Národné divadlo v Brne uvádza premiéru súčasnej opery Láska na diaľku od Kaiji Saariaho

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Brno – Národné divadlo Brno uvádza českú premiéru súčasnej opery Láska na diaľku (L’amour de loin) od fínskej skladateľky Kaiji Saariaho (*1952), ktorá patrí medzi uznávané autorky vo svete súčasnej hudby a jej diela sú v repertoároch popredných orchestrov i divadiel. Dielo zaznie v hudobnom naštudovaní Marka Ivanovića a v réžii Jiřího Heřmana. V jednej z hlavných postáv sa predstaví aj slovenský barytonista Pavol Kubáň, ktorý na javisku brnenského divadla, ale aj v českej republike, debutuje.

Pôsobivá inscenácia opery Lásky na diaľku je po úspešnej produkcii Adésovej opery Powder Her Face (písali sme o nej TU…) pokračovaním snahy umeleckého vedenia o rozšírenie repertoáru súčasných diel, na ktoré naviaže na jeseň svetová premiéra opery českého skladateľa Michala Nejtka (*1977) Pravidla slušného chování v moderní společnosti.

Láska na diaľku je určená pre troch sólistov – v role Clémence sa predstaví domáca sólistka Pavla Vykopalová, nominovaná na cenu Thálie 2016, v alternácii s hosťujúcou Luciou Hájkovou. Roly Jaufrého sa ujali dvaja zástupcovia mladej speváckej generácie Roman Hoza a ako hosť slovenský barytonista Pavol Kubáň, pre ktorého je táto inscenácia debutom v brnenskej opere, ako aj debutom v Českej republike. Po úspešnom stvárnení Dida v Purcellovej opere Dido a Aeneas sa do Brna vracia tentokrát v role Pútnika Markéta Cukrová v alternácii s Veronikou Hajnovou Fialovou.

Pod hudobné naštudovanie sa podpísal šéfdirigent brnenskej opery Marko Ivanović a dielo zinscenuje renomovaný český režisér Jiří Heřman, ktorý je v súčasnosti umeleckým šéfom opery v Brne. Scénu navrhol Tomáš Rusín a autorkou kostýmov je Zuzana Štefunková Rusínová.

Záštitu nad predstavením prevzala Jej Excelencia Helena Tuuri, veľvyslankyňa Fínskej republiky v ČR.

K. Saariaho: Láska na diaľku, Národné divadlo Brno, 2017,
foto: Marek Olbrzymek

K. Saariaho: Láska na diaľku, Národné divadlo Brno, 2017,
Pavol Kubáň (Jaufré Rudel),
foto: Marek Olbrzymek

Dôležitú rolu má v novej inscenácii aj zbor, ktorý je prítomný takmer v každej scéne. Pre túto inscenáciu bol k spolupráci angažovaný Pěvecký sbor Masarykovy univerzity, ktorý taktiež účinkuje v úspešnom predstavení diela Bohuslava Martinů Hry o Marii (recenziu predstavenia sme priniesli TU…) a podieľal sa i na koncerte Slávne operné zbory v júni 2016 pri príležitosti 50. výročia pôsobenia zbormajstra Josefa Pančíka v Janáčkovom divadle.

Opery Kaiji Saariaho sú o silných témach – vojna, láska, podstata našej existencie a s každou operou vytvára skladateľka špecifický zvukový svet. Inspiráciou pre jej prvú operu Láska na diaľku sa stal príbeh o trubadúrovi Jaufrém Rudelovi, prvému z tvorcov konceptu „lásky na diaľku“, ktorý zvečnil vo svojej piesni Keď máj predĺži svetlo dňom. V nej ospevoval lásku k vysnenej dáme zďaleka, potom odišiel na krížovú výpravu a nikdy sa nevrátil. Na jeho meno ani poéziu sa nezabudlo a časom vznikla povesť o tom, ako odišiel do Tripolisu za paňou svojho srdca a tam zomrel v jej náručí. Kaija Saariaho sa s legendou o Jaufrém po prvýkrát stretla v roku 1993 a na základe jeho básne vznikla skladba Lonh. Od piesne bol už len krôčik k opere.

Kaija Saariaho

,,Dlhé roky som premýšľala, prečo ma ten príbeh tak zaujal. Vedela som, že chcem napísať operu o láske a smrti, pretože tie pre nás zostávajú veľkým tajomstvom. Žijeme v roku 2000 a dosiahli sme toľko vecí, ale pokročili sme tak málo v týchto dvoch, ktoré sa nás všetkých týkajú, a ktorú sú základom našich životov. Neskôr som pochopila, že sa ma ten príbeh dotýka osobne. Sú tu dve hlavné postavy – trubadúr, ktorý chce vyjadriť svoju lásku cez komponovanie hudby a dáma, ktorú poslali do cudzej zeme; uvedomila som si, že sú ako dve časti mňa samotnej“, hovorí autorka diela Kaiji Saariaho a dodáva ,,Hľadanie vhodného autora libreta nebolo ľahké a nakoniec padla voľba na libanonského spisovateľa Amina Maaloufa, ktorý žije v emigrácii vo Francúzsku. Amin Maalouf napísal libreto tak krásne a mnohoznačné ako piesne trubadúrov a ponúkol tak budúcim inscenátorom mnoho ciest, ktorými sa môžu uberať.“

K. Saariaho: Láska na diaľku, Národné divadlo Brno, 2017,
Veronika Hajnová Fialová (Pútnik), Pavla Vykopalová (Clémence), Pavol Kubáň (Jaufré Rudel),
foto: Marek Olbrzymek

Láska na diaľku mala svetovú premiéru na Salzburskom festivale v roku 2000 a v roku 2003 získala cenu Grawemeyer za hudobnú kompozíciu. Právom patrí k najčastejšie uvádzaným súčasným operám, lebo hudba K. Saariaho v sebe jedinečným spôsobom snúbi stredoveké piesne trubadúrov, orientálne inšpirácie a štýly 21. storočia.

Česká premiéra sa uskutoční 24. marca 2017 v Janáčkovom divadle v Brne. V rámci blokového systému, v ktorom hrá Janáčkova opera Národného divadla Brno predstavenia od tohtoročnej sezóny, bude premiéra 24. marca 2017 a následne 5 repríz (26., 28., 30., 31. 3. a 5. 4. 2017) uvedených v rozmedzí dvoch týždňov! Ďalšie predstavenia budú vzhľadom k rekonštrukcii Janáčkovho divadla až v sezóne 2018/2019.

Kaija Saariaho: Láska na diaľku (L’amour de loin)
opera v 5 dejstvách
Národné divadlo Brno
česká premiéra 24. marca 2017 II. premiéra 26. marca 2017

Hudobné naštudovanie: Marko Ivanović
Dirigenti: Marko Ivanović, Pavel Šnajdr
Réžia: Jiří Heřman
Scéna: Tomáš Rusín
Kostýmy: Zuzana Štefunková Rusínová
Zbormajster Speváckeho zboru Masarykovej univerzity: Michal Vajda
Dramaturgia: Patricie Částková
Svetelný design: Daniel Tesař

osoby a obsadenie

Clémence: Lucie Hájková / Pavla Vykopalová
Jaufré Rudel: Roman Hoza / Pavol Kubáň
Pútnik: Markéta Cukrová / Veronika Hajnová-Fialová
Žena z Tripolisu: Zuzana Mašková / Jana Staňková / Ivana Kozáková

www.ndbrno.cz

Pripravil: Ľudovít Vongrej

video

 

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár