Na východnom Slovensku začala séria pätnástich organových koncertov

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Na východnom Slovensku ožili počas leta na festivaloch tri organy – v Bardejove, Michalovciach a Humennom. Pre milovníkov vážnej hudby organizátori pripravili po šiestich koncertoch v Bardejove a Michalovciach a tri koncerty sa uskutočnia v Humennom. Predstaví sa sedem sólistov zo Slovenska, Čiech, Maďarska, Poľska, Veľkej Británie ale aj Japonska a Ukrajiny. Zaznejú skladby od Grešáka, Bacha, Liszta a mnohých ďalších.

Podujatie v termínoch od 27. júna do 30. augusta spája tri organové festivaly, ktoré sa tradične konajú počas leta na východnom Slovensku – Organové dni Jozefa Grešáka v Bardejove, Humennské organové dni Štefana Thomana a Michalovský organ. „Pred časom som vyjadril svoju vieru v to, že ľudia sa začínajú ´prejedať´ banálnych vecí a túžia po kvalitnej kultúre. V tomto som optimista a verím tomu naďalej. Preto podľa mňa má zmysel ponúknuť ľuďom počas leta napríklad aj organové koncerty,“ uviedol koordinátor podujatia, Július Klein. Ako riaditeľ Štátnej filharmónie Košice, ktorá organizuje vždy na jeseň okrem iného aj Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, má s podobnými podujatiami množstvo skúseností.

Michal Markuszewski

Tri rôzne organové festivaly spájajú mená sólistov, ale aj jedna konkrétna skladba, ktorá zaznie na každom z koncertov. „Už počas minulého roku sme v rámci tohto podujatia zaviedli takzvanú ´povinnú jazdu´ – jednu skladbu od Jozefa Grešáka z Organovej knihy pre Ivana Sokola. Pred rokom to bola Modlitba, tohto roku to bude Lento religioso. Okrem toho na koncertoch 24. júla v Bardejove, 25. júla v Humennom a 26. júla v Michalovciach zaznie ďalšia slovenská skladba – Fantasia-Suita sopra Melodiarium Annae Szimay – od Jána Valacha, organistu, dirigenta a skladateľa, ktorý žije v belgických Antverpách. Mojou ideou je počas podujatia propagovať kvalitné diela slovenskej klasickej hudby,“ dodal J. Klein.

Bardejovský festival Organové dni Jozefa Grešáka vstupuje do svojho 26. ročníka, koncerty sa konajú v Bazilike sv. Egídia vždy so začiatkom o 20. hodine. Festival začal v stredu 27. júna a na otváracom koncerte sa predstavil poľský sólista Michal Markuszewski, víťaz Medzinárodnej organovej súťaže v Rumii (2000). Je iniciátorom a umeleckým riaditeľom cyklu organových koncertov vo Varšave, od roku 2012 vyučuje na tamojšej Univerzite F. Chopina. V jeho podaní zazneli diela od Surzyoskeho, Grešáka, Gadeho, Wagnera, Guilmanta a Regera.

Nasledovať bude 10. júla koncert českej organistky Hany Bartošovej, absolventky JAMU v Brne, umeleckej riaditeľky Brnianského organového festivalu. Zaznejú skladby od Vaphala, Kuchařa, Segera, Grešáka, Klička, Martinů, Pololáníka.

Hana Bartošová

Dve sólistiky – Ayako Yonetani, huslistka z Japonska a Nadiya Velychko, organistka z Ukrajiny – sa divákom v Bardejove predstavia 24. júla. N. Velychko od roku 2001 pôsobí ako organistka Organového domu a Komornej hudby v Ľvove. Japonská sólistka, žijúca v USA, A. Yonetani, vystúpila na viac ako 400 koncertoch po celom svete, okrem iného v Concertgebouw Asterdam, Mozarteum Salzburg, Musikverein Viedeň, Kioi Hall Tokio, Semperoper Drážďany či Astana City Hall Kazachstan. Pôsobí ako profesorka hry na husliach a viole na University of Central Florida. V podaní týchto dvoch sólistiek zaznejú skladby od Böhma, Valacha, Albinoniho, Bacha, Grešáka, Stanleya, Vitaliho a Korchynského.

Maďarský sólista András Gábor Virágh zahrá 8. augusta skladby od Mendelsohn-Barholdyho, Kolossa, Vivaldiho, Grešáka, Buxtehudeho, Virágha a Liszta. A. G. Virágh je titulárnym organistom v Bazilike sv. Štefana v Budapešti. Úspešne sa prezentoval nielen na medzinárodných organových festivaloch, ale aj na medzinárodných skladateľských súťažiach – za svoju kompozičnú činnosť získal v roku 2017 Cenu F. Erkela.

Charles Andrews

Nasledovať bude koncert 14. augusta, na ktorom sa predstaví Charles Andrews z Veľkej Británie. Patrí k vynikajúcim žiakom Royal College of Music v Londýne, bol štipendistom M. Jamesa v Katedrále v Rochestri. Pôsobí v Kostole všetkých svätých v Londýne a v chrámovom zbore v Hertfordshire. V jeho podaní zaznejú skladby od Bacha, Karg-Elerta, Grešáka, Böhma, Mendelssohn-Barholdyho, Brahmsa a Liszta.

Posledný bardejovský koncert sa uskutoční 29. augusta. Predstaví sa na ňom slovenský organista Imrich Szabó a ponúkne skladby od Bacha, Francka, Grešáka a Liszta. I. Szabó študoval u F. Klindu (VŠMU) – počas svojej bohatej umeleckej kariéry získal ocenenia na medzinárodných festivaloch a organových súťažiach doma i v zahraničí. Vyučuje na bratislavskej VŠMU. Je iniciátorom organových koncertov Pod pyramídou v Slovenskom rozhlase v Bratislave.

Imrich Szabó

12. ročník Michalovského organu ponúkne šesť koncertov v Rímskokatolíckom kostole Narodenia Panny Márie v Michalovciach, vždy so začiatkom o 19.30. Predstavia sa tí istí umelci. 28. júna sa na otváracom koncerte predstavil M. Markuszewski, 12. júla H. Bartošová, 26. júla A. Yonetani a N. Velychko, 9. augusta A. G. Virágh, 16. augusta Ch. Andrews a 30. augusta I. Szabó.

V Humennom, na 16. ročníku festivalu Humennské organové dni Štefana Thomanna, zaznejú tri koncerty v Rímskokatolíckom kostole Všetkých svätých so začiatkom o 19. hodine. 11. júla sa predstaví H. Bartošová, 25. júla A. Yonetani a N. Velychko a 15. augusta Ch. Andrews.

Pripravila. Dáša Juhanová

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

spravodajkyňa a publicistka, členka redakčnej rady Opera Slovakia

Zanechajte komentár