Na Starom Klíži zaznel jubilejný koncert Boženy Ferancovej

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
V sobotu 31. júla 2021 sa v novej koncertnej sále osady Starý Klíž v obci Veľký Klíž (okres Partizánske) konal jubilejný koncert sopranistky a vokálnej pedagogičky Boženy Ferancovej. Na koncerte s klavírnym sprievodom Júlie Grejtákovej sa spolu s jubilantkou predstavili aj dve jej študentky Tatiana Hajzušová a Nina Krížová. Následne sa na Klíži uskutočnili interpretačné spevácke kurzy.

Sopranistka Božena Ferancová, rodáčka z Detvy, v tomto roku oslavuje nielen polokrúhle životné jubileum, ale aj 15 rokov svojho pedagogického pôsobenia. Je absolventkou Vysokej školy múzických umení v Bratislave a svoje štúdiá si doplnila na majstrovských kurzoch v Accademii Chigiana v talianskej Siene či na stáži Carla Bergonziho v Busette. Absolvovala majstrovské kurzy v Moskve u Jeleny Obrazcovovej a Badriho Maisuradzeho v Sankt Petersburgu a zúčastnila sa aj viacerých domácich a zahraničných speváckych súťaží. Bola sólistkou Opery Slovenského národného divadla v Bratislave.

Jubilejný koncert Boženy Ferancovej, koncertná sála Starý Klíž, 2021, Júlia Grejtáková, Božena Ferancová, foto: súkr. archív B. Ferancovej

V súčasnosti je koncertnou umelkyňou, účinkuje doma aj v zahraničí a už 15 rokov pôsobí pedagogicky, z toho 5 rokov na Vysokej škole múzických umení a 15 rokov na bratislavskom Konzervatóriu. Medzi jej najúspešnejších absolventov patrí napríklad Slávka Zámečníková, od septembra 2020 sólistka Viedenskej štátnej opery či Eva Bodorová, ktorá má za sebou úspešné predstavenia nielen na Slovensku a tiež ďalšie pozoruhodné ponuky z medzinárodných operných divadiel.

Božena Ferancová od roku 2012 pripravuje medzinárodné majstrovské spevácke kurzy na Starom Klíži spolu s manželom, dirigentom Petrom Ferancom, ktorý pôsobí ako dirigent prevažne v Rusku a od tohto roku aj na poste riaditeľa Slovenského inštitútu v Moskve. Siedmy ročník kurzov sa uskutočnil od 2. do 8. augusta 2021.

V najbližšom období ju okrem iných aktivít čaká aj spolupráca s Krasnojarskou štátnou operou, kde bude hlasovou poradkyňou pri novej inscenácii Mozartovej opery Don Giovanni, ktorej premiéra je naplánovaná na 21. októbra 2021 v rámci 2. ročníka Hvorostovského festivalu. V apríli bude členkou poroty 3. ročníka medzinárodného festivalu a súťaže Erwachtung (koprodukcia Viedeň, Bratislava, Moskva), ktorej finálové kolo sa uskutoční vo Viedni.

Božena Ferancová je čerstvou držiteľkou čestného uznania primátora Bratislavy Matúša Valla „za výborné výsledky práce s mládežou, ktorá dôstojne reprezentuje hlavné mesto Slovenskej republiky“. Ocenenie primátora získala v tomto roku aj jej študentka Tatiana Hajzušová.

Jubilejný koncert Boženy Ferancovej, koncertná sála Starý Klíž, 2021, Júlia Grejtáková, Tatiana Hajzušová, foto: Ľudovít Vongrej

„Pri príležitosti svojho jubilea si rada spomínam na postavy, ktoré som stvárnila na opernom javisku, a keďže som stále umelecky aktívna, predovšetkým na koncertnom pódiu, teším sa na každý jeden koncert.

Čo sa týka mojej pedagogickej praxe, cítim predovšetkým veľkú zodpovednosť voči mladým študentom, ktorých pripravujem na umeleckú dráhu. Na sebe vnímam, že aj ja od svojich študentov dostávam nové podnety a stále sa máme jeden od druhého čo učiť. Ich úspechy mi dodávajú povzbudenie a energiu, ktorá mi pomáha nielen pri pedagogickej a koncertnej činnosti, ale aj prekonať obdobie po zdolaní vážnej choroby.

Toto náročné obdobie mi ukázalo realitu a hodnoty života a preto si dokážem užiť prítomnosť a každý jeden deň naplno. S týmto pocitom som vnímala aj svoj jubilejný koncert na Starom Klíži, v prostredí s príjemnými ľuďmi, ktorých si nesmierne vážim. Veľká vďaka patrí môjmu manželovi Petrovi, rodine, klaviristke Júlii Grejtákovej, študentom a samozrejme Gabrielovi Rehákovi, majiteľovi Starého Klíža, ktorý nám veľkoryso poskytuje možnosť realizácie všetkých našich operných aktivít.“ uviedla pre Opera Slovakia Božena Ferancová.

Jubilejný koncert Boženy Ferancovej, koncertná sála Starý Klíž, 2021, Božena Ferancová, Peter Feranec, foto: súkr. archív B. Ferancovej

Keďže Božena Ferancová si nielen prostredníctvom speváckych kurzov vytvorila vzťah k rodinnej atmosfére Starého Klíža a k ľuďom, ktorí túto atmosféru a prostredie tvoria, svoj jubilejný koncert sa rozhodla usporiadať práve na tomto mieste. Malebnú dedinku Starý Klíž postavil súkromný podnikateľ Gabriel Rehák, ktorý je zároveň predseda občianskeho združenia Starý Klíž. Toto združenie podporuje zachovanie tradičných ľudových hodnôt, kultúry a remesiel (www.starykliz.sk). V areáli dedinky je aj amfiteáter, koncertná sála a divadelné javisko.

Miestom konania koncertu bola v tomto roku otvorená nová koncertná sála, ktorá sa pýši nielen špičkovým klavírom značky Steinway & Sons, výbornou akustikou, ale aj stoličkami od talianskej spoločnosti vyrábajúcej divadelné sedadlá pre operné divadlá, vrátane Teatro alla Scala. Koncert bol integrálnou súčasťou kultúrneho leta na Starom Klíži.

Na koncerte sa predstavili aj dve žiačky Boženy Ferancovej Tatiana Hajzušová a Nina Krížová. Prvá z nich je čerstvou absolventkou Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Okrem iných úspechov sa nedávno predstavila v produkciách košického Štátneho divadla Alma a Gustav Mahler: Manželstvo v piesňach a v novej inscenácii Kálmánovej operety Vojvodkyňa z Chicaga s pozitívnym hodnotením opernej kritiky. Nina Krížová, je študentkou bratislavského Konzervatória. Na 24. ročníku Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave získala Cenu primátora Mesta Trnava pre talent do 21 rokov a tiež 1. miesto v kategórii dievčatá a chlapci do 18 rokov na súťaži Iuventus Canti 2018.

Jubilejný koncert Boženy Ferancovej, koncertná sála Starý Klíž, 2021, Júlia Grejtáková, Nina Krížová, foto: Ľudovít Vongrej

Koncert na klavíri sprevádzala Júlia Grejtáková, korepetítorka Štátneho divadla Košice. Program bol zostavený z piesňovej a opernej literatúry, zazneli aj španielske zarzuely. Koncert otvoril výber z cyklu Drobné kvety od Mikuláša Schneidera-Trnavského Nesedaj, sláviček a Sokolíčku sokol v podaní oslávenkyne, po nich zaspievala výber z cyklu Kucánske piesne od Eugena Suchoňa Ty kúty, ty kúty, a Z jednej strany Moravy… Ďalším číslom koncertu bola Čajkovského pieseň Ot cego pablednela vesnoj, mimoriadne obľúbená pieseň Boženy Ferancovej, ktorú nedávno zaspievala aj na koncerte v Čajkovského sále v Moskve a za ňou nasledovala Rachmaninova pieseň Son.

Operný blok sa začal áriou Manon Adieu, notre petite table z Massenetovej opery Manon v podaní Niny Krížovej, po nej uviedla Božena Ferancová áriu Adriany Lecouvreur Io son l’umile ancella z opery Adriana Lecouvreur od Francesca Cileu. Nasledovala ária Margherity L’altra notte in fondo al mare z Boitovej opery Méfistofele. Z Pucciniho tvorby zaznela známa ária Lauretty O mio babbino caro z komickej jednoaktovky Gianni Schicchi v interpretácii Tatiany Hajzušovej.

Návštevníci koncertu si vypočuli aj La Peteneru zo španielskej zarzuely La Marchenera od Federica Torrobu. Španielske piesňové cykly a zarzuely budú súčasťou aj pripravovaného profilového CD Boženy Ferancovej v spolupráci s gitaristkou Miriam Rodriquez-Brüllovou. Ako prídavok účinkujúci spoločne ponúkli slovenskú pieseň Dolina, dolina.

Jubilejný koncert Boženy Ferancovej, koncertná sála Starý Klíž, 2021, Júlia Grejtáková, Tatiana Hajzušová, Božena Ferancová, Nina Krížová, foto: súkr. archív B. Ferancovej
Majstrovské spevácke kurzy Boženy Ferancovej, Starý Klíž, záverečný koncert, 2021, Gabriel Rehák, Júlia Grejtáková, Peter Feranec, Božena Ferancová a 10 účastníčok kurzu, foto: súkr. archív B. Ferancovej

O dva dni, v pondelok 2. augusta 2021, sa na Starom Klíži začal 7. ročník majstrovských speváckych kurzov Boženy Ferancovej, na ktorom sa v tomto roku zúčastnilo desať speváčok zo Slovenska. Na kurzoch spolupracovali Peter Feranec (dirigent a interpretačný poradca) a Júlia Grejtáková (korepetítor a interpretačný poradca). Účastníčky si zdokonaľovali nielen spevácku techniku, ale lektori ich školili aj v oblasti interpretácie či už období, alebo jednotlivých štýlov. Kurzy ukončil slávnostný koncert 7. augusta v amfiteátri Starý Klíž.

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Páčil sa vám článok? Podporte nás pri tvorbe ďalších. ĎAKUJEME!

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár