Na nádvorí domu Albrechtovcov zaznie Hasseho opera Marc´Antonio e Cleopatra

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Na nádvorí známeho domu rodiny Albrechtovcov v Bratislave uvedú v rámci pilotného projektu ,,Opera aeterna I” barokovú operu Marc´Antonio e Cleopatra od Johanna Adolfa Hasseho. Dielo zaznie v hudobnom naštudovaní Petra Zajíčka a v réžii Tomáša Surého, v premiére 22. júna 2018. Podujatie je súčasťou programu Bratislavských korunovačných dní 2018.

Bývalá dómska kanónia na Kapitulskej č. 1 v Bratislave bola vyše polstoročia domovom jednej z najznámejších umeleckých a hudobníckych rodín Bratislavy 20. storočia, rodiny Albrechtovcov a stala sa vďaka úsiliu dvoch generácií tejto rodiny neinštitucionalizovaným bratislavským kultúrnym a vzdelanostným centrom.

Johann Adolf Hasse (1699 – 1783)

Zámerom pilotného projektu oživenia nádvoria tohto domu pod názvom Opera aeterna I  je realizácia scénického predstavenia opery Johanna Adolfa Hasseho Marc´Antonio e Cleopatra, Serenata á due voci (Drama per Musica) pre soprán, alt, sláčikový orchester a basso continuo (1725) na libretto Francesca Ricciardiho. Je to jedno z prvých významných diel Hasseho talianskeho pobytu, napísaného pre samotného Farinelliho. Dominantou témou dejovej zápletky je vnútorný rozpor hlavných hrdinov medzi láskou a túžbou po moci, medzi životom vo dvojici a túžbou po egyptskom tróne.

Premiéra 22. júna a reprízy 23. a 24. júna 2018, sa uskutočnia vždy o 19:30 hod. na nádvorí domu Albrechtovcov, na Kapitulskej č. 1 v interpretácii súboru Musica aeterna, hudobné naštudovanie je pod taktovkou umeleckého vedúceho Petra Zajíčka. Cleopatru stvárni sopranistka Martina Masaryková a Marca Antonia altistka Jarmila Balážová, réžia predstavenia Tomáš Surý, scéna a kostýmy Anna RevickáTomáš Surý, ozvučenie a osvetlenie Vladimír Slaninka.

V prípade nepriaznivého počasia sa produkcie uskutočnia v koncertnej sále Klarisky.

Ambíciou o.z. Musica aeterna je každoročne usporiadať komorné operné predstavenie na nádvorí tohto domu, v kontextuálnej alebo autentickej interpretácii na dobových nástrojoch, oživiť tak kultúrny život mesta, obohatiť poslucháčov o nevšedný a nový zážitok, pravidelne udržiavať aktivity v tejto časti mesta. Komorná opera ako žáner v historickej hudbe ponúka mnoho zaujímavých titulov, z ktorých mnohé pochádzajú z pera autorov v minulosti činných alebo hraných v Prešporku (Bratislave).

Dom Albrechtovcov v Bratislave,
foto: Ľudovít Vongrej

,,Projektom pozývame Bratislavčanov a turistov do zóny pokoja, do najstaršej časti mesta. Zároveň je to tiež možnosť získať finančné prostriedky z dobrovoľného vstupného, ako aj prípadnú inú podporu, na ukončenie revitalizácie tohto domu. Prostriedky venujeme Albrecht fóru o. z., ktoré investičným programom realizuje jeho záchranu, čím chce vytvoriť z domu Albrechtovcov predovšetkým priestor pripomínajúci pamätnú hodnotu domu a ponúkať živé umenie – koncerty komornej hudby, sólové recitály, výstavy a pod., rovnako ako poskytnúť priestor a venovať pozornosť umenovedným prednáškam, debatám, diskusiám reflektujúcim stav umenia, vedy, ale aj širším etickým či spoločenským témam”. uviedla za organizačný tím Eva Slaninková.

Hlavným usporiadateľom je MUSICA  AETERNA o.z. v spolupráci s ALBRECHT FORUM, o.z.

Hlavný partner: Fond na podporu umenia

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Hlavné mesto SR Bratislava a Ars Bratislavensis.

Informovala: Eva Slaninková

www.musicaaeterna.sk

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

redakcia

Zanechajte komentár