Vitajte na webe nezávislého časopisu o opere, klasickej hudbe a balete Opera Slovakia.

Reklama

23. apríla 2021 redakcia Sezóna 2020/2021

Nedeľné popoludnie so Slovenským filharmonickým zborom

Slovenský filharmonický zbor, foto: Ján Lukáš
Veľkosť písma
A
A
A
V nedeľu 25. apríla 2021 sa uskutoční online a cappella koncert Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou zbormajstra Jozefa Chabroňa. Priamy prenos z Koncertnej siene bude možné sledovať na stream.filharmonia.sk o 16.00 h.

(reklamný článok, SF)

Slovenská filharmónia pokračuje v online koncertoch bez publika. Po piatkovom koncerte (23. 4.) so šéfdirigentom Danielom Raiskinom bude popoludnie 25. apríla patriť zborovej tvorbe.

Na úvod nedeľného programu zaznie výber z kľúčového diela svetovej zborovej tvorby Celonočné bdenie op. 37 Sergeja Rachmaninova, ktoré vzniklo v priebehu pár týždňov a premiéra sa konala v predveľkonočnom období 10. marca 1915 na pozadí búrlivých politických zmien a počiatkov prvej svetovej vojny. Skladá sa z pätnástich spevov, večerných a ranných modlitieb sviatočných dní ortodoxnej cirkvi.

Jozef Chabroň, Slovenský filharmonický zbor (skúška koncertu), foto: Alexander Trizuljak

Slovenský filharmonický zbor uviedol Rachmaninovov opus na domácich i zahraničných koncertných pódiách (Paríž, Praha, Palermo, Hamburg, Brno…) a jeho krásu zvečnil na nahrávke propagačného CD.

Prečítajte si tiež:
Dva online koncerty s Danielom Raiskinom, šéfdirigentom Slovenskej filharmónie

Medzi obľúbených súčasných tvorcov zborovej literatúry patrí španielsky skladateľ a dirigent Javier Busto. Z jeho zborovej tvorby zaznie O magnum mysterium. Nasledovať bude dielo slovenského skladateľa Lukáša Borzíka, čerstvého držiteľa ocenenia Radio_Head Awards 2020 v kategórii klasická hudba. Slovenský filharmonický zbor naštuduje jeho trojicu skladieb na texty stredovekých sentencií pod názvom Sapientia Aeterna (Večná múdrosť).

Dramaturgiu večera uzavrie kantáta pre miešaný zbor na poéziu Arsenija Tarkovského Epigrafy od Jevgenija Iršaia, rodáka z Petrohradu, ktorý žije a pôsobí na Slovensku. Skladba je do programu zaradená pri príležitosti skladateľovho životného jubilea.

Aktuálne informácie o ďalších koncertoch sú k dispozícii na www.filharmonia.sk a stream.filharmonia.sk.

Informovala: Martina Tolstova, SF

PR článok

video

Zdieľať:

O autorovi

redakcia
Zistiť viac
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.
Opera Slovakia o.z. nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v časopise Opera Slovakia.

Komentáre

Pridajte komentár

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť/registrovať.

Videozáznam tlačovej konferencie Národného divadla Košice k sezóne 2023/2024