Netradičný záver koncertnej sezóny v Štátnej filharmónii Košice

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Košice – Košickí filharmonici sa so svojou 48. koncertnou sezónou rozlúčia príťažlivými koncertmi, v polovici mesiaca vzdajú hold velikánovi L. van Beethovenovi a v závere sezóny poslucháčom ponúknu slávne Ravelove Bolero a sólo dostanú husle i kontrabas.

Viažúc sa k príťažlivému programu, dostal koncert 15. júna príznačný názov Vivat Beethoven!. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta ŠfK Leoša Svárovského zaznejú v Dome umenia dve veľké kompozície Ludwiga van Beethovena, ktorý svojou tvorbou zanechal v dejinách hudby nezmazateľnú stopu ako v komornej, tak i v symfonickej hudbe. Napriek tomu nie všetky jeho diela boli v čase svojej premiéry prijaté s nadšením a uznaním. Podobná história sa viaže aj k Beethovenovmu Koncertu pre husle a orchester D dur, op.61, ktorý dnes zaujíma popredné miesto v koncertantnom repertoári, aj napriek tomu, že jeho premiéra nedopadla najlepšie. Beethoven údajne dokončil sólový part koncertu tak neskoro, že jeho priateľ Franz Clement, ktorému bolo dielo venované, musel hrať koncert bez prípravy, čo sa pochopiteľne odrazilo aj na jeho výkone. Husľový part sa napriek svojej samostatnosti a vedeniu organicky spája s orchestrom, od sólistu vyžaduje nadpriemernú muzikalitu, rovnako ako aj brilantnú virtuozitu, potrebnú najmä vo finálovom Ronde. Tú si budú môcť vypočuť poslucháči na koncerte v Košiciach v interpretácii japonskej huslistky Ayako Yonetani, profesorky na Univerzite Strednej Floridy v Orlande (USA), ktorá s orchestrom ŠfK úzko spolupracuje aj v oblasti nahrávania hudobných albumov.

Ayako Yonetani

Beethovenových deväť symfónií zanechalo hlbokú stopu v symfonickej hudbe, ktorá po Beethovenovi zmenila ,,svoju tvár“. Na tom má zásluhu aj práve v poradí šiesta symfónia „Pastorálna“, ktorá sa stala pre skladateľov 19. storočia predmetom rôznych výkladov. Názov celého diela, ako aj jednotlivých častí evokuje Beethovenov vstup na pole symfonickej programovej hudby. Jeho diela sa už predtým spájali s istou poetickou ideou, aj na základe ktorej ho romantici od začiatku mylne považovali za svojho. Podľa odborníkov však Beethoven vždy patril rovnako 18-temu, ako aj 19.storočiu. O tom, aké pocity a idey chcel Beethoven vo svojej Pastorálnej symfónii skutočne vyjadriť a aké významy dielu pripísali už iní skladatelia, záujemcom priblíži na predkoncertnej prednáške ,,Beethoven a príroda“ Karol Petróczi.

Filip Jaro

Posledný koncert 48. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie v Košiciach ponúka večer 29. júna pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera známy a u publika obľúbený program. Medzi poslucháčske „bonbóniky“ patrí nepochybne slávne Bolero Mauricea Ravela, ktoré je z hľadiska popularity asi najväčším „ťahákom“ večera. U hudobných fajnšmekrov určite zarezonujú aj Polovecké tance A. P. Borodina, ktoré sú skladateľovým najpopulárnejším orchestrálnym dielom, aj keď v skutočnosti pochádzajú z Borodinovej opery (Knieža Igor, 1887). Ich krása a neobyčajná melodickosť im zaručili obľúbené miesto aj na koncertnom pódiu. Ďalším pomyselným bonbónikom večera bude koncertantná časť programu, v ktorej má hlavné slovo kontrabas. Koncertný repertoár pre tento opulentný nástroj neponúka až také bohaté možnosti výberu, ako napríklad husľová literatúra. Aj vďaka tomu sa s kontrabasom stretávame v pozícii sólového nástroja zriedkavejšie. Záverečný koncert košických filharmonikov je preto skvelou príležitosťou vypočuť si tento nástroj s vynikajúcim sólistom Filipom Jarom. Na ďalšie koncerty Štátnej filharmónie Košice si milovníci klasickej hudby počkajú až do 28. septembra, keď začne v Dome umenia nová koncertná sezóna.

VIVAT BEETHOVEN!
15. 6. 2017 o 19:00 hod., koncert A cyklus
15. 6. 2017 o 18:00 hod., Stretnutie s hudbou: Beethoven a príroda
Štátna filharmónia Košice
Leoš Svárovský, dirigent
Ayako Yonetani, husle
L. van Beethoven: Koncert pre husle a orchester D dur, op. 61
L. van Beethoven: Symfónia č. 6, op. 68 F dur „Pastorálna“

ZÁVEREČNÝ KONCERT 48. KONCERTNEJ SEZÓNY
29. jún 2017 o 19:00 hod., Dom umenia, A cyklus
9:30 hod. Verejná generálka
Štátna filharmónia Košice
Zbyněk Müller, dirigent
Filip Jaro, kontrabas
S. Kusevickij: Koncert pre kontrabas a orchester, Op. 3
A. P. Borodin: Polovecké tance z opery Knieža Igor
P. I. Čajkovskij: Rómeo a Júlia, predohra-fantázia
M. Ravel: Bolero

www.sfk.sk

Informovala: Mariana Lechmanová, ŠFK

PR článok

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár