Noc divadiel 2015 aj s operou, operetou a baletom

0

Veľkosť písma

  • A
  • A
  • A
Bratislava – Noc divadiel 2015 po šiestykrát otvorí návštevníkom dokorán divadlá a kultúrne centrá. Ponúkne výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými protagonistami, ako aj nové netradičné zážitky. Počet prihlásených účastníkov opäť láme rekordy a v sobotu 21. novembra prepojí 62 kultúrnych subjektov z 18 miest a obcí na Slovensku, medzi ktorými sú profesionálne aj ochotnícke divadlá, nezávislé kultúrne centrá, umelecké školy. Program Noci divadiel po prvýkrát pripravil aj zahraničný kultúrny inštitút a účasť potvrdili hneď dva divadelné festivaly. V pestrej ponuke nebude chýbať opera, opereta či balet.

Nezapadli ste?, pýtajú sa plagáty a propagačné materiály celoslovenského podujatia Noc divadiel 2015. Motto šiesteho ročníka noci otvorených divadiel a zážitkov je adresované všetkým priaznivcom divadla a netradičných zážitkov, ktorí v sobotu 21. novembra určite nezapadnú. Držať na výslní ich budú nielen divadelné reflektory, ale najmä pestrý a interaktívny program pre deti aj dospelých.

Noc divadiel ponúkne nezabudnuteľný zážitok aj návštevníkom, ktorí cestu do divadla nachádzajú zriedkavejšie. Práve netradičný program si získava priazeň sviatočných divákov a presviedča ich o tom, že aj v divadle majú svoje miesto v hľadisku.

Okrem divadelných predstavení, premiér a viacerých hosťovaní inscenácií sa návštevníci budú môcť zapojiť do tvorivých dielní, navštíviť výstavy, preveriť svoje vedomosti v divadelnom kvíze, alebo vypočuť si koncert. Divadlá pre návštevníkov pripravili diskusie s tvorcami, možnosť objavovať zákulisie a skryté zákutia, skúšať predstavenie, absolvovať workshop súčasného tanca, pozrieť si archívne videoprojekcie z predstavení a festivalov.

Pre čitateľov Opera Slovakia prinášame program opery, operety a baletu. Do tohtoročnej akcie Noci divadiel sa zapojili všetky tri slovenské operné divadlá aj Balet SND. Peknou myšlienkou je, že divadlá sa spoja 21. novembra 2015 presne o 19.00 hodine, keď vo všetkých naraz zaznie spoločný potlesk, avšak v Opere SND a v Štátnej opere v Banskej Bystrici začnú o čosi skôr.

Opera a Balet SND

Opera SND pripravila program pre deti s výstižným názvom DIVADLOVICA, ktorý sa začne detským operným predstavením Figaro sem, Figaro tam o 17.00 hod. v historickej budove SND. Komentovaným prierezom jednej z najznámejších opier talianskeho skladateľa Gioacchina Rossiniho Barbier zo Sevilly prevedie divákov moderátor Martin Vanek. Po predstavení Figaro sem, Figaro tam bude nasledovať workshop pre tých najmenších, v rámci ktorého sa s moderátorom Martinom Vanekom a účinkujúcimi porozprávajú nielen o tom, ako funguje fabrika na predstavenia s názvom divadlo. Okrem zaujímavých tém čaká návštevníkov aj jedinečná prehliadka zákulisia historickej budovy SND.

Figaro sem, Figaro tam, Opera SND, Š. Pučálková (Rosina), M. Gyimesi (Almaviva), K. Polakovičová (Berta), R. Krško (Figaro), M. Malachovský (Bartolo), B. Prýgl (Basilio)

Figaro sem, Figaro tam, Opera SND,
Š. Pučálková (Rosina), M. Gyimesi (Almaviva), K. Polakovičová (Berta),
R. Krško (Figaro), M. Malachovský (Bartolo), B. Prýgl (Basilio)

Balet SND si pre milovníkov divadla tento rok pripravil neopakovateľnú Noc s Nižinským, ktorá sa bude niesť v duchu pripravovanej svetovej premiéry Nižinskij – Boh tanca. Prednášku na tému Kto bol Václav Nižinskij a čo znamenala éra Ballets Russes doplnia ukážky z jednotlivých obrazov pripravovanej inscenácie. Diváci sa môžu tešiť na inscenačný tím v podobe medzinárodne uznávaného režiséra a choreografa Daniela de Andradeho a spolurežisérky Patricie Doyle. Diskusia sa uskutoční na skúšobnom javisku (6. poschodie). Zaregistrovaní záujemcovia sa zhromaždia na vrátnici Generálneho riaditeľstva SND.

Balet, ilustračné foto

Balet, ilustračné foto

Ak vás ponuka SND zaujala, neváhajte a zaregistrujte sa na nasledujúcich linkoch

Divadlovica (Opera SND) – http://bit.ly/1MfUcrH

Noc s Nižinským (Balet SND) – http://bit.ly/1MCButF

www.snd.sk

Štátna opera Banská Bystrica

Banskobystričania ponúknu v rámci Noci divadiel operetný program.

Emmerich Kálmán: Vojvodkyňa z Chicaga, Štátna opera Banská Bystrica, Dušan Šimo (Princ Sándor Boris), Oľga Hromadová (Miss Mary Lloyd), foto: ŠOBB

Emmerich Kálmán: Vojvodkyňa z Chicaga,
Štátna opera Banská Bystrica,
Dušan Šimo (Princ Sándor Boris), Oľga Hromadová (Miss Mary Lloyd),
foto: ŠOBB

Tento večer patrí operete! − Neformálna rozprava s umelcami účinkujúcimi v operete začne o 17:00 hod. pred predstavením. Účinkujú Alžbeta Lukáčová – dramaturgička, Oľga Hromadová – predstaviteľka roly Miss Mary Lloyd, Došan Šimo – predstaviteľ roly Princa Šandora Borisa, Šimon Svitok – umelecký šéf Opery a predstaviteľ roly Bondyho. O 18:00 odohrajú derniéru operety Emmericha Kálmána Vojvodkyňa z Chicaga. Rozprava i predstavenie sa konajú v priestoroch Štátnej opery.

www.stateopera.sk

Opera Štátneho divadla v Košiciach

V Štátnom divadle Košice bude Noc divadiel svadobná. O 19:00 vystrojí košická opera Figarovu svadbu W. A. Mozarta. Po nej sólisti pozvú divákov k „svadobnému stolu“ a v príjemnej „svadobnej“ atmosfére prezradia tajomstvá divadelného života a odpovedia na zvedavé otázky.

W. A. Mozart: Figarova svadba, Opera ŠD Košice, foto: ŠDKE

W. A. Mozart: Figarova svadba, Opera ŠD Košice,
foto: ŠDKE

www.sdke.sk

Filozofia Noci divadiel

Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu, keď program v divadlách na celom Slovensku plynie paralelne až do neskorej noci. Divadlá, kultúrne centrá, umelecké školy, kultúrne inštitúty a kluby otvoria dvere a zákulisia počas večerných a nočných hodín, aby demonštrovali svoju otvorenosť novým podnetom a inšpirácii. Myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov a prvýkrát sa ako pilotný program realizovala 25. októbra 2008 v Detskom divadle Dubrava v Záhrebe a v Šibenskom divadle. V súčasnosti sa Noc divadiel pravidelne uskutočňuje v 11 krajinách Európy. Možnosť prezentovať divadelný program inak ako v každodennej rutine spája každoročne stovky divadiel a tisícky divákov.

Kompletný program Noci divadiel 2015: www.nocdivadiel.sk

Facebook: www.facebook.com/Noc.divadiel /

Pripravil: Ľudovít Vongrej

Zdroj: divadlá a Noc divadiel.

Podporte časopis Opera Slovakia
Článok je chránený autorským zákonom a jeho akékoľvek použitie, alebo šírenie bez písomného súhlasu redakcie Opera Slovakia alebo autora je zakázané.

O autorovi

šéfredaktor Opera Slovakia, predseda redakčnej rady Opera Slovakia, spravodajca, publicista, odborný editor a hudobný producent, člen Slovenského centra Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (SC AICT)

Zanechajte komentár