Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

6. júla 2016 Ľudovít Vongrej Sezóna 2015/2016

Národné divadlo Praha ponúkne v sezóne 2016/17 desať operných premiér

Národné divadlo Praha, foto: ND Praha
Veľkosť písma
A
A
A
Praha – Pestrosť ostáva hlavným kritériom pre výber premiérových operných titulov Národného divadla Praha i v sezóne 2016/17. Na štyroch pražských scénach uvedie tridsaťosem operných inscenácií, dve koncertné prevedenia opier, ďalšie dve na zájazde v Japonsku a z toho bude desať premiér. O operný žáner sa rozšíri ponuka Hudobného divadla Karlín, v jednotlivých tituloch sa predstavia zaujímaví hostia a v Prahe bude po prvýkrát režírovať pravnučka Richarda Wagnera a umelecká a prevádzková riaditeľka Hudobných slávností v Bayreuthe Katharina Wagner.

Národné divadlo Praha predstavilo nasledujúcu divadelnú sezónu 2016/2017, počas ktorej bude prebiehať rekonštrukcia jednej zo scén Národného divadla – Štátnej opery. V priebehu jej 27-mesačnej rekonštrukcie zaistí pestrosť pražskej opernej ponuky účinkovanie Orchestra a Zboru Štátnej opery so svojimi inscenáciami v Hudobnom divadle Karlín (HDK) a v historickej budove Národného divadla.

Štátna opera bude v úvode sezóny hosťovať v Japonsku kde sa predstavia s Mozartovou Čarovnou flautou a Belliniho Normou s Editou Gruberovou. V Prahe pripravujú aj svetovú premiéru opery Žádný člověk Jiřího Kadeřábka a český operný repertoár Národného divadla sa od apríla 2017 rozšíri aj o pozoruhodné experimentálne dielo jedného z najväčších a najuniverzálnejších českých operných tvorcov Václava Kašlíka Krakatit. Opera ponúkne divákom v sezóne 2016/17 aj deväť koncertov, medzi ktorými nebudú chýbať dve koncertné prevedenia opier, tradičný koncert Mozartových narodenín ako aj koncert pri príležitosti životného jubilea tenoristu Štefana Margitu. Národné divadlo bude aj v sezóne 2016/17 pokračovať v rodinnom desaťdielnom cykle Opera nás baví pod vedením Jiřiny Markovej. Poslednou premiérou sezóny 2016/17 bude Offenbachova opereta Orfeus v podsvetí. V rámci konceptu ND+ pripravia dramaturgovia Opery celkovo 36 lektorských úvodov pred vybranými opernými predstaveniami.

Národné divadlo Praha sezóna 2016/2017

Noemova potopa

Prvou premiérou bude Brittenova opera Noemova potopa v spolupráci s Kühnovým detským zborom v hudobnom naštudovaní Davida Šveca. Národné divadlo s ňou oslávi 80. výročie spolupráce s týmto popredným zborom, ktorého členovia účinkujú okrem iného aj v inscenáciách Dvořákovho Jakobína, Bizetovej Carmen, Humperdinckovej detskej opery Janko a Marienka či Janáčkovej opery Příhody lišky Bystroušky. Brittenova opera o vernom Noemovi, ktorý poslúchne výzvu Hospodina a postaví archu, v ktorej sa spolu so svojou rodinou a mnohými zvieratami zachráni pred ničivou potopou, v sebe snúbi nadsádzku, vtip a hravosť s poéziou a pôsobivou imagináciou. Napriek svojmu neveľkému rozsahu vyžaduje rozsiahly aparát, na ktorom sa podieľajú dospelí i detskí speváci a profesionálni i amatérski hráči.

Chytráčka / Mesiac

Spolupráca s Kühnovým detským zborom pokračuje i v inscenácii Orffovho Mesiaca, ktorý spolu s Chytráčkou uvedie Opera Národného divadla v premiérách 20. a 21. októbra 2016 pod taktovkou dirigenta Zbyňka Müllera. Operné jednoaktovky autora svetoznámej kantáty Carmina Burana rozpráva formou zábavného a výpravného ľudového divadla dve rozprávky bratov Grimmovcov. Prvú o chytrom dedinskom dievčati, ktoré uhádne akúkoľvek hádanku, vyzrie na podvodníkov a získa si lásku samotného kráľa. V tej druhej si hlúpi ľudia navzájom kradnú Mesiac, aby ho nakoniec svätý Peter zavesil na oblohu mimo dosah ich všetečných rúk. Režisér Jiří Nekvasil, scénograf Daniel Dvořák a kostýmová výtvarníčka Simona Rybáková sa inšpirovali nostalgiou po estetike NDR. Národné divadlo uvedie opery v českom jazyku.

Národné divadlo Praha
Národné divadlo Praha

Three Tales

Neutíchajúca snaha umeleckého riaditeľa Opery Národného divadla a Štátnej opery Petra Kofroňa znovuobjavovať diela 20. a 21. storočia so silným posolstvom k dnešku prinesie ďalšie výsledky na Novej scéne. V decembri 2016 tieto predpoklady naplní dielo videoumelkyne Beryl Korotovej a súčasného amerického skladateľa Steva Reicha Three Tales (Tri príbehy). Reich, často označovaný za jedného z otcov hudobného minimalizmu, vo svojej videoopere pripomína míľniky vývoja vedy v spojení s modernými technológiami, ktoré otvorili ľudstvu perspektívy závratných výšok i priepastných hĺbok. Vďaka Trom príbehom sa do Národného divadla vracia špecialista na súčasnú hudbu, dirigent Marko Ivanović.

Tosca

Po úspešnej premiére Pucciniho Madama Butterfly prichádza Štátna opera Praha s ďalším kmeňovým titulom, ktorému mieni dať novú javiskovú podobu i nové hudobné naštudovanie. Premiéra Tosky je naplánovaná na január 2017, a keďže bude práve vtedy v Štátnej opere prebiehať plánovaná generálna rekonštrukcia, Orchester a Zbor Štátnej opery predstaví dielo v Národnom divadle. Novú inscenáciu vytvorí renomovaný francúzsky režisér Arnaud Bernard, ktorý sa v Prahe po prvýkrát predstavil pred desiatimi rokmi, a to úspešnou a doteraz uvádzanou inscenáciou Verdiho La traviaty. Scénografia bola zverená Camille Dugasovej. V titulnej role sa okrem domácej Andy-Louise Bogzy predstaví aj holandská sopranistka Annemaria Kremerová. Medzi jej posledné postavy patrí okrem iných aj Ursula v Hindemithovej opere Maliar Matisse v Drážďanoch.

Poprask v opere

Vo februári 2017 sa na repertoár Národného divadla vráti hudba Gaetana Donizettiho. V Stavovskom divadle uvedú v premiére Poprask v opere v hudobnom naštudovaní Enrica Dovica, talianskeho dirigenta, ktorý sa podpísal pod úspech Belliniho Normy minulý rok na jeseň v Štátnej opere. Titul bude operným režijným debutom Radima Vizváryho, ktorého choreografia významne prispela k strhujúcej inscenácii Janáčkovej opery Z mrtvého domu. Vizváry naviac z tímu predchádzajúcej spolupráce oslovil scénografku Luciu Škandíkovú. Dielo podľa Goldoniho predlohy o nekončiacich zmätkoch pri skúškach opery Romulus a Ersilie ponúkne tak vrcholné belcanto, ako aj jeho dokonalú paródiu.

Faustovo prekliatie

Vôbec po prvýkrát a len v dvoch uvedeniach zaznie v Národnom divadle Praha koncertné prevedenie Berliozovej opery Faustovo prekliatie a to 9. a 12. marca 2017. Dielo naštuduje nový hudobný riaditeľ Opery Národného divadla Jaroslav Kyzlink a do roly Fausta oslovil dnes už svetového speváka Pavla Černocha. Ten sa do Národného divadla vracia po takmer ôsmych rokoch.

Národné divadlo v Prahe
Národné divadlo v Prahe

Žádný člověk

Na objednávku Národného divadla pripravuje český skladateľ Jiří Kadeřábek operu Žádný člověk podľa skutočných udalostí o okolnostiach efemérneho života pomníku Josifa V. Stalina nad Prahou. Jiří Kadeřábek, ktorého hudba je známa v zahraničí napríklad i vďaka BBC Symphony Orchestra, má s operou už niekoľko skúseností (Malý princ, Kafkovy ženy). Opera Žádný člověk však bude i s ohľadom na „monumentalitu“ námetu jeho zatiaľ najväčšou prácou pre divadelné javisko. Pre réžiu oslovilo Národné divadlo dramatičku a režisérku Katharinu Schmitt, ktorej prácu dobre poznajú diváci progresívnych pražských scén – niekdajšieho Divadla Komedie a súčasného Studia Hrdinů. Opera Žádný člověk zaznie v svetovej premiére na konci marca 2017 na Novej scéne.

Jiří Kadeřábek
Jiří Kadeřábek

Krakatit

Český operný repertoár Národného divadla od apríla 2017 rozšíri pozoruhodné experimentálne dielo jedného z najväčších a najuniverzálnejších českých operných tvorcov Václava Kašlíka Krakatit. Dirigent a operný režisér, ktorý zasvätil svoju prácu predovšetkým Národnému divadlu, ale zároveň sa preslávil vo svete, bol i autorom niekoľkých opier a baletov. Ako predlohu svojej druhej opery zvolil román Karla Čapka Krakatit, filozofické sci-fi z roku 1922, ktoré formou podobenstva predpovedalo nielen vývoj modernej vedy, ale tiež cestu ľudskej civilizácie až na samý prah sebazničenia. Znepokojujúce dielo pripraví pre historickú budovu Národného divadla filmová a divadelná režisérka Alica Nellis a scénograf Matěj Cibulka, ktorí sa pred piatimi rokmi zaslúžili o mimoriadne prijatie Glassových Les enfants terribles v priestoroch areálu Psychiatrickej liečebne v Bohnicích a naposledy i o úspech činohernej Audience u královny. S Orchestrom Národného divadla naštuduje Krakatit Petr Kofroň, umelecký riaditeľ Opery Národného divadla a Štátnej opery.

Lohengrin

Po skvelom ohlase na Parsifala a nedávno na Tannhäusera pripraví Národní divadlo ďalší veľký wagnerovský rébus. Lohengrina hudobne naštuduje nemecký dirigent Constantin Trinks, častý hosť v Bavorskej štátnej opere a ďalších popredných scénach. Réžiu bude mať Katharina Wagner, skladateľova pravnučka a umelecká a prevádzková riaditeľka Hudobných slávností v Bayreuthe. Scénografiu pripraví popredný nemecký scénograf Frank Philipp Schlössmann. Premiéra je naplánovaná na jún 2017 v Národnom divadle.

Katharina Wagner
Katharina Wagner

Orfeus v podsvetí

Poslednou premiérou sezóny 2016/17 bude Offenbachova opereta Orfeus v podsvetí s Orchestrom a Zborom Štátnej opery v Hudobnom divadle Karlín na začiatku júla 2017. Národní divadlo ako režisérov prizvalo výrazné osobnosti českého divadla, bratov Cabanov. V rolách Orfea a Eurydiky uvidia diváci Kateřinu Kněžíkovou, Janu Siberu, Josefa Moravca a Richarda Samka.

Koncerty

Opera ponúkne divákom v sezóne 2016/17 deväť koncertov. Po minuloročnom úspechu konceptu predstavovania menej známych, zato však efektných či inak pozoruhodných diel z hudobného archívu prvej scény, sa umelecký riaditeľ Opery a dirigent Petr Kofroň rozhodol vybrať pre Koncert k zahájeniu sezóny 2016/17 v Národnom divadle 16. septembra 2016 o. i. diela autorov Emila Františka Buriana, Vítězslava Nováka, Václava Suka alebo Xaviera Lerouxe. Zo sólistov budú diváci počuť najmä mladšiu a strednú generáciu spevákov prvej scény.

K jubileu tenoristu Štefana Margitu, ktorý je nielen vďaka janáčkovskému a wagnerovskému repertoáru vyhľadávaným hosťom svetových operných scén, prídu do Národného divadla v Prahe pogratulovať Eva-Maria Westbroek, Simona Houda-Šaturová či Dagmar Pecková. Galakoncert 13. novembra 2016 pod taktovkou dirigenta Roberta Jindru zaznamená a následne odvysiela Česká televízia.

Štefan Margita
Štefan Margita

Tradičné Mozartove narodeniny predstavia 27. januára 2017 víťazku medzinárodnej súťaže Concertino Praga, ešte len šestnásťročnú huslistku Isabellu D’Eloize Perron. Jej nadanie ocenili aj poroty súťaží v Kanade alebo Spojených štátoch. Orchester Národného divadla Praha bude dirigovať Rakúšan Pierre Pichler.

Okrem nového naštudovania Pucciniho Toscy sa nový hudobný riaditeľ Štátnej opery Andreas Sebastian Weiser ujme i slávnostného koncertu v modernom priestore pražského Fóra Karlín. V sobotu 25. marca 2017 predvedie Orchester Štátnej opery Praha diela Richarda Wagnera, Ericha Wolfganga Korngolda a takisto aj najznámejšiu Zemlinského kompozíciu – Lyrickú symfóniu. Ku Korngoldovmu Husľovému koncertu D dur prizval hudobný riaditeľ znamenitého českého huslistu Jiřího Vodičku.

Hosťovanie v Japonsku

Orchester a Zbor Štátnej opery Praha čaká hneď v úvode sezóny vyše mesačné hosťovanie v japonských divadlách a koncertných sálach s inscenáciami Mozartovej Čarovnej flauty režiséra Ladislava Štrosa z roku 1995 a Belliniho Normy v réžii Toma Sugaa v titulnej role s Editou Gruberovou.

Opera v Karlíne

V priebehu 27-mesačnej rekonštrukcie Štátnej opery Praha zaistí pestrosť pražskej opernej ponuky účinkovanie Orchestra a Zboru Štátnej opery so svojimi inscenáciami v Hudebnom divadle Karlín (HDK) a v historickej budove Národného divadla.

Hudobné divadlo Karlín, foto: ND Praha
Hudobné divadlo Karlín,
foto: ND Praha

V HDK ponúkne zo svojho repertoáru opery Janko a Marienka, Romeo a Júlia, La traviata, Rusalka v réžii Zdeňka Trošku, Rigoletto, Trubadúr, Nabucco a operety Netopier a Orfeus v podsvetí. Prvým operným predstavením v Hudobnom divadle Karlín bude 13. septembra 2016 Verdiho Nabucco. V historickej budove Národného divadla to potom bude z repertoáru Štátnej opery Macbeth, Madama Butterfly, Bohéma, Aida a už spomínaná nová produkcia Tosky.

Opera deťom

Národné divadlo Praha bude aj v sezóne 2016/17 pokračovať v rodinnom desaťdielnom cykle Opera nás baví pod vedením Jiřiny Markovej. V sezóne 2015/2016 videlo deväť rôznych tematických pásiem tri a pol tisíc detských divákov a ich rodičov. V rámci konceptu ND+ pripravia dramaturgovia Opery celkovo 36 lektorských úvodov pred vybranými opernými predstaveniami.

Viac info na www.narodni-divadlo.cz

zdroj: Národní divadlo Praha

Zdieľať:

O autorovi

Ľudovít Vongrej
šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

W. A. Mozart: Figarova svadba
Opera Ballet Vlaanderen
záznam predstavenia z júna 2023
dirigent: M. Jacquot / réžia: T. Goossens
osoby, obsadenie a viac info TU...