Na obrazovkách RTVS štartuje európska Superstar klasickej hudby Virtuózi

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Medzinárodná šou Virtuózi V4+ aj tento rok predstaví mladé talenty z krajín Vyšehradskej štvorky a Chorvátska. Mladí hudobníci ukážu divákom RTVS svoje hudobné znalosti v oblasti klasickej hudby. Televízna relácia, ktorá existuje od roku 2014, minulý rok vstúpila pred medzinárodné publikum, a tak mohli diváci súčasne v 5 krajinách sledovať jedinečnú talentovú show, v ktorej sa predstavilo 20 súťažiacich. Prvé národné kolo roku 2021 uvidia diváci na Dvojke už v piatok 19. novembra o 20.15 h.

Šou Virtuózi sa sústreďuje na objavenie mladých hudobných talentov klasickej hudby, a objaveným talentom ponúka také možnosti rozvoja a podpory, ku ktorým by sa inak len máloktorí z nich mohli dostať.

Reláciu súčasne vysielanú v piatich krajinách sledovalo v minulom roku takmer 7 miliónov televíznych divákov a v čase od ukončenia súťaže si ich pozrelo vyše 66 miliónov online divákov. Superstar klasickej hudby sa v minulom roku 2020 stala mladá slovenská hráčka na zobcovú flautu Ajna Marosz.

Ajna Marosz, víťazka súťaže Virtuosos V4+ v roku 2020, foto: Bence Hegedüs

Nádejní umelci odprezentujú svoj talent na televíznych obrazovkách v 5 epizódach. Už v piatok 19. novembra o 20.15 h uvedie Dvojka RTVS prvú z dvoch kastingových epizód zo Slovenska (ďalšiu RTVS odvysiela v piatok 26. 11. o 20.15 h).

Slovenské osobné kastingové kolá bude hodnotiť odborná porota zložená z významných slovenských umelcov. Porotcovské kreslá obsadia operná speváčka Adriana Kučerová, violončelista Jozef Lupták, dirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu Adrián Kokoš a hosťujúci porotca z Maďarska Apor Szüts. Moderovať bude Martin Vanek.

„Na Slovensku je veľmi veľa talentov a ja sa teším, že takáto súťaž si našla priestor vo verejnoprávnej televízii a dáva priestor mladým talentovaným ľuďom. Verím, že vyberieme skutočne silnú štvoricu, ktorá bude Slovensko reprezentovať v medzinárodných kolách,“ hovorí Adrián Kokoš.

Počas kastingov sa predstavili mladí talentovaní hudobníci svojou hrou na hudobné nástroje alebo spevom. Porota tak mala možnosť vypočuť si pestrú ponuku vystúpení.

Virtuosos V4+, porota kastingových kôl na Slovensku, 2021, Adrián Kokoš, Jozef Lupták, Adriana Kučerová, Apor Szüts, foto: RTVS

„Aj pre nás je to veľmi zaujímavá paleta mladých talentov, od najmenších až po tých starších, ktorí už sú zrelší vo výraze, v hraní aj v technike. Je to skvelé, že máme na Slovensku tieto talenty a ja sa z toho veľmi teším,“ vyjadril sa Jozef Lupták.

Radosť neskrývala ani Adriana Kučerová: „Detičky sú úžasné a ja sa nesmierne teším z toho, koľko talentu a radosti z hudby prinesieme divákom. Každé dieťa, na ktorom vidno radosť z hudby, z hrania, je pre mňa obrovské šťastie.“

Po národných výberových kolách sa diváci môžu tešiť na dve semifinálové kolá a následne súťažiaci predstavia svoje výnimočné nadanie televíznym divákom v piatich krajinách počas finále.

Počas semifinále a finále bude súťažiacich hodnotiť medzinárodná porota v zložení: legendárny operný spevák Plácido Domingo, violončelista Hauser (Chorvátsko), operná speváčka Erika Miklósa (Maďarsko), hudobná producentka Gabriela Boháčová (Česko), dirigent a klavirista Peter Valentovič (Slovensko), operná speváčka Alicja Węgorzewska (Poľsko) a gitarista Petar Čulić (Chorvátsko). Moderátormi semifinále aj finále budú televízna legenda Thomas Gottschalk a hviezda poľských televíznych relácií Ida Nowakowska.

Virtuosos V4+, porota v roku 2020, zdroj: Virtuosos

O šou Virtuózi

Talentová súťaž klasickej hudby Virtuózi vznikla v roku 2014 a spôsobila revolúciu na maďarskom televíznom trhu. Iba za pár týždňov sa stala jednou z najlepšie hodnotených relácií verejnoprávnej televízie, čím predbehla aj „komerčné” programy súkromných staníc a od minulého roka sa jej vysielanie rozšírilo aj do ďalších krajín V4 a Srbska. V tomto roku sa predstavia aj súťažiaci z Chorvátska.

Zdroj: RTVS, virtuosos.com

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár