Na východnom Slovensku začína 46. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Už po 46. krát organizuje Štátna filharmónia Košice (ŠfK) pred oficiálnym začatím koncertnej sezóny Medzinárodný organový festival Ivana Sokola (MOF), na ktorom sa v dňoch od 16. septembra do 4. októbra predstavia štyria skvelí organisti. Kráľovské nástroje sa okrem Košíc, vďaka skvelej spolupráci so spoluorganizátormi rozozvučia aj v mestách Sabinov, Rožňava, Spišská Nová Ves, Poprad a Kežmarok.

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola /MOF/ je najstarším organovým festivalom na Slovensku. Zakladateľom a dlhoročným dramaturgom podujatia bol sólista Štátnej filharmónie Košice Ivan Sokol (1937-2005). Organové recitály významných domácich a zahraničných umelcov sa spočiatku sústreďovali prevažne do Dómu sv. Alžbety, organové koncerty so symfonickým orchestrom do koncertnej sály Domu umenia (kde je od roku 1978 k dispozícii trojmanuálový organ s dvoma hracími stolmi (mechanická a elektrická traktúra). MOF bol 20 rokov integrálnou súčasťou Košickej hudobnej jari, v roku 1991 sa festival osamostatnil a koná sa v úvode koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice – v druhej polovici septembra. Týmto osamostatnením dostal organový festival ešte väčšiu závažnosť a rozsiahlejší manévrovací priestor pre dramaturgiu. V roku 2006 Štátna filharmónia Košice úspešne rozšírila túto veľkolepú prehliadku organovej hudby aj do ďalších miest Košického a Prešovského kraja: organové koncerty v Rožňave, Spišskej Novej Vsi, Poprade, Kežmarku, Levoči, Prešove a i. sa stretávajú s veľkým záujmom.

Ivan Sokol, (1937-2005)

Ivan Sokol,
(1937-2005)

Tohtoročný festival otvorí dirigent a organista medzinárodného renomé Roger Sayer z Veľkej Británie. Absolvent Royal College of Music v Londýne už počas štúdia získal celý rad cien na medzinárodných organových súťažiach. K sľubnej kariére organistu ho nasmerovalo víťazstvo na Medzinárodnej organovej súťaži v St. Albans (1989). Odvtedy nahral okrem iného aj množstvo CD nahrávok s vynikajúcimi ohlasmi kritiky (v roku 2005 kompletná organová tvorba J. S. Bacha), momentálne pracuje na nahrávke kompletných dvadsiatich organových sonát Josefa Rheinbergera. Rogera Sayera mali poslucháči okrem iného možnosť počuť na MOF 2010 a tiež v soundtracku k filmu Interstellar (2014).

Roger Sayer

Roger Sayer

Dramaturgia festivalu vždy ponúka priestor aj na prezentáciu mladých, dá sa povedať začínajúcich a perspektívnych umelcov. Tento rok k nim patrí skvelá slovenská organistka z VŠMU, Denisa Gibalová Kabáčová, ktorá je v súčasnosti poslucháčkou posledného ročníka VŠMU v Bratislave (trieda I. Szabó). V roku 2009 získala 2. miesto na celoslovenskej Súťaži študentov konzervatórií v hre na organe, na súťažnom festivale Musica Sacra v Levoči v roku 2010 získala 2. miesto v III. kategórii. Zúčastnila sa viacerých medzinárodných majstrovských kurzov pod vedením významných organistov ako Theo Jelemma, Michel Bouvard, Phillipe Lefébvre, Olivier Latry, Jon Laukvik, Wincent Warnier, Thierry Escaich a i. V roku 2013 bola reprezentantkou Slovenského rozhlasu v súťaži New Talent. V roku 2014 sa predstavila v cykle Organových koncertov pod pyramídou.

Denisa Gibalová Kabáčová

Denisa Gibalová Kabáčová

Po domácej interpretke región východného Slovenska navštívi poľský organista a skladateľ Władysław Szymański. Od roku 1979 je organistom v kostole sv. Vojtecha v Mikołówe (Horné Sliezsko) a od roku 1985 prednáša na Hudobnej akadémii Karola Szymanowského v Katoviciach, kde sa od mája 2016 sa stal rektorom. Władysław Szymański je činný aj ako skladateľ, autor organových skladieb, komornej hudby, vokálnych a inštrumentálnych diel. Za svoje skladby získal ocenenia v rôznych skladateľských súťažiach – 1983 za „Toccatu pre dva klavíre“, 1985 za „Hymnus pre organ“. Je spoluzakladateľ a umelecký vedúci Hudobných dní v Mikołówe, ktoré sa konajú pravidelne každý rok od roku 1991.

Władysław Szymański, foto: Agencja Gazeta

Władysław Szymański,
foto: Agencja Gazeta

Trojicu zahraničných hostí 46.  Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola uzatvorí švajčiarska organistka Lara Schaffner, ktorá študovala pôvodne hru na klavíri Musikhochschule v Lucerne. Neskôr sa zamerala na hru na organe a svoje znalosti v repertoári francúzskej organovej hudby si prehlbovala absolvovaním magisterského štúdia na Hudobnej akadémii v Rotterdame v triede prof. Bena van Oostena.  Lara Schaffner získala ročné štipendium „Migros-Kulturprozent“ a tiež ocenenie švajčiarskej Nadácie Edwina Fishera podporujúcej mladých hudobníkov z roku 2008. Od roku 2013 pôsobí ako hlavná organistka v mestskom chráme Glarus, učí a pravidelne koncertuje doma aj v zahraničí. Od roku 2015 je tiež umeleckou riaditeľkou organových recitálov v St. Luzi v meste Chur.

Lara Schaffner

Lara Schaffner

Tradičnou súčasťou všetkých festivalových koncertov je vybraná choralová predohra J. S. Bacha venovaná pamiatke Ivana Sokola. Dramaturgia festivalu tento rok zvolila predohru „Vater unser im Himmelreich“ BWV 636. Ivana Sokola nám však  pripomenie aj výber diel z jemu venovanej Organovej knihy od Jozefa Grešáka.

Vstupenky na košické koncerty 46. Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola sú v predaji v pokladnici ŠfK a v mestskom informačnom centre MIC, Hlavná 32.

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

www.sfk.sk

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola 2016, plagát

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár