rozhlasu” – uviedol Roland Tóth.

Rozhlasový orchester bude súčasťou dvojhodinového sobotného programu pred Viedenskou radnicou, ktorý budú vo večerných hodinách v priamom prenose vysielať stanice ORF a ZDF (vrátane internetového prenosu). Ceremónia na Radničnom námestí býva zvyčajne veľkou show orchestra, zboru, operných hviezd a tanečníkov. V minulosti sme na nej mohli vidieť napríklad Erwina Schrotta, Rene Papea, Eltona Johna, Whoopi Goldberg, Lizu Minelli, Antonia Banderasa, či Naomi Campbell.

Viedenská radnica
Viedenská radnica

Večerný happening každoročne začína farebnou promenádou extravagantných kostýmov a prominentných hostí kráčajúcich po červenom koberci. Akciu sleduje zhruba 500 novinárov a 67 televíznych štábov z celého sveta. Na podujatí tak slovenskí muzikanti dostanú priestor na televíznych obrazovkách počas dvoch hodín v hlavnom večernom vysielacom čase. Ide o vynikajúcu príležitosť na ich prezentáciu za spoluúčasti špičkových hviezd operného sveta a showbiznisu.

,,Starý rímsky rituál Ver Sacrum (obetovanie jari) slúžil ako inšpirácia pre kreatívnych ľudí všetkých žánrov. Je vyjadrený v rovnakej miere v zlatých maľbách Gustava Klimta, ako aj v hudbe Igora Stravinského” uvádzajú organizátori Life ball. Bol v mnohom inšpiráciou aj pre Viedenskú secesiu a aj kultový časopis mapujúci tento výtvarný prúd vychádzajúci od roku 1898 niesol rovnaký názov – Ver Sacrum. Gustav Klimt, secesia a Ver Sacrum sa preto stali tohtoročným mottom podujatia.

Pódium bude 29 metrovou zväčšenou reprodukciou známej viedenskej secesnej budovy – Golden dome.

Zlatá kupola vo Viedni
Zlatá kupola vo Viedni

Renomovaná fotografka Ellen von Unwerth tématicky pripravila sériu fotografií inšpirovanú Klimtovým ikonickým portrétom stvárňujúcim Adelu, keď do jej podoby naštylizovala Conchitu Wurst.

Klimtov ikonický portrét stvárňujúci Adelu
Klimtov ikonický portrét stvárňujúci Adelu

V tomto duchu sa bude niesť aj dvojhodinový otvárací ceremoniál, ktorý sa začne skrátenou verziou Stravinského Svätenia jari v podaní SOSR.

Rozhlasový orchester sa v priebehu dvoch týždňov už po druhýkrát zúčastňuje vo Viedni na prestížnom podujatí. Vo štvrtok 30. apríla 2015 sa predstavil v Musikveraine pod taktovkou ruského dirigenta a huslistu Vladimíra Spivakova a sólistami Hiblou Gerzmavou a Yusifom Eyvazovom s dielami Mozarta, Verdiho a Pucciniho. O podujatí sme písali TU…

Life Ball 2012
Life Ball 2012

Pripravil: Peter Bleha

Zdieľať:

O autorovi

Peter Bleha
spravodajca a publicista
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...