Niekoľkonásobne ocenená inscenácia Brittenovej opery Billy Budd z Madridu v kinách CINEMAX

0

Veľkosť písma

 • A
 • A
 • A
CINEMAX pozýva na záznam predstavenia opery Benjamina Brittena Billy Budd z Teatra Real v Madride. V hlavných úlohách príbehu, ktorý sa odohral na britskej vojenskej lodi behom napoleonských vojen, sa predstavia Jacques Imbrailo a Toby Spence, diriguje Ivor Bolton. Produkcia režisérky Deborah Warner sa stala Inscenáciou roka na Opera Awards 2018. Záznam predstavenia môžu sledovať diváci v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Poprad, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina už v stredu 13. novembra 2019 o 19:00.

(reklamný článok, CINEMAX)

Opera Billy Budd britského skladateľa Benjamina Brittena, ktorá patrí k vrcholným hudobno-dramatickým dielam 20. storočia, vznikla v roku 1951 na motívy románu Hermana Melvilla Billy Budd, námorník. Herman Melvill bol obľúbeným spisovateľom dobrodružných románov 19. storočia. V mladosti pracoval ako námorník na obchodných, rybárskych a vojnových lodiach. Svoje životné skúsenosti následne spracúval do pútavých diel, ktoré si získali veľkú čitateľskú obľubu. Mal však i záujem o filozofiu, ktorý ho priviedol k úvahám o problematike ľudskej osobnosti a jej identite.

B. Britten: Billy Budd, Teatro Real Madrid, 2017, foto: Javier del Real

Práve týmito úvahami je pretkaná i opera Benjamina Brittena Billy Budd. Námornícke reálie, autentický slangový jazyk a hudobne štylizované námornícke nápevy sa tu striedajú s vysokou existenciálnou filozofiou. Autor osobne strávil nejaký čas na vojnovej lodi Victory, aby sa vedel lepšie vcítiť do svojich postáv. Snažil sa čo najbližšie spoznať život moreplavcov, aby im dodal čo najrealistickejšie kontúry.

Billy Budd je čisto mužská opera a rozpráva príbeh, ktorý sa odohral na britskej vojenskej lodi behom napoleonských vojen. Príťažlivý, naivný a dôverčivý chlapec Billy sa stane predmetom nenávisti sadistického manipulátora, zbormajstra Claggarta, ktorý Billyho falošne obviní z podnecovania vzbury. Chlapec svojho trýzniteľa neúmyselne zabije a je odsúdený na smrť. Kapitán Vere stojí pred mučivým rozhodnutím: udeliť milosť nevinnému, alebo dodržať vojnový zákon? Tragédii nezabráni a spomienka na toto fatálne zlyhanie ho bude prenasledovať po zvyšok života.

B. Britten: Billy Budd, Teatro Real Madrid, 2017, Toby Spence (Edward Fairfax Vere), foto: Javier del Real

Hlavným dejiskom je more a vojnová loď, ktorá je prototypom sveta. Odohráva sa tu odveký zápas dobra a zla. V inscenácii Debory Warner je tento súboj vyhrotený až do krajnosti. Režisérka sa hrá s jemnými odtienkami ľudských pováh. Núti diváka zamyslieť sa nie len nad sebou a svojím životom, ale i nad stavom dnešnej spoločnosti. Majstrovsky vystavané scény, nekonvenčná interpretácia, detailná charakterokresba a precízna práca so sólistami jej priniesli úspech v celom svete.

Produkcia Teatra Real v Madride z roku 2017 sa okrem iných ocenení pýši aj titulom Inscenácia roka v rámci Opera Awards 2018. Jej režisérka Deborah Warner, ktorá opery inscenuje v New Yorku, Miláne, Londýne, Paríži či Ríme, získala ocenenie za inovatívny režijný prístup a súbor madridskej Kráľovskej opery s ňou v súčasnosti hosťuje po celej Európe.

CINEMAX uvádza záznam opery v originálnom, anglickom znení so slovenskými titulkami.

B. Britten: Billy Budd, Teatro Real Madrid, 2017, Jacques Imbrailo (Billy Budd), Keith Jameson (Novizio), foto: Javier del Real

Pod taktovkou autora hudobného naštudovania anglického dirigenta Ivora Boltona sa v hlavných postavách predstavia Jacques Imbrailo (Billy Budd), Toby Spence (Edward Fairfax Vere), Brindley Sherratt (John Claggart) Thomas Oliemans (Mr. Redburn), David Soar (Mr. Flint), Torben Jürgens (Lieutenant Ratcliffe), Christopher Gillet (Red Whiskers), Duncan Rock (Donald) a ďalší. Spoluúčinkuje pánsky zbor Teatro Real (zbormajster Andrés Maspero), chlapčenský detský zbor (zbormajsterka Ana Gonzalez) a Orchester Teatro Real.

Na divákov čaká ako už tradične prípitok, pohodlné sedenie, dokonalý zvuk a skvelý obraz! Jednoducho maximálny kultúrny zážitok!

Viac informácií a predaj vstupeniek na www.cine-max.sk a v kinách CINEMAX v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Poprad, Prešov, Nitra, Trenčín, Trnava Žilina.

Využite možnosť kúpiť si vstupenku v predpredaji výhodnejšie!

Nasledujúci program operno-baletnej sezóny CINEMAX 2019/2020

 • P. I. Čajkovskij: Luskáčik, Bolshoi Theatre, záznam baletu
 • G. Puccini: Turandot, 22. 1. 2020, Teatro Real Madrid, záznam opery
  (Iréne Theorin, Gregory Kunde)
 • G. Verdi: Trubadúr, 5. 2. 2020, Arena di Verona, záznam opery
  (Anna Netrebko)
 • Ch. Gounod: Romeo a Júlia, 26. 2. 2020, Wienner Staatsoper, záznam opery
  (Juan Diego Flórez, Aida Garifullina, Rachel Frenkel, Rosie Aldridge)
 • G. Verdi: Macbeth, 11. 3. 2020 o 19:00, Staatsoper Unter den Linden Berlin, záznam opery
  (Placido Domingo, Anna Netrebko)
 • P. I. Čajkovskij: Labutie jazero, 1. 4. 2020, Bolshoi Theatre, záznam baletu
 • V. Bellini: Norma, 22. 4. 2020, Teatro del Liceu Barcelona, záznam opery
  (Sondra Radvanovsky, Gregory Kunde)
 • W. A. Mozart: Don Giovanni, 13. 5. 2020, Stavovské divadlo Praha, záznam opery
  (Simone Alberghini, Adrian Sampetrean, Dmitri Korchak)
 • G. Bizet: Carmen, 3. 6. 2020, Opera de Paris, záznam opery
  (Roberto Alagna, Elina Garanca)

Informovala: Klára Madunická, CINEMAX

PR článok

video

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

Zanechajte komentár