Najlepší mladí umelci urobia opäť zo Žiliny poprednú európsku scénu klasickej hudby

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Žilina – Allegretto Žilina, stredoeurópsky festival koncertného umenia, sa koná každoročne v apríli, v kultúrnom a priemyselnom centre severného Slovenska. Počas svojej štvrťstoročnej histórie sa festival Allegretto Žilina vyprofiloval na jeden z najvýznamnejších festivalov klasickej hudby na Slovensku. Vďaka vynikajúcim mladým umelcom sa Žilina na týždeň zaradí k významným európskym koncertným podujatiam.

26. ročník festivalu Allegretto Žilina sa bude konať od 18. – 23. apríla 2016 v Dome umenia Fatra, kde sa predstavia žilinskému publiku víťazi najprestížnejších svetových hudobných súťaží. Počas šiestich koncertných večerov vystúpi desať interpretov a dve komorné telesá z 12 krajín.

Poslucháči sa môžu tešiť na tri orchestrálne a tri komorné koncerty a koncert tohtoročných víťazov súťaží slovenských konzervatórií.

Allegretto-Žilina-2016

Program festivalu pozostáva nielen z diel romantických velikánov P. I. Čajkovského, R. Schumanna, S. Rachmaninova, G. Puccinniho a i., ale predstavíme aj diela 20. storočia S. Barbera, A. Coplanda, K. Stockhausena a i. V rámci prebiehajúceho Roka slovenskej hudby na festivale zaznejú  diela slovenských autorov –  Overtura giocosa  I. Zeljenku,  Malá suitu s passacagliou op. 3 Eugena Suchoňa v orchestrálnej úprave B. Urbana, Sonáta pre dve gitary  Ľ. Bertnátha a  Ten Minutes about Katyń J. Iršaia.

Otvárací koncert bude patriť výnimočnému talianskemu klaviristovi Federicovi Collimu – laureátovi prestížnej Medzinárodnej klavírnej súťaže v Leeds. Mladý interpret, ktorý koncertuje v prestížnych sálach po celom svete a dostáva uznania od publika aj kritiky, zavíta na Slovensko po prvýkrát a v Žiline sa predstaví s Koncertom pre klavír a orchester č. 3. od S. Rachmaninova. Spoločne s ním vystúpia Janáčkova filharmónia Ostrava a talentovaný americký dirigent Case Scaglione, ktorý okrem iného pôsobil ako asistent v New Yorskej filharmónii.

Case Scaglione

Case Scaglione

Na utorkovom koncerte vystúpi minuloročný držiteľ Ceny festivalu Allegretto Žilina Josef Špaček – laureát medzinárodnej Súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli, do finále ktorej sa prebojoval ako prvý český huslista vôbec. O jeho vynikajúcich interpretačných kvalitách sa návštevníci festivalu mohli presvedčiť minulý rok. Tohto roku ponúkame špeciálny recitálový celovečerný program ako aj možnosť osobného stretnutia s Josefom Špačkom na workshope pre študentov Konzervatória v Žiline.

Josef Špaček

Josef Špaček

V poradí druhý komorný koncert festivalu prinesie vystúpenie slovinského barytonistu Domena Križaja, ktorý o svojich najväčších úspechoch hovorí: „Z pomedzi doterajších súťaží, na ktorých som mal možnosť vystupovať, som veľmi vďačný za príležitosť prezentovať sa na projekte mladých spevákov na festivale v Salzburgu  v roku 2012. Bolo to totiž po prvý raz, čo som mal príležitosť spolupracovať s najuznávanejšími dirigentmi a spevákmi dnešnej doby. Taktiež som veľmi rád, že som sa mohol zúčastniť speváckej súťaže Hans Gabor Belvedere, kde bolo asi 1000 výborných spevákov, z pomedzi ktorých som mal možnosť postúpiť a spievať vo finále.” Na tomto koncerte sa v slovenskej premiére predstaví aj vo svete veľmi oceňované dychové zoskupenie In Medias Brass Quintet z Maďarska.

Štvrtkový koncert s domácim Štátnym komorným orchestrom, na ktorom vystúpi poľský klarinetista Andrzej Ciepliński a vynikajúca fínska koloratúrna sopranistka Tuuli Takala – minuloročná držiteľka ocenenia na prestížnej medzinárodnej speváckej súťaži Hans Gabor Belvedere v Amsterdame. Koncert bude dirigovať Elim Chan, ktorá je v prvou dámskou víťazkou prestížnej dirigentskej súťaže Donatelly Flick, na ktorej sa zúčastnila v  roku 2014.

Tuuli Takala

Tuuli Takala

Slovensko bude na festivale reprezentovať mladé komorné zoskupenie Guitar Duo Jókaiová Hnat (v zložení Dávid Hnat a Darina Jókaiová), ktoré minulý rok získalo vynikajúce umiestnenie na Medzinárodnej gitarovej súťaži v španielskom meste Elche a v tomto roku už stihli vydať debutové CD a na jeseň ich čaká koncertné turné v Číne. Gitarové duo sa predstaví na piatkovom koncerte, spoločne s fenomenálnym bicistom Dominiqueom Vleehouwersom z Holandska, najnovším víťazom súťaže Tromp Percussion Competition.

Po prvýkrát v histórii žilinského festivalu privítame Slovenskú filharmóniu, ktorá bude účinkovať na záverečnom koncerte. Ako sólistka sa predstaví v obľúbenom Koncerte pre violončelo a orchester e mol od E. Elgara skvelá Camille Thomas, diriguje Aziz Shokhakimov z Uzbekistanu.

Camille Thomas

Camille Thomas

Žilinčania majú možnosť zažiť týždeň nabitý energiou mladých excelentných hudobníkov z Európy i zámoria. Vypočuť si lahôdky z hudobnej klasiky i hudby 20. storočia. Osobne zažiť slávnu Čajkovského Patetickú v podaní Slovenskej filharmónie a obohatiť svoj duchovný obzor o nové hudobné zážitky“, hovorí riaditeľka festivalu Oľga Smetanová.

Kompletný program festivalu Allegretto Žilina 2016  nájdete na stránke: www.hc.sk/allegretto

Dávame do pozornosti akciu 1 + 1 lístok grátis

V príležitosti 26. ročníka festivalu Allegretto Žilina organizátori pripravili pre verných návštevníkov darček – pri kúpe 1 lístku na komorné koncerty od utorka 19.4. – do piatku 22.4.  dostanete 1 od nás ako darček. Akcia platí od 6.4.2016 a len do vypredania zásob. Na orchestrálne koncerty sa táto akcia nevzťahuje.

Predpredaj vstupeniek:
Informačná kancelária ŠKO Žilina
Dolný val 47, Žilina
Tel.: +421(0)41 2451111
Po – Pi od 7:00 do 10:30 a od 11:30 do 18:00 a hodinu pred koncertom
Objednávky: vstupenky@skozilina.sk
allegretto@hc.sk
www.hc.sk

Informovala: Ivana Macaríková, Allegretto Žilina

Allegretto Žilina, 2016, plagát

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár